Иднината на форумот

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Абе со Петко и Јанко и ретардосов Алтаир нема да терате уште многу, можеби ќе се учленат некои дечиња за љубовни совети но толку ќе ви биде со твоите разумни моабети....уствари може ќе си прераскажувате што јадевте,што сонувате,кој криво мочал.....
Ете ти уште еден доказ дека не можеш да дискутираш разумно.
Алтаир ти бил виновен. Ако не е Алтаир тогаш е некој друг. Тоа е проблемот. Не дека дискусиите биле тапа.

Не дека го бранам дечково, но мислам in all the people's places ако беше само ради него проблем, ќе се решеше одамна. Целиот овој „проблем“ повеќе потекнува од оноа што погоре го спомнав - drama queens, членови со по 2 или повеќе кориснички имиња каде бомбардираат со „демек-за-јавноста-драматични-теми-полни-со-каприци“ а всушност смрди на неизлечива фрустрација и/или поента со лична вендета за некогашно занишано его.
А егото е занишано само затоа што истите тие личности имаат личен проблем со себе.
Тука не посочувам лично кон тебе, ќе сфатиш, барем си паметна колку толку.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
@diva orhideja Што бидна со одбегнување на навредување? Зарем не солеше памет за тоа во воведот на оваа тема? Еве те тебе, повторно вреѓаш. Без разлика дали те иритира @Altaïr (го спомнувам зошто во моментов него го навредуваш) или некој друг, никој тебе не те вика Ретардињо и ретардос. Ти си таа што не може да се контролира и се спушта на толку ниско ниво да добацува со разни навредливи имиња кон други. Е баш како таквите како тебе можеби овој форум нема да опстане, на сите ќе им се здосади да читаат гнасни навреди. Подобро да се зачленат дечиња за љубовни совети, оттколку возрасни луѓе дојдени за конфликт и вреѓање.
@diva orhideja Што бидна со одбегнување на навредување? Зарем не солеше памет за тоа во воведот на оваа тема? Еве те тебе, повторно вреѓаш. Без разлика дали те иритира @Altaïr (го спомнувам зошто во моментов него го навредуваш) или некој друг, никој тебе не те вика Ретардињо и ретардос. Ти си таа што не може да се контролира и се спушта на толку ниско ниво да добацува со разни навредливи имиња кон други. Е баш како таквите како тебе можеби овој форум нема да опстане, на сите ќе им се здосади да читаат гнасни навреди. Подобро да се зачленат дечиња за љубовни совети, оттколку возрасни луѓе дојдени за конфликт и вреѓање.
И на тебе очигледно ти е толку паметот чим сакаш повеќе да делиш љубовни совети отколку да му ги истегнеш ушите на недокваканион Алтаир.Па прочитај малку поубаво каде што и он ме вреќа мене и ме нарече глупава и само глупави теми сум отварала.Ако мислиш дека јас сум причината за неопстанок на форумов па ајде бре душо кај вас е клучот.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Шака одамна го кажа истиов муабет, више ме мрзи да го преџвакувам, соџвакувам итн.
Форумот општо као платформа е трансформиран, првично поради пристапот на шуто и сакато до интернет просторот, секундарно поради појавата на социјалната мрежа Фејсбук која има нож-алатка со две оштрици - автопрезентација.
Кога лабилни личности прават профил на фејсбук, стануваат дрчни за внимание. Истите тие очекуваат, нивните каприци да бидат прифатени со огромни воздишки и клањања во најмал случај, или полни сандачиња џоа памперс на 6месечно бебенце, цифра на лајкови од пост до пост кој задолжително надминува двоцифрен број.
Ваквите личности не бараат истомисленици туку едноставно изиграваат дворски шутови, се адаптираат на оноа што го бара публиката а тоа отсекогаш била театралноста. Битно е да си театрален, а ставот кој што го имаш не е важно дали е недај боже од малициозен карактер. “Досадно е бре да се читаат ставови.... Исто колку што е и досадно и сувопарно да читаш теорија во археолошките ископувања.“
Затоа поради ваквите лабилни ликови, општо форумот ја доби својата „круна на квалитетот“.

Конкретно за овој форум би се сложил многу за оноа што го вика Мис Чив`з дека колку и да сме малкумина, местово ќе живее, бидејќи колку толку не` сплотува суштината на која гледаме и се надеваме а тоа е дека еден ден таквите театрални ликови или поточно „Џокери“ во виртуелниот свет ќе извршат едно групно самоубиство на својот извитоперен ум и ќе дадам малку повеќе простор разумот да завладее.
Istiot star Saladoin.
Suptilni navredo eden kup.
Ama neli napisani na kulturen nacin,pa poinaku gledame na niv.

Zarem ima potreba od paricni sretstva ili slicna motivacija za da treba edno vakvo katce da funkcionira malku poaktivno?
Nema potreba.
Generaciite se menuvaat,zainteresiranosta opaga kaj edni no doaga vremeto na drugi,na koi sto ke im e kejf da go "odrzavaat"prostorov aktiven bez ogromna pompeznost i voobrazenost vo sebe.
Ne ve pratam cesto no timot na moderatori ne e tolku los.Duri e dobar.Nemozat i tie sekogas so sila da bitkaat oi razrabotuvaat temi za da postoi zgolemena aktivnost.
No forumov kako da od sekogas so ima po eden onaka za odrzuvanje ramnoteza megu drugite(moderator).
Kako vo slucajov momentalniot koj cesto se spomnuva,i sekogas na adminot mu treba eden kup vreme za da go trgne.
Tokmu taa "politika"na vodenje na forumov go dovede vamu kaj sto e.
Admine prosti mi,morav na latinica,nemam izbor,no isto taka kako i sekogas direktno ti posocuvam bez da zaobikoluvam.

Saladine,bidi isken ednaska i kazi,za toe djokeri(koi ti taka gi narekuvas)..i uste so neznam ti koj ne navredliv zbor(krivi i sakati mi se cini)deka ne ima niz internetot,kade bi go smestil clenov moderstor od koj se zalat postojano clenovite odkako e staven mi se cini?
A porano demek na internet poljankava demek ve imase samo intelektualci pa sega krivite i sakatite vi go remetat komforot?
Pa kakov e toj intelekt sto ova go unistuva?

Dokolku timot kako sto kazuvate,sedete i analizirate situacii,sto zaklucivte,kolku vreme treba da potrosite i kolku temi i clenovi da se unistat,diskusii,dodeka takvite ne se trgnat?
Da ne gi nabrojuvam eden kup takvi moderatori za koi neznam dali vam kako tim(a se somnevam)ili na samiot admin mu tyreba za da gi trgne?

Da ne zaboravam,najglavnoto.
Milo mi e sto gi gledam odredeni likovi sto se seuste tuka,milo mi e i sto imase dosta cii dela(postovi)koga sakame togas mozeme da gi procitame...Ima sto da se procita.
Nema da zgasne prostorov...no na site ni e jasno deka zarot stivnuva,a ne treba mnogu za da ne bide do ovoj stepen.

Edirt.Temava vo igracnica?
Yes da ima eden kup off topici koi treba na vreme da se reagirat za da ne ja unistat,ama za igracnica?
Sepak vie si znaete.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Солзи тебе допрва ќе ти доаѓаат со такво малоумно однесување. зар приличи за еден модер.ваква изјава!?Прекрсти се те молам во Ретардињо.


Абе со Петко и Јанко и ретардосов Алтаир нема да терате уште многу, можеби ќе се учленат некои дечиња за љубовни совети но толку ќе ви биде со твоите разумни моабети....уствари може ќе си прераскажувате што јадевте,што сонувате,кој криво мочал.....
Ти не си пишала разумно мислење, подобро дечиња ќе читам отколку тебе. Ако почнеш разумна дискусија ќе дискутираме ако не тогаш нема. Јас се водам по тоа како некој кон мене така јас кон него, ти си прва за навредување кон мене а и кон други, тоа што другите не ти враќаат е нивен проблем, јас не се воздржувам и ти враќам и секогаш ќе ти враќам додека не почнеш нормален муабет, тогаш кога ќе почнеш нормално да пишуваш ќе почнам и јас да ти пишувам нормално.
И не знам што се лутиш, уствари можеби платата ти касни па затоа, ама чудно па, платата во администрација никогаш не касни.

А форумов ќе си остане за инает на таквите како тебе. И дај ако знаеш кажи ми зошто другите форуми се затвориле?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ти не си пишала разумно мислење, подобро дечиња ќе читам отколку тебе. Ако почнеш разумна дискусија ќе дискутираме ако не тогаш нема. Јас се водам по тоа како некој кон мене така јас кон него, ти си прва за навредување кон мене а и кон други, тоа што другите не ти враќаат е нивен проблем, јас не се воздржувам и ти враќам и секогаш ќе ти враќам додека не почнеш нормален муабет, тогаш кога ќе почнеш нормално да пишуваш ќе почнам и јас да ти пишувам нормално.
И не знам што се лутиш, уствари можеби платата ти касни па затоа, ама чудно па, платата во администрација никогаш не касни.

А форумов ќе си остане за инает на таквите како тебе. И дај ако знаеш кажи ми зошто другите форуми се затвориле?
Форумов го сакам и ми се допаѓа,ми се допаѓаат и неколку ликови во него,дај боже да си функционира, но откако ти дојде а неколку супер исчезнаа,почнаа вакви циркуси.Искрено да ти кажам дека не те БИВА, млад си и неискусен,ни за карање на за па нешто попаметно....истај се од одовде,оди малку поишлифувај се , едуцирај се па после дојде на тоа место.Тресеш зелени,платата ми касни, о боже што ли има во таа глава?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Солзи тебе допрва ќе ти доаѓаат со такво малоумно однесување. зар приличи за еден модер.ваква изјава!?Прекрсти се те молам во Ретардињо.
А зар било кому му личи да нарекува некого малоумен ради виртуелна неслога?
А зар ти не одиш по теми цитирајќи народ колку им е смешно размислувањето?
Зошто мислиш дека ти (во случајов де) можеш да се обраќаш со погрдни зборови, а тој (или било кој кон кого се упатени) треба да молчи?
Знаеш како велат...го плукаме оној што го прави истото што и ние, ама можеби малце подобро.
А таквото ударање по нечија психа многу повеќе би натерало некого да се откаже од форум, отколку избришан пост или фактот што 5-6 души се вртат по темите. Крајно, квантитетот не значи ништо.
Патем, секоја година се појавуваат по неколку квалитетни ликови, не сме сите фосили од 2012та. Ги имаш alf, Outrider, Хоуп, BlackTulip, па и срамежлививе, а нови Метаморф и Ditto+Maker што сум ги приметила дека имаат фин потенцијал, а се понови...и сигурно пропуштам некого...
Никој овде неќе да те истера и да удара клуч, не знам како да ти се докаже веќе, туку муабетот е да ти се укаже да сфатиш како функционира еден форум со различни карактери кои не секогаш ќе делат твое мислење.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and lady_blue

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
А зар било кому му личи да нарекува некого малоумен ради виртуелна неслога?
А зар ти не одиш по теми цитирајќи народ колку им е смешно размислувањето?
Зошто мислиш дека ти (во случајов де) можеш да се обраќаш со погрдни зборови, а тој (или било кој кон кого се упатени) треба да молчи?
Знаеш како велат...го плукаме оној што го прави истото што и ние, ама можеби малце подобро.
А таквото ударање по нечија психа многу повеќе би натерало некого да се откаже од форум, отколку избришан пост или фактот што 5-6 души се вртат по темите. Крајно, квантитетот не значи ништо.
Патем, секоја година се појавуваат по неколку квалитетни ликови, не сме сите фосили од 2012та. Ги имаш alf, Outrider, Хоуп, BlackTulip, па и срамежлививе, а нови Метаморф и Ditto+Maker што сум ги приметила дека имаат фин потенцијал, а се понови...и сигурно пропуштам некого...
Никој овде неќе да те истера и да удара клуч, не знам како да ти се докаже веќе, туку муабетот е да ти се укаже да сфатиш како функционира еден форум со различни карактери кои не секогаш ќе делат твое мислење.
Многу убаво разбирам како функционира форумов, малтене како на евровизија, одма знаеме кој накого ќе му стави (y) бодови, кој позади кого грб штити, така да и со тебе е залудно да правам моабет.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Многу убаво разбирам како функционира форумов, малтене како на евровизија, одма знаеме кој накого ќе му стави (y) бодови, кој позади кого грб штити, така да и со тебе е залудно да правам моабет.
Небитно е дали ќе правиш муабет со мене, одговори си ги себеси прашањата и доволно ќе е да се разбере концептот на пристап и акција-реакција.
А зар лајковача е проблемот? Дали ќе ги имаш 50 или 0, укажува само колку истомисленици имаш на платформата, а не и дека си апсолутно во право и дека во реалниот живот истите ќе те направат не знам што. Стиснеш ли „одјави се“, виртуелните ликови што контрале во хомосексуалност, религија или кај и да е, се сосема небитни и невлијателни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Небитно е дали ќе правиш муабет со мене, одговори си ги себеси прашањата и доволно ќе е да се разбере концептот на пристап и акција-реакција.
А зар лајковача е проблемот? Дали ќе ги имаш 50 или 0, укажува само колку истомисленици имаш на платформата, а не и дека си апсолутно во право и дека во реалниот живот истите ќе те направат не знам што. Стиснеш ли „одјави се“, виртуелните ликови што контрале во хомосексуалност, религија или кај и да е, се сосема небитни и невлијателни.
Со болдов не би се сложил баш. Во денешно време (откако фејсот настапи на сцена) цифрава и не е никаква меродавна бројка (ако си од оние погоре што ги спомнав). Проблемот е што тие задртаните/забегани членови им значи вид на dead point counter као хајскор колку пати нивниот троп пост има суштина. А недај боже да им цитираш пост.... ко оние на фб што се еден лајк = 1 цент, еден share = 1 евро. Само што there's no money in the bank.

Пак ќе кажам, Орхидеја, ова не се важи за тебе.