1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Инспирација за пишување

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од bacdac, 29 февруари 2012.

1. Anakin

Anakin Истакнат Член

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    869
    Допаѓања:
    977
    Најмногу човештвото со сите негови убавини и чуми .....

2. Roxelana

Roxelana Староседелец

Зачленет на:
    13 март 2013
    Мислења:
    134
    Допаѓања:
    277
    Мене па.. се може да ме инспирира. :)
    Кога сакам да пишувам.. кога имам желба и без некој посебен повод можам да напишам нешто.
    Вообичаено, мојата инспирација се моменталните чувства, фантазијата, или пак некои случувања од животот.
    Читам тука и општо по другиве форуми, повеќе пишуваат кога се тажни. :unsure
    Јас пак, кога сум разочарана не можам да пишувам. Тогаш немам никаква инспирација, и воопшто не сакам депресивни или негативни зборови да употребувам. Мене среќата, добрината, љубовта, убавината можат да ме инспирираат и со самото помислување на нив, а не пак доживување.
    Можеби е чудно, но понекогаш само да го погледнам сонцето под некој друг агол и да ми се види како ултра посебно - добивам инспирација.
    Инспирација ми доаѓа и кога се гледам себе си во целосна тишина или пак ги преслушувам моите ставови.
    Последниве неколку пати бев инспирирана од музика. :)

3. Lena

Lena Poétesse

Зачленет на:
    12 октомври 2012
    Мислења:
    4,151
    Допаѓања:
    7,677
    Најчесто се тоа емоциите и мислите
    (или тој коктел од двете)
    во мене, оние кои ме тераат да напишам нешто.

На DisturbeD му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Antares

Antares Староседелец

Зачленет на:
    11 мај 2012
    Мислења:
    468
    Допаѓања:
    414
    Можеби и не е баш во склоп на темава, но сакам да кажам барем мене колку позитивно ми делуваше преточувањето на негативните работи на хартија. Период пред 7 месеци кога прекинав со пишување, го преточив се она што го чуствувај негативно се она што во лугето било негативно на хартија, едноставно така се извлеков од негативната енергија која што ме опкружуваше, небитно беше како ке го склопам. Веќе 7 месеци се чуствувам феноменално повеќе тие работи се заборавени и непостоечки, листовите ги чувам но многу понастрана од мене.

Повеќе и не пишувам поради што моментално имам премногу позитивни работи позитивен и прекрасен живот. Едноставно овие работи не се за преточување на хартија жалам ке си ги задржам за себе и само за себе:).

На MoonFairy и Lena им се допаѓа ова.
  5. MoonFairy

MoonFairy Староседелец

Зачленет на:
    28 септември 2012
    Мислења:
    1,275
    Допаѓања:
    1,896
    Најмногу инспирација наоѓам во болката, во некој моментален гнев, бес или тага...најчесто пишувам кога сум несреќна...а не многу ретко ме инспирира и страста...

На Хоуп* и Аркантос им се допаѓа ова.
  6. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Музиката најмногу. Некој прегенијален и емотивен текст, а воедно и инструменталка.

Општо животот и личните случувања. Најмногу ме инспирира и бутка понатаму негативното чувство, разочарувањето, тагата, моментите на депресија. Поретко и спротивните чувства, надежта и желбата за опстанување.

7. Praetorian

Praetorian Староседелец

Зачленет на:
    24 февруари 2012
    Мислења:
    325
    Допаѓања:
    395
    Едноставно, порив, од никаде, седам, лежам, блеам у монитор и оп, ете го!
    Гасам ФБ, гасам Мозила и отварам Word :)

8. KodaR

KodaR Нов член

Зачленет на:
    4 април 2014
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    1
    Инспирација... хм.. Најчесто сум инспириран од животот у МК, немаштиите и искористувањето, она што секој гледа само за себе, некоја фантазија шо кога ја мислам ми делува интересно, и многу многу ретко - љубов..

И нешто шо најмногу ме иритира е шо инспирација најмногу имам кога ќе легнам да спијам, ретко преку ден, али све што ми се врти у глава и ми делува добро, е запишано..

9. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,171
    Допаѓања:
    2,233
    Немам баш инспирација но тоа што го имам е најчесто од некои тажни, болни, ситуации и настани кои буквално ме буткаат кон депресија бидејќи се вживувам со нив и место да напишам нешто ја паѓам во депресија.

На KodaR му/ѝ се допаѓа ова.
  10. İncognito

İncognito Староседелец

Најактивен член

Зачленет на:
    31 август 2013
    Мислења:
    2,481
    Допаѓања:
    3,756
    Инспирација,
    секогаш потикната,
    душа што друга предизвикува без да ја допира,
    допир недопрен,
    снегулка што се топи на врела дланка,
    инспирација секогаш недофатна,
    безпросторна и бескрајна,
    невидлива,
    во некого изворна,
    во некого пресушена,
    инспирација,
    секому простува.

#30 İncognito, 5 април 2014
    Последна промена: 5 април 2014
    На Iris*, Prashina, Lena и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели: