Изгубен/украден телефон

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Дали некој од вас му бил украден или пак го изгубил телефонот?
Дали сте го пријавиле?
Дали ја знаете постапката на пронаоѓање на телефонот?
Дали знаете колку време трае?
После колку време одкако сме го изгубиле може да се пријави?
Дали по пронаоѓањето ќе му биде вратен телефонот на сопственикот?
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
наваѓаја сам сигурно пет шес пута(комај сфе на журке),а и на работу забрављаф људи пуно пут на астал или испаднат на столче
увек глеам у именик да се јаву на некога, например мама или тато запишан, п***а моб(hhhhhhh) хоум или слично
да ги кажу куде е телефон за да дојдеф да си га земеф и да му га даеф на тога изгубенога(hhhhhh) шалу се за никнејм : )

aaaaa деси ми се и мене едн пут у такси га забраи али зема си га после саат два, у централу га оставија таксист, мои људи бре
значи углавном увек ама увек сам га вратија телефон на било кога, едн пут на журку дечко ме части за возврат(узврат на куманофски), мислу дека некое виски дупло и ред бул, : ) реално сам поштен и нејќу га туѓо, а сфое си га сакам хх
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Јас имам изгубен телефон и не ми го најдоа ни по 2 години кога пријавив така да не се надевајте многу.
Можеби има случаеви кога се пронајдени ама... ретки се.
Шо знам јас сум песимиста кога се работи за тоа.
Можда грешам.
А ако пронајдам јас го вракам секогаш.
Знам еден случај не сакам да ја именувам личноста,си најде мобилен телефон пред 5 години во парк и рече јас ке си го спакувам и ке ја скршам сим картичката и ке си го земам за себе...(facepalm)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Премали се шансите да се најде изгубен/украден мобилен телефон. Јас познавам луѓе на кои ајфон им имаат украдено, па не им ги имаат најдено. Иначе, секако дека веднаш штом ќе забележиш дека си без мобилен, ќе тркнеш до најблиската полициска станица и ќе го пријавиш.

Што е до мене, ако најдеш мобилен и го задржиш, голема работа. Па твоја среќа е, finders keepers. Не си го украл.

Иначе, јас имам најдено 2 пати ајфон и еднаш блекбери и ги имам вратено. Сега да најдам таков телефон, без размислување ќе го задржам.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
одиш до пшолиција пријавуваш дека телфонот ти е украден ако имаш сериски број од телефонот им го даваш ако не тие врз основа на листинг од мобилните оператори ќе го најдата доколку истиот мобилен се користи на територија на РМ .
Значи постои можност истиот да ти биде вратен доколку се лоцира тој што моментално го користи
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Пиши пропало.
Немам изгубено, па да кажам дали ми вратиле или не, ама затоа ми имаат украдено на почеток во втора средно. Беше Nokia xpress music на лизгање и бајаги солено го платив. Истовремено беа украдени и на школската добри 30.000 за планинарење што собиравме, што значи гарант беше некој од наш клас што знае кај чуваме работи, а знаевме и кој, ама никој ништо не презеде, а малиот од тогаш го снема, се отпиша и очи не му видовме веќе.
Во школо добивме „Сте требале да си пазите“, а од полиција и да го лоцирале, не се будали да го вратат.
Секако, има исклучоци и среќен е оној што ќе налета на такви.
Јас би вратила, си сакам чиста совест, неќам да се штрекам при секое тропање на врата, мислејќи дека ме откриле. :giggle
 

онјаЛ

Полноправен Член
22 ноември 2012
69
85
18
Доколку некој ти украде телефон, со IMEI бројот одиш до МВР. Телефонот ќе биде блокиран а крадецот може слободно да си го користи како украс над телевизорот
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy and Gemini

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
не ми бил украден ни еден тел. ама сум изгубила над 10 сигурно (facepalm)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Bum-Bum да не го изгуби телеонот?!

Инаку јас пред 6-7год имам изгубено телефон,ми има испадното од јакна во одење,(си паднал на лисја и не сум го ни осетила кога паднал).Отидов во Мобимак (сегашно Т-Mobile) ми кажаа да одам во полиција да пријавам,и ми дадоа нова сим картичка од истиот број.Отидов во полиција пријавив,им го кажав имеи бројот,и ќе ми се јавеле...и да ми се јавија ,-Никогаш! :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marinna and Bum-Bum