Игор Џамабазов

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
А книгата кога му беше промоција не му земав. Голема грешка направив.
Ја има ли некој прочитано? Многу ја фалат.

Имам линк за превземање на пдф формат доколку сакаш :)

Инаку голем впечаток ми остави Речникот на непознати зборови, посебно за сакето.

"Саке
Потполно лудо нешто.
Еднаш испив колку за цел живот и сега ми е лошо кога ќе видам Јапонци, дури и на филм."
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Имам линк за превземање на пдф формат доколку сакаш :)

Инаку голем впечаток ми остави Речникот на непознати зборови, посебно за сакето.

"Саке
Потполно лудо нешто.
Еднаш испив колку за цел живот и сега ми е лошо кога ќе видам Јапонци, дури и на филм."

ако имаш линк од правата книга прати ми по пп :)
 

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
......Пишува за неговите глупости со пороците, жените, музиката , а нормално најмногу е задржан за алкохолот, пишува за неговиот живот заедно со алкохолот и сето тоа го кажува во облик на доживеаното , т.е разни случки......за тоа каде можеш да ја најдеш...па можеш да побараш по книжарниците, јас мојата ја земав од саем уште првата година кога излезе, цената не се сеќавам но мислам дека беше 350 денари........
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
ликери = обоени срања.

Прво му ја читав за антиалкохоличарите, сеа и голиот човек. Во вторава (првонапишаната) опишува општо за неговиот живот до 2006та, удирајќи акцент на коцката. Опишува за вистинските пријатели, за одвратноста на луѓето, ситните души. Фрапантно е колку пријателството е релативна ствар.
Во втората повеќе удира акцент на Алкохолизмот. Истотака тука оди назад дури до неговата младост. Опишува за неговите љубови истотака.

Делата на Џамбаз не ги сметам за некои литературни дела... Тие се биографија. Пишани од душа, за поширока публика.
Конкретно за Џамбаз... Човекот е еден и единствен човек кој не потклекнал пред камерата Иако не се искачил повисоко, му симнувам капа за љубовта и приврзаноста кон тоа што останал во нашата земја, што пробува на секаков начин да не` претстави во вистинско светло. Еден од најомилените ликови што некогаш се родиле во Македонија.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Имам линк за превземање на пдф формат доколку сакаш :)

Инаку голем впечаток ми остави Речникот на непознати зборови, посебно за сакето.

"Саке
Потполно лудо нешто.
Еднаш испив колку за цел живот и сега ми е лошо кога ќе видам Јапонци, дури и на филм."


АКо не ти е тешко прати ми и на мене линк од книгата по ПП.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ако постои човек кој ја вади нашава тако звана естрада од лајна, тоа е Игор.
Ако постои човек кој на смирен начин ќе те среди со сарказам, а ти ќе мислиш дека те пофалил до немајкаде, тоа е пак Игор.
По пороци секој може да се повлече, ама човеков не се срами од тоа што бил, и тоа го прави она што е.
А јас досега немам сретнато некој да каже „Мавни го бе, ваков е, онаков е“, туку сите имале пофални зборови.
Тоа е. Вришти од интелигенција и позитивна енергија, а по таков едноставно не можеш да плукаш.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Во кратки црти за што се работи? Што е опишано во неа? И каде може да ја најдам сега и по која цена?

интересна книга е... ја немам читано цела, но некои делови ги имам :D инаку ја има во култура, 400 денари беше пред 10 дена намалена беше, онака е 450 мислам...
е сега да кажам за господинот, тоа е човекот што најмногу го ценам од естрадата, доста впечатлив човек, интересен, и доста отворен, а и забавен... едноставно алал му вера ( како што се вика на струмички ) браво за него (bravo)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Јас мислам дека премал е бројов во државава што го мразат човеков. Капа му симнувам.