Извадоци од книги

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Пошто ја читам на српски на страна за е-книги и не сакам да утнам дел ако преведам, ќе го ставам извадокот вака, па се извинувам ако е со тоа прекршено некое правило на форумот...

“Ja sam optimista i kažem sebi da sve što raste kasnije i opadne, a da ono što opada jednog dana mora da poraste. Bea kaže da umetnost čitanja odumire veoma polako, da je to intimni ritual, da je knjiga ogledalo i da u njoj možemo da pronađemo samo ono što već nosimo u sebi, da u čitanje unosimo mozak i dušu, a da su to dobra svakim danom sve ređa.”








Сенката на ветрот-К.Л.З (La sombra del Viento, Carlos Ruiz Zafón)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Пошто ја читам на српски на страна за е-книги и не сакам да утнам дел ако преведам, ќе го ставам извадокот вака, па се извинувам ако е со тоа прекршено некое правило на форумот...

“Ja sam optimista i kažem sebi da sve što raste kasnije i opadne, a da ono što opada jednog dana mora da poraste. Bea kaže da umetnost čitanja odumire veoma polako, da je to intimni ritual, da je knjiga ogledalo i da u njoj možemo da pronađemo samo ono što već nosimo u sebi, da u čitanje unosimo mozak i dušu, a da su to dobra svakim danom sve ređa.”


Сенката на ветрот-К.Л.З (La sombra del Viento, Carlos Ruiz Zafón)
Овој цитат колку убаво звучи на шпански тоа е чудо едно. Тие што знаат да читаат на шпански ќе почувствуваат.

“La libreria da para vivir sin lujos, pero soy incapaz de imaginarme haciendo otra cosa. Las ventas se reducen año a año. Yo soy optimista y me digo que lo que sube baja, y lo que baja, algun dia ha de subir. Bea dice que el arte de leer se esta muriendo muy lentamente, que es un ritual intimo, que un libro es un espejo y que solo podemos encontrar en el lo que ya llevamos dentro, que al leer ponemos la mente y el alma, y que esos son bienes cada dia mas escasos.„
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
“Every period of human development has had its own particular type of human conflict---its own variety of problem that, apparently, could be settled only by force. And each time, frustratingly enough, force never really settled the problem. Instead, it persisted through a series of conflicts, then vanished of itself---what's the expression---ah, yes, 'not with a bang, but a whimper,' as the economic and social environment changed. And then, new problems, and a new series of wars.”
― Isaac Asimov, I, Robot
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Само полека,без солзи,без страв дека она што заминува исчезнува.И кога одминуваш дрво не плачеш,оти тоа не исчезнува;само ти се крие,до следното јавување,кога патот ќе ти се врзе во клопче,во кружница кружна.


Вештица
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead, Aleksis and Luckky

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Сакам да ти покажам што значи вистинската храброст, наместо лудничавата идеа дека храброста е човек со пиштол во својата рака. Тоа е кога знаеш дека си збришан уште пред да започнеш, но сепак започнуваш без разлика на сите бури што следуваат.​
Тие секако имаат право да размислуваат на тој начин и имаат право на целосна почит за нивните мислења. Но пред да можам да живеам со народот, морам да научам да живеам со себе. Единственото нешто што не се придружува кон владеењето на мнозинството и едноумието е совеста на еден човек.​
Мислам дека има само еден вид на луѓе. Луѓе.​
Никогаш не е навреда да бидеш наречен со збор што некој смета дека е погрден. Тоа само покажува колку е сиромашен самиот тој, а тебе не те повредува.​
Само држи ја главата цврсто исправена горе додека твоите тупаници се свиени надолу. Без разлика на се што ќе ти кажат, не дозволувај да те срушат. Пробај да се бориш со својата глава, за промена.​
Да се убие птицата што се потсмева - Харпер Ли
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Не сакав да го уништам на македонски, затоа го објавувам на англиски, така е совршено.

“He dug so deeply into her sentiments that in search of interest he found love, because by trying to make her love him he ended up falling in love with her. Petra Cotes, for her part, loved him more and more as she felt his love increasing, and that was how in the ripeness of autumn she began to believe once more in the youthful superstition that poverty was the servitude of love. Both looked back then on the wild revelry, the gaudy wealth, and the unbridled fornication as an annoyance and they lamented that it had cost them so much of their lives to find the paradise of shared solitude. Madly in love after so many years of sterile complicity, they enjoyed the miracle of living each other as much at the table as in bed, and they grew to be so happy that even when they were two worn-out people they kept on blooming like little children and playing together like dogs.”

Сто години осаменост - Г.Г.Маркес
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*, Lena and Хоуп*

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
"Мојата глава е еден мрачен лавиринт.Понекогаш постојат некои секавици што осветлуваат некои ходници.
Никогаш не дознавам зошто правам некои работи."

Ернесто Сабато (Тунел)
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
"Желбата да го ризикуваме животот е нашата последна перверзија.
Доаѓаме од темнината,и одиме кон темнината. Зошто да живееме во темнина?"

"Се' и препушташ на случајноста.
Знаеш дека не мораме секогаш да му се препуштаме на случајот,како што не мораме ни да се удавиме во морето.
Пливај."

"Едноставно,повеќе не се сомневав дека прифаќањето на она што сме,не мора секогаш да не спречи да бидеме она што би требало да бидеме."

Џон Фаулс - Волшебникот
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Тој веруваше во зелената светлина, во блажената иднина која од година во година се оддалечува од нас. Денес ни избегала - ништо, утре ќе трчаме побрзо, ќе ги подадеме рацете подалеку.... И едно убаво утро...
Така пловиме понатаму борејќи се со брановите, како бродови спроти течението, без престан носени назад, во минатото.

Скот Фицџералд - Големиот Гетсби