Зошто се натпреваруваме?

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Кој сака да биде лузер?

Никој не сака да биде лузер, ама претераното докажување,преголемата желба да бидеш над сите може да те доведе и да бидеш лузер.
Егото е многу заебана работа, особено кога сакаш да го преувеличеш, а кај нас луѓето тоа често се случува. Еј да, постое алчност, лакомост, себичност... Скоро кај сите го има тоа, кај некои само е повеќе изразено, кај други помалку.
Натпреварите демек се направени за да те подобрат као личност: „Ќе се трудам да станам подобра, за да бидам прва’’. Ама сепак, па се доаѓа до оноа себичното.. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Никој не сака да биде лузер, ама претераното докажување,преголемата желба да бидеш над сите може да те доведе и да бидеш лузер.

Не реков дека нема. Во натпреварувањето, какво и да е, само еден може да виде победник. Без разлика кој го започнал и од која причина.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Зошто ни е во гените да се докажеме и да добиеме признание од другите.
Може секој колку сака од срце да си го работи она што го сака, ама пак му се билда егото кога друг ќе го пофали.
Едноставно така функционираме. Јес да сега моралот и принципите се повеќе ставени во позадина, та многумина воопшто не размислуваат за постапките и се спремни да прегазат секого за да стигнат до некој своезамислен врв, но тоа секогаш ни било во крвта. Еве, наједноставен пример, дури и една тема ко оваа или било која друга, може да се смета ко “натпревар“ за тоа кој ќе даде подобар (која и да е дефиницијата за тоа) одговор. Во повеќето случаи несвесно, но сепак е, на некој начин. Секогаш ќе се најде некој со поразличен одговор, ќе се сконтра, и тука почнува мерењето ташаци.
Така е и за останатите полиња. Simple as that. Нема некоја голема филозофија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
За да доминираме, за да бидеме најдобри, да водиме, да бидеме на врвот.
Според мене:
Прави го онаа во кое си најдобар и биди најдобар во тоа што го правиш.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Јас морам да одам против на се' кажаното. Секогаш одам на тоа да се изразам во тоа што го правам никогаш да се натпреварувам, и не ми е јасно како тоа е спротивно на ,,моите гени". Дали е потребно да се натпреваруваме, и дали ни е потребна таа диференцијација на победници и губитници и тоа кој е подобар? Јас искрено не ја разбирам нелогичната спротиставеност на тоа ,,Не ми е гајле што мислат луѓето за мене" и натпреварувањето. Па со кого се натпреваруваме за да се докажеме? Со самите себе? Со останатите, секако. Јас ете мразам да се натпреварувам во било која сфера во животот, и одма се повлекувам штом намирисам натпревар. И да, сето тоа не укажува на тоа дека не сум егоистична, но не во врска со натрпеварувањето. Ако не-натпреварувањето ме прави лузер, тогаш нека сум лузер. Зошто без разлика колку е тоа добро или лошо, тоа ,,нешто" е мое и уникатно на мој начин. Можеби за некој е најубаво, за друг најглупаво нешто што го сретнал во животот, за мене е ,,нешто што произлегло од мене". А изразувањето во она што го правам е најапсурдно да го правам само за да бидам подобра во очите на другите или ставена на вага со слична работа од ист вид. Утре ден кога ќе ме нема, колку навистина ќе е битно дали некој ми го знае името или не, како што не ми е битно колку биле подобри или полоши од мене во работите што сум ги правела. Што ќе ми значи мене тоа и пред се' дали може да ми значи ?Дали сите (мора да) имаме дефиниција за тоа што значи да се биде подобар од некого?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and Outrider

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Да се надополнам, се натпреваруваме и за да лечиме комплекси. За да покажеме дека не сме глупи/неталентирани/whatever...
 

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Зошто се што правиме со други луѓе се претвара во натппревар? Да почнеме од овој форум: натпревар кој ќе собере повеќе поени, повеќе лајкови, поголема титула... Натпревар на работно место: кој ќе биде на повисоко ниво (мада ова делумно го разбирам пошто се работи за пари) а не кој подобро работи... Натпревари се сите игри на фејсбук а и да си прв немаш никаква награда... Натпревар кој има поубав живот (и тоа се натпреваруваш со блиските на кои се најдобро им посакуваш)... WHY?
Зашто секој сака да се докаже дека е подобар дека може полесно дека може повише да постигне и да го добие чуството на ја сум најдобар број 1 нема болје така главно чуство