Интересни факти од сериите

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Сите серии кои сега се емитуваат или некогаш се емитувале имаат некои интересни факти и занимливости.
Мене ми е интересно да ги читам занимливостите за сериите и подолу ќе споделам тие што ми се најинтересни од серии што ги гледам/ сум ги гледала...
The big bang theory - започнувам со оваа серија бидејќи има интересни факти и секоја епозода направила да се изнасмеам.
  1. Шелдон Купер (Џим Парисон) е геј и во 2010 година го запросил својот дечко.
  2. Ленард и Пени првите неколку години од снимањето биле во врска.
  3. Хауард Воловиц е професионален пијанист.
  4. Раџеш неможе да зборува со жени освен под дејство на алкохол, оваа идеја режисерот ја добил од негов поранешен колега.
  5. Насловот прво гласел „Лени, Пени и Кени“.
  6. Ејми (Мајим Бијалик) е единствена која има докторат на науки надовр од серијата.
The Vampire diaries
  1. Првата епизода била снимена во Ванкувер, а останатите во Џорџиа.
  2. Zach RoerigMichael Trevino и Paul Wesley биле на аудиција за улогата на Дејмон.​
  3. Иан Сомерхалдер (Дејмон) сам се смета за фрик за чистота и дневно се бањал по 3пати.
  4. Елена(Нина Добрев) е бугарка која на 2-3 годишна возраст се преселила во Канада.
  5. Нина Добрев (Елена Гилберт) е 6 месеци помлада од Стивен Р. Мекквин (Џереми), додека во серијата е 2 години постара.
How i met your mother
  1. Сите сајтови кои се спомнати во серијата навистина постојат.
  2. Бритни Спирс и Кети биле гости во серијата.
  3. Во текот на една епизода, Робин се вознемирува во ресторан кога и пристига чаша со шампањско во која на дното има веренички прстен, мислејќи дека Тед ќе ја побара за жена. Во моментот кога Тед и кажува „не е мој“, друг џентлмен станува од масата зад нив и вели „мој е“ и се враќа на неговата маса каде запросува една жена. Брачната понуда не е дел од сценариото, туку реална ситуација. Господинот ја испланирал целата сцена со продуцентите на ТВ серијата и и кажал на неговата девојка дека добиле награда на некој натпревар да учествуваат кратко во епизода од „Како ја запознав мајка ви“. Така тој ја побара девојката да биде негова сопруга и таа понуда за брак ќе „живее засекогаш“ снимена како дел од епизодата на популарната серија.
  4. Од 2ра сезона се покажуваат сцени пред најавната шпица.
  5. Тед и Барни прв пат се сретнале во WC.
Некои факти ми се преземени од кафепауза, некои се преведени од мене.
Споделувајте факти за сериите кои ги гледате и оние факти кои ви оствиле впечаток.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Сите серии кои сега се емитуваат или некогаш се емитувале имаат некои интересни факти и занимливости.
Мене ми е интересно да ги читам занимливостите за сериите и подолу ќе споделам тие што ми се најинтересни од серии што ги гледам/ сум ги гледала...
The big bang theory - започнувам со оваа серија бидејќи има интересни факти и секоја епозода направила да се изнасмеам.
  1. Шелдон Купер (Џим Парисон) е геј и во 2010 година го запросил својот дечко.
  2. Ленард и Пени првите неколку години од снимањето биле во врска.
  3. Хауард Воловиц е професионален пијанист.
  4. Раџеш неможе да зборува со жени освен под дејство на алкохол, оваа идеја режисерот ја добил од негов поранешен колега.
  5. Насловот прво гласел „Лени, Пени и Кени“.
  6. Ејми (Мајим Бијалик) е единствена која има докторат на науки надовр од серијата.
The Vampire diaries

  1. Првата епизода била снимена во Ванкувер, а останатите во Џорџиа.
  2. Zach Roerig
    ,
    Michael Trevino
    и
    Paul Wesley
    биле на аудиција за улогата на Дејмон.
  3. Иан Сомерхалдер (Дејмон) сам се смета за фрик за чистота и дневно се бањал по 3пати.
  4. Елена(Нина Добрев) е бугарка која на 2-3 годишна возраст се преселила во Канада.
  5. Нина Добрев (Елена Гилберт) е 6 месеци помлада од Стивен Р. Мекквин (Џереми), додека во серијата е 2 години постара.
How i met your mother

  1. Сите сајтови кои се спомнати во серијата навистина постојат.
  2. Бритни Спирс и Кети биле гости во серијата.
  3. Во текот на една епизода, Робин се вознемирува во ресторан кога и пристига чаша со шампањско во која на дното има веренички прстен, мислејќи дека Тед ќе ја побара за жена. Во моментот кога Тед и кажува „не е мој“, друг џентлмен станува од масата зад нив и вели „мој е“ и се враќа на неговата маса каде запросува една жена. Брачната понуда не е дел од сценариото, туку реална ситуација. Господинот ја испланирал целата сцена со продуцентите на ТВ серијата и и кажал на неговата девојка дека добиле награда на некој натпревар да учествуваат кратко во епизода од „Како ја запознав мајка ви“. Така тој ја побара девојката да биде негова сопруга и таа понуда за брак ќе „живее засекогаш“ снимена како дел од епизодата на популарната серија.
  4. Од 2ра сезона се покажуваат сцени пред најавната шпица.
  5. Тед и Барни прв пат се сретнале во WC.
Некои факти ми се преземени од кафепауза, некои се преведени од мене.

Споделувајте факти за сериите кои ги гледате и оние факти кои ви оствиле впечаток.

Како тоа јас никогаш да не сум ги видел? :D
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Факти и занимливости за серијата ''Dr.House''

  • За време на аудицијата на Хју Лори, за улогата на Грегори Хаус, продуцентот Дејвид Шор рекол „Ова е тоа што ми треба, прав Американец“. Во тоа време тој не знаел дека Хју е Британец.
  • Оваа серија е инспирирана од колумна во весникот „New York Times“, која прикажувала невообичаени медицински случаи.
  • Тројца од шесте членови на актерската екипа се леваци. Тоа се Кади, Формен и Вилсон.
  • За време на гостувањето во „The Tonight Show“ на 16 ноември во 2005 година, Лори признал дека пиел апчиња „Викодин“ кои создаваат зависност, за да го долови ликот на д-р Хаус.
    • Во 2009 година Хју Лори изјавил дека започнал да чувствува болка во ногата, поради долгогодишното доловување на хендикепот на неговиот лик.
    • Во секоја епизода, како можна дијагноза за болеста на пациентот се појавуваат саркоидоза или лупус. Сепак, досега во ниту една епизода не се случило да биде точна дијагнозата за една од тие две болести.
    • Таткото на Хју Лори бил доктор, па тој има изјавено дека чувствува малку вина што заработувал многу повеќе од вистинскиот доктор во фамилијата.
    • Џеси Спенсер (д-р Чејс) и Џенифер Морисон (д-р Камерон) во реалниот живот се во врска.
      • Сите надворешни сцени на болницата се снимки од универзитетите Јужна Каролина и Принстон, а всушност ниту една епизода не е снимена таму.
      • Продуцентот Дејвид Шор отсекогаш бил голем обожавател на популарниот карактер Шерлок Холмс и признал дека неколку аспекти на серијата се базирани на него. Зависноста на д-р Хаус од апчињата „Викодин“ се споредува со онаа на Холмс од кокаинот, рамнодушниот однос кон пациентите со односот на Холмс кон своите клиенти и неговиот однос со д-р Џејмс Вилсон се споредува со односот на Шерлок со д-р Џон Ватсон.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead and Hexasto

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Еве некои интересни факти за Psych :igra
1. Џејмс Родеј (Шон) и Меги Лосон (Џулиет) во вистинскиот живот се во врска.
2. Песната која свири на почетокот од секоја епизода, "I Know, You Know", е изведена од The Friendly Indians, бендот на креаторот на серијата, Стив Френкс.

3. Во повеќето од епизодите на екранот се појавува ананас.
4. Според својата "MySpace" страница, Шон Спенсер пред да стане актер во Psych ги работел следните работи: Newport Sailing Assoc., Newport Beach, CA US Assistant Race Chair 2006; English, Inc. Kho Samui, TH Teacher, TEFL 2005; Comerica Park Detroit, MI US Concessions Vendor 2005; Apollo Agency Seattle, WA US Foot and Ankle Model 2005; Ben and Jerry's Burlington , VT US Customer Service 2004; Minute Maid Park Houston, TX US Concessions Vendor 2004; Aquablanca Expeditions San Jose, CR Raft Guide 2003 - 2004; U.S. Cellular Field Chicago, IL US Concessions Vendor 2003; Flynn Special Events Santa Barbara, CA US Event Planner 2003; Mo's Outdoor Decor Santa Barbara, CA US Christmas Light Hanger 2002; Graceland By Night, Inc. Memphis, TN US Tour Guide 2002; Miller Park Milwaukee, WI US Concessions Vendor 2002; Oscar Meyer Wienermobile Madison, WI US Driver 2001 - 2002; Safeco Field Seattle, WA US Concessions Vendor 2001; Feedback, Inc. Santa Barbara, CA US Mystery Shopper 2000 - 2001; Turner Field Atlanta, GA US Concessions Vendor 2000; Assemblyman Skip Warner El Paso, TX US Constituent Relations 1999; Camp Durango Silverton, CO US Water Ski Instructor 1998 - 1999; Barrett's Mardi Gras Universe Algiers, LA US Construction 1997 - 1998; Hampton Inn Austin, TX US Desk Clerk 1995 - 1996; Pacific Emerald Cruise Lines San Pedro, CA US Lifeguard 1994 - 1995
5. Меги Лосон често кива кога Шон има визија.
6. Шон го кажува зборот "delicious" барем еднаш во скоро секоја епизода.
 

InnaLaurie

Истакнат Член
12 март 2012
281
322
363
30
На некој пуст остров
За „Очајни Домаќинки“
Репликата на Бри кога нејзиниот син ù соопштува дека е геј, „Би те сакала дури и да беше убиец“, е истата реченица која му ја кажала мајката на креаторот на шоуто Марк Шери, кога тој ù го соопштил истото.