Изгубен паричник

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Еден убав сончев ден се враќате од работа/школо и гледате на улица пред вас
images

Се вртите да видите дали некој ве гледа и нема никој околу:D
Е сега сум слушнал многу приказни ако има лична карта ќе му ги врателе или не знам што ама темава бара искреност,дали навистина би го вратиле цел паричник или ќе си ги земете парите и ќе си направете ќеф да си купите нешто одамна што сте планирале и документите ќе ги фрлите да ги најде сопственикот...
Ако ви се случило споделете ама пазете некој да не чита да се пронајде па да ви ги бара парите после:D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Абе кое враќање, какви глупости. Прво бројам колку пари има и ако има доволно за седумжичена гитара (околу 800 евра) одма одам и ја порачувам. Личната карта и новчаникот ги уништувам и ги фрлам. Какво враќање бре, да изгубам јас пази да не ми ги вратат парите (а не дека еднаш неам изгубено и ни пари ни паричник се виде).
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Искрено тешко дека денешно време ке најдеш паричник полн со пари... живееме во време каде скоро сите трансакции се вршат електронски, секој поединец си има најмалце 3 платжни картици и најмногу 1000 ден во паричникот ! Никој не е глуп да носи поголема сума на кеш со него ! така да ако најдам паричник полн со платежни картици и 1000-2000 ден во него, ке пробам да го најдам сопственикот ! А доколку налетам на паричник полн со пари - не верувам дека ке помислам да ги вратам ... се уште не ме викаат светец :D
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Доколку најдам изгубен новчаник го враќам. Зошто недај боже и мене може да ми се случи да го загубам и да не ми го вратат. Затоа направи добро за да ти вратат со добро. ;)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ја га губи два пута у такси, вратисфа ми га таксисти сфака ги чаз : ) частија сам ги кафе затој, поише ми е за документи унутра(иако лична карта ми е скршена на три дела лоллллл) не ми е за паре, несмасмно стфорење сам : ) ако најду сто посто ке га врату и ја нофчаник : )
ps. Мила Кунис има луд виц за овуј тему : )
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
новчаник полн со пари....ќе го отворам да видам длаи има лична карта и после ќе му го вратам на чоекот или ќе го ставам у некоја кутија и ќе го пратам на адресата...за возврат сакам само едно фала ништо фазла

ова е стварно така...затоа што пред некое време и јас го изгубив новчаникот....не дека беше полн со пари имаше внатре околу 100 ден ама мене ми беше поважен самиот новчаник затоа што ми беше поклон од австралија, ми значеше и ради дукументите...и секој пат викав ајде нека ги земе парите ми е гајле барем нека излезе човек тој што го нашол...ако не сака да ми го врати новчаникот нека ги стави документите во едно плико и нека ги прати по пошта...знаете и сами колку треба мрцварење за една лична карта...

ама јебига не се сите ко мене:eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Пред 4 години идев во едно нет кафе кај мене во населба, и така си седев одеднадеш се наведнав доле гледам паричник машки.
Јас не го ни отворив, станав и отидов дома им го дадов на моите. Човекот немаше пари внатре само кредитни и дебитни картички. Му го вративме сакал да му даде 50 ден на татко ми, ама татко ми не ги земал зашто не се дава 50 денари, се части нешто. Некој друг да го нашол сигурно ќе го фрлел и ќе земел пари од картичките. Иначе сопственикот на новчаникот беше во поодминати години.Нема благодарни луѓе, не му кажал ни фала. :eek Не беше за фала, битно сме се покажале како чесни луѓе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Hexasto

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Пред 4 години идев во едно нет кафе кај мене во населба, и така си седев одеднадеш се наведнав доле гледам паричник машки.
Јас не го ни отворив, станав и отидов дома им го дадов на моите. Човекот немаше пари внатре само кредитни и дебитни картички. Му го вративме сакал да му даде 50 ден на татко ми, ама татко ми не ги земал зашто не се дава 50 денари, се части нешто. Некој друг да го нашол сигурно ќе го фрлел и ќе земел пари од картичките. Иначе сопственикот на новчаникот беше во поодминати години.Нема благодарни луѓе, не му кажал ни фала. :eek Не беше за фала, битно сме се покажале како чесни луѓе.
50 денари бе. Ко таа у Србија што нашла таму не знам 100 иљади евра мислам, и кога му ги вратила и дал 500 ден:frantic