Ефектот на ореол

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Хејло ефектот не може целосно да се осети на форум.
Сепак, во живо ги пратиме гестикулациите, тонот на гласот, начинит на разговарање.
Како што е прикажано на клипот, самиот тон на гласот може да ти остави поинаков впечаток од човекот.
Доколку разговара со весел тон и со насмевка ќе добиеш позитивни вибрации од соговорникот и најверојатно ќе заклучиш дека таа личност е добра. Доколку разговара со подлабок тон, повлегматичен, без ентузијазам, големи се шансите дека ќе добиеш впечаток дека личноста ти е антипатична. А во реалност, не мора да значи, може од екс причини таа личност да ти се обраќала со таков тон.
А може таа одредена личност да каже само едно нешто кое вас нема да ви се допадне и автоматски да ја осудите како лоша личност.
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
многу ефекти испрочитав у воведот па и у коментарите и нишо не сватив :giggle

по мое као шо разбрав дали по некој гест, или коментар ( тука на форумов) веднаш си прајме некаква слика за особата каква е и шо е...па на некој начин да...ако многу ме интересира како размислува и коментира...можда по некое време ќе си напраам слика за личноста...и никој неможе да ми го смени....ама обично не ме заинтересирал некој толку на форумов...за да се замарам кој каков бил...и зошто е тоа така...па за разлика од форумов во реалниот живот е нешо поинаку...

кај мене најчесто улога игра првиот впечаток..а можда и вториот..воден според мојата интуиција...
многу е битна гестикулацијата и говорот на телото...а после водење разговор и останати тингс...и со сите тие тингс ја ќе си оформам едно мислење..:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Дали е возможно само со една одредена карактеристика,или само со нечие размислување околу една одредена работа,да можеме да донесеме правилен заклучок за одредена личност?
Дали можеме една одредена личност да ја осудиме како лоша,само заради тоа што не ни се допагаат одредени нејзини ставови кои се спротивставени на нашите и обратно?
Колку вие сте склони да донесете заклучок за одредена личност на овие основи?
Дали ви се случува често да многу подоцна сватите дека токму овој ореол ефект(првичен заклучок) ви претставува доста време погрешен усмерувач за одредена личност?

Би сакала да го дознаам вашето мислење за овој ореол ефект и на форумов и вон форумов.

Прво, браво за Derren Brown (bravo) и ако он не се вбројува во психологија, тогаш не знам кој ;)

Ај сега на одговарање.
1. Јас мислам дека е возможно и од едно мислење да се добрие точна слика за некој човек ама треба да си многу многу добар во тоа т.е. или да си психолог или ептен да те бива во проценување на карактери за да можеш и преку читање точно да заклучиш за каков човек станува збор. Ако не се вбројуваш во овие две категории тогаш дефинитивно нема теорија да си во право :D П.С. Не ти зборам тебе лично, зборам за секој човек поединечно, мислам дека малце нејасно пишувам па морам да се објаснам :)
2. Најчесто и осудуваме пребргу за жал... Изгледа е до нас како човечки суштества и тоа мислам дека нема да се смени многу долго време. И јас сум го направила истото, не викам не ама најчесто се случува да сум во право кога судам дури и пред време. But than again јас сум во таа горенаведената втора група па си викам дека ми се простува :zelen
3. Многу често и многу брзо носам заклучоци ама ја гледам суштинта на напишаното (пошто збориме за преку екран - кога и што се случува, после запознавање сите знаеме да процениме што е добро а што не... или барем така си мислам)
4. Се случило неколку пати ама не предоцна за да се каам што сум донела пребрз заклучок.