Инспирација за пишување

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Нема поголема инспирација од љубов и романтичарски мисли. Глеам по себе. Кога животот ти се менува и кога Whatever works ти е главна девиза, инспирацијата ти е на минимум.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Страста.
Како движечка сила на моето битие...
Онаа која ми носи вода во устата, онаа која ги скокотка сите мои ерогени зони.

Страста која ме исполнува со елан да се справам со зацртани обврски, која го храни мојот стимул.
Страста која ме влече да го исполнувам моето слободно време...
Општо страста е најголем мотиватор.

И се разбира, се она кое е околу мене секојдневно, што ме прави среќна, што ме лути, што ме исполнува или разнежнува....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
што најмногу ме инспирира...
тоа што сакам да го кажам :)
ми треба провокација
а тоа може да биде било што
од детската насмевка во некој глупаво тмурен ден, преку нечие навидум чудно прашање, мислење или став со кој се согласувам, многу почесто со оној со кој не се согласувам, па сѐ до љубовта, страста, посакувањето... и празнината
ако пак искрено си направам анализа на периодите во кои најмногу сум пишувала, тогаш доаѓам до заклучок дека најмногу пишувам кога имам потреба да се сеќавам
а потреба да се сеќавам имам тогаш кога се соочувам со празнината во себе и тагата што таа празнина ми ја носи
искрено, тагата ме тера да пишувам
кога сум среќна, тогаш сум спокојна, мирна и некако не ми успева два збора да поврзам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky, Lena and melpomena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Обично ме инспирираат случувања од мојот личен живот кои доволно ме испровоцирале. Ретки се тие моменти и затоа ретко пишувам. Многу ретко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Може да ме инспирира се времето, цигара, чаша , тули и многу други работи . И најчесто ги споредувам со лугето, обожавам да користам метафора.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: KodaR

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Некои налудничави случувања,нешто за кое не сум ни можела да претпоставам дека е возможно да ми се случи.
Моменталното расположение,тишината во и околу мене.
Не дека којзнае колку пишувам,ама се вежбам чат пат. :kafe
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
животот,секојдневни случувања,љубовта,желбата...
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
поназад имав напишано дека инспирација ми е неспиењето и несоницата во 3 часот ноќе. Сега кога последниве месец и пол почнав активно да пишувам колумни на политички случувања во држава инспирација ми е несогласувањето со одредени постапки кои влијаат на мене...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Што ме инспирира?
Секогаш е различно.
Некогаш ме инспирира љубовта. Онаа страсната кон жените, и онаа нежната кон децата.
Некогаш носталгијата. Носталгијата за изминатите години, за изгубените другари, за изгубениот родител.
Се случува некогаш да ме обземе бесот па да ме испирира недостигот на татко ми, и да напишам нешто што е срамота да се покаже во јавност.
Исто се случува некогаш болката - не онаа физичката, туку душевната да ме инспирира до таа мера што зборовите ќе бидат еден вид солзи..
Секогаш е различно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and MoonFairy