Има ли некој желба да напише книга? Пробал ли?

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
8 страна народе.. 8 ворд страни му требаја на линкот да ја заврши машината, да ја дозне вистинаат за смртта на таткому, и да ја испроба машината и да стигни до дестинацијата ...
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Дај кажете што ви беше испирација едно друго....баш ме интересира сакам да почнам да пишувам...имам досега две една целосно и една..така на половина....ама се удирма до земја и никако испирција да ми дојден за нова книга уууффффффффффф :mad
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Дај кажете што ви беше испирација едно друго....баш ме интересира сакам да почнам да пишувам...имам досега две една целосно и една..така на половина....ама се удирма до земја и никако испирција да ми дојден за нова книга уууффффффффффф :mad:
мене инспирација мие уморот. Колку појке сум по изморен и појке ми се спие толку појке инспирација имам за пишување.. само шо имам еден проблем тогаш ме мрз ида пишувам ма ке си се натерам и ке почнам да пишувам ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Дај кажете што ви беше испирација едно друго....баш ме интересира сакам да почнам да пишувам...имам досега две една целосно и една..така на половина....ама се удирма до земја и никако испирција да ми дојден за нова книга уууффффффффффф :mad:
еми не можи тоа со сила
треба да сакаш нешто да кажеш
треба да знаеш шо сакаш да кажеш
и да почниш од почеток
ама почетокот е лесен
понатака е малку зезнато ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
мене инспирација мие уморот. Колку појке сум по изморен и појке ми се спие толку појке инспирација имам за пишување.. само шо имам еден проблем тогаш ме мрз ида пишувам ма ке си се натерам и ке почнам да пишувам ..
Многу интересена начин на испирација.......само што јас кога ќе се уморам не можам ни да подстанам па камо ли да фатам да пишувам и да мислам...........а баш сакав да почнам да пишувам само незнам........
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
еми не можи тоа со сила
треба да сакаш нешто да кажеш
треба да знаеш шо сакаш да кажеш
и да почниш од почеток
ама почетокот е лесен
понатака е малку зезнато ;)
Јас приканата што ја пишувам е почната некаде отприлика од почетокот на средината зашто сеуште неможам уште да смислам доволно јак начин да го претставам типот на читателот.. така мие полесно зашто сега можа мдај напишам целат приказна а после кесе вратам на почетокот.
Многу интересена начин на испирација.......само што јас кога ќе се уморам не можам ни да подстанам па камо ли да фатам да пишувам и да мислам...........а баш сакав да почнам да пишувам само незнам........
е па да тешко ама помисли само пред да заспиеш какви се не идеи ти идат на памет? помисли само да можеш сите тие идеи да ги пренесиш како зборови ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
еми не можи тоа со сила
треба да сакаш нешто да кажеш
треба да знаеш шо сакаш да кажеш
и да почниш од почеток
ама почетокот е лесен
понатака е малку зезнато ;)
Баш така имам забележано на почеток онака е...си пишуваш пишуав и стигнуваш до степен каде мора малку да размислиш што пишуваш и или ќе биде добро или ќе биде катастрофа а не дека несакам да пишувам баш сакам ама незнма како да почнаммм ИСПИРАЦИЈА ПУСТААА :mad:mad:mad
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Јас приканата што ја пишувам е почната некаде отприлика од почетокот на средината зашто сеуште неможам уште да смислам доволно јак начин да го претставам типот на читателот.. така мие полесно зашто сега можа мдај напишам целат приказна а после кесе вратам на почетокот.

е па да тешко ама помисли само пред да заспиеш какви се не идеи ти идат на памет? помисли само да можеш сите тие идеи да ги пренесиш како зборови ..
Затоа пред заспивање е и истражено дека тогаш се добиваат најголемиот дел од добрите идеи...ама сепак нз зошто вака...значи имам една книга целосно напишава...една скоро до пола(ама не планирам да е довржувам ми фалат некој делови а и требам да е препроверам)....сега сакам од ново нешто да почнам...
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Баш така имам забележано на почеток онака е...си пишуваш пишуав и стигнуваш до степен каде мора малку да размислиш што пишуваш и или ќе биде добро или ќе биде катастрофа а не дека несакам да пишувам баш сакам ама незнма како да почнаммм ИСПИРАЦИЈА ПУСТААА :mad::mad::mad:
па почни со лутината, онака, за инает
па ќе видиш кај ќе те однесе патот (nod)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Затоа пред заспивање е и истражено дека тогаш се добиваат најголемиот дел од добрите идеи...ама сепак нз зошто вака...значи имам една книга целосно напишава...една скоро до пола(ама не планирам да е довржувам ми фалат некој делови а и требам да е препроверам)....сега сакам од ново нешто да почнам...
Јас вака направи пред да почна да пишувам.. Си определив еден тек на приказната, она најбитните настани шо ке бидат, во пишувањето ке се појават некои други настани шо не ми се по предвиден исега ама тие не се толку важни не го определуваат текот на приказната и исто така си определив главните ликови кој как оке се вика, каков тип ке биди, шо ке сака, шо ке мрази, и сет отоа го напишав на лист и сегоа ако запнам некаде си погледнувам во листот и ке ми текни некоја реченица, па после уште една и така си терам ..