Зошто се натпреваруваме?

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Зошто се што правиме со други луѓе се претвара во натппревар? Да почнеме од овој форум: натпревар кој ќе собере повеќе поени, повеќе лајкови, поголема титула... Натпревар на работно место: кој ќе биде на повисоко ниво (мада ова делумно го разбирам пошто се работи за пари) а не кој подобро работи... Натпревари се сите игри на фејсбук а и да си прв немаш никаква награда... Натпревар кој има поубав живот (и тоа се натпреваруваш со блиските на кои се најдобро им посакуваш)... WHY?
 

близнак

Староседелец
21 јуни 2012
169
306
1,063
зошто секој сака да го доживее она чувство дека во животот - направил нешто, постанал некоја фаца, бил сакан и почитуван, бил познат во реалноста/виртуелноста, го бивало за нешто повеќе од другите, оставил потомство... и се тоа пред да дојде биолошкиот крај.

WHY? Биказ со мирна свест и полна душа полесно се влегви в гроб.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
Едноставно е, сакаме да се покажеме во најдобро светло, да го издвоиме само позитивното од нас, а негативното да го скриеме длабоко во себе. Натпреварот е она што го прави човекот поуспешен, се’ додека некој не претера. Кога сакаме да сме подобри од другите даваме се’ од себе, вложуваме повеќе труд и очекуваме подобри резултати. Тоа е „нештото“ што му дава сила и верба на човекот да продолжи понатаму и да ги оствари своите цели. Ама се’ треба да биде умерено, да се разбереме
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Alley3112

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
зошто секој сака да го доживее она чувство дека во животот - направил нешто, постанал некоја фаца, бил сакан и почитуван, бил познат во реалноста/виртуелноста, го бивало за нешто повеќе од другите, оставил потомство... и се тоа пред да дојде биолошкиот крај.

WHY? Биказ со мирна свест и полна душа полесно се влегви в гроб.

поштовање за одговорот :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: близнак

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
За да си га задовољив его. Кт ке одив по улицу и некој ке каже е овј овој биднаја онј оној пуни ги се душа. Мислив си дека сму посебна раја, на повисоко ниво од други, ете затој.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Па најверојатно во човековата природа е да има натпревар...Кој попрв, кој најповеќе, кој најмалку, кој николку.
Ако размислиме подобро секогаш имало натпревар и нелогички е да го нема.Мора да го има од проста причина што сме живи суштества...незнаеме...неможеме да тапкаме во место во било која област во животот.Тоа што не е апсолутно добро е што претеравме со натпревариве...и го изгубивме она основното по што се разликувавме од се друго на планетава...човечноста.Значи има ситуации каде "гнасно играме" на училиште за да добиеме 5ка со што им наштетуваме на соучениците, на факултет кодошиме и оговараме и се умилкуваме на професорите за поголема оценка со што им наштетуваме на колегите, на работно место правиме што не за да дојдеме на повисока позиција а понекогаш нашата повисока позиција значи одказ на двајца или тројца довчерашни наши колеги.Сето тоа за што поголем успех, се разбира потребно е успех се е незамисливо без успех...само со методиве за успех мора да се согласиме дека малку забегавме али тоа е тоа...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
па мене уствари таа ми беше поентата... Зошто крвнички мораме да докажеме дека сме бољи или да бидеме први во се и се да ни биде натпревар??? некад некој мора да е втор нели? :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
па мене уствари таа ми беше поентата... Зошто крвнички мораме да докажеме дека сме бољи или да бидеме први во се и се да ни биде натпревар??? некад некој мора да е втор нели? :eek
Па ако добро размислиме и за најмала ситница се натпреваруваме...то е то лакоми суштества сме убоаво ни е на врвот ако сме дали некого ќе "турниме" од врвот да паѓа или не тоа и не не интересира многу...:(
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Затоа што сакаме првенствено сами на себе да си докажеме дека сме најдобри, потоа и пред другите. Инстинкт на луѓето е да се натпреваруваат па така во секоја ситуација тоа и го прават. Дали е тоа што секој си лечи комплекси на тој начин или пак егото едноставно сака да си биде надуено, не знам...ама секој човек без исклучоци сака да биде нај нај, да се издвои од стадото. Лошо е што не се знае за доста во тие натпреварувања кои често се бесмислени , па се случува да се изгубат драги личности баш поради некое глупаво докажување и натпреварување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Alley3112