Ефектот на казната

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Зошто да се преправаѓ дека си независен кога можеш да бидеш

Така ве /те нареков бидејки и си таква. Зарем не го краш прасенцето за ручек подоцна? .. или Телешкото мевце со праз ?
Тоа не е убивање? Ти и таквите ко тебе би убиле човек како мене ако направам нешто контра вас (како пред цел клас го наречам вашиот син за крадец) ..
Доволно време помина за да сфатам дека ова е трагедија што го живееме .. и се вратив поради тоа што не ме учеле за природата ниту ме родиле таму. Ме родиле во цивилизацијата од која малку по малку треба да се оттргаш. Не останав таму засекогаш бидејки (од наједноставното ке почнам) гаките и блузите ми се во цивилизацијата, бидејки брат ми и другарите ми се во цивилизацијата, бидејки треба да оттргнам и други живи битија заглавени во овој терор тука ..
Кога сето тоа ке го завршам а притоа најдам и уште некој како мене што не може да го поднесе таквите ко тебе, тогаш би се тргнал.
Сега би сакал да одговорам на твоето следно прашање (за кое знам дека ке го има, и тоа ке биде толку површно) но не можам да го предвидам.
Да се смириш малку и да се спуштиш на земја. Толку ќе ти речам сега за сега, оти ме нервира кога некој прави драми а појма нема шо зборува.
Површни прашања ЈАС не поставувам, зато не можеш да предвидиш :zelen
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Да се смириш малку и да се спуштиш на земја. Толку ќе ти речам сега за сега, оти ме нервира кога некој прави драми а појма нема шо зборува.
Површни прашања ЈАС не поставувам, зато не можеш да предвидиш :zelen
Да, ова е длабоко длабоко поставено прашање, за кое треба многу многу размислување
---
lady_blue напиша:
Ако некој ти ја даде цела моќ на овој свет, што ќе направиш со политичарите, поповите, даскалите, докторите, бизнисмените, крадците, војниците.... со сите кои не се согласуваат со тебе и не прифаќаат да се вратат назад кон основните закони на природата?
---
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Да, ова е длабоко длабоко поставено прашање, за кое треба многу многу размислување
---
lady_blue напиша:
Ако некој ти ја даде цела моќ на овој свет, што ќе направиш со политичарите, поповите, даскалите, докторите, бизнисмените, крадците, војниците.... со сите кои не се согласуваат со тебе и не прифаќаат да се вратат назад кон основните закони на природата?
---
Јап, најдлабоко. Оти ако искрено го одговориш, не мораш јавно ако не сакаш, можеш сам себеси да си го шепнеш, ама искрено, најискрено, ќе видиш дека не може да има хармонија и мир и емпатија, ако не се прифати најпростата работа - дуалноста на природата. Оти точно, сѐ е едно. Ама тоа едно има два спротивни пола.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Јап, најдлабоко. Оти ако искрено го одговориш, не мораш јавно ако не сакаш, можеш сам себеси да си го шепнеш, ама искрено, најискрено, ќе видиш дека не може да има хармонија и мир и емпатија, ако не се прифати најпростата работа - дуалноста на природата. Оти точно, сѐ е едно. Ама тоа едно има два спротивни пола.
I dualnosta e neshto shto moze da se nadmine, toa deka dualnosta e neophodna za opstanokot na svetot e samo uteha za nas smrtnicite koi ne sme mokni da se izdigneme nad ovaa svest. Mene ako me prashas, jas ne bi ja prifatila taa mok, no ako moram da napravam neshto so site tie koi gi spomna, togash bi im gi ,,soblekla,, uniformite i bi gi prashala dali znaat koi se koga se ,,goli,, ? Znaete li koi ste koga ste goli i koga nemate ime i epitet? Znaete li shto ste koga ne vi treba nishto a mozete da imate se? Ke znaevte li zoshto ste tuka dokolku nikoj nishto ne vi nametneshe? Na shto ke mislevte ako ne go poznavavte znacenjeto na zborovite?
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
I dualnosta e neshto shto moze da se nadmine, toa deka dualnosta e neophodna za opstanokot na svetot e samo uteha za nas smrtnicite koi ne sme mokni da se izdigneme nad ovaa svest. Mene ako me prashas, jas ne bi ja prifatila taa mok, no ako moram da napravam neshto so site tie koi gi spomna, togash bi im gi ,,soblekla,, uniformite i bi gi prashala dali znaat koi se koga se ,,goli,, ? Znaete li koi ste koga ste goli i koga nemate ime i epitet? Znaete li shto ste koga ne vi treba nishto a mozete da imate se? Ke znaevte li zoshto ste tuka dokolku nikoj nishto ne vi nametneshe? Na shto ke mislevte ako ne go poznavavte znacenjeto na zborovite?
I verojatno kje se nadmine dualnosta, nekogash, no sigurno ne vo ovoj "nash" period. I bash zaradi toa ne mozhe da ima "vrakjanje nanazad". Evolucijata odi nanapred, do kaj kje stigne e drugo prashanje. Mozhesh da gi prashash, no se` dodeka chovek ne dojde vo situacija sam da se zaprasha, tvoite prashanja nitu neshto kje mu znachat nitu neshto kje mu smenat.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
@Outrider , гледан ти е The Experiment со Адријан Броди? Римејк е на Германскиот Das Experiment.
Мислам дека оваа тема таму најубаво е разработена, каква е психологијата на луѓето кога ќе се најдат во различна ситуација од нивниот секојдневен живот.

Германскиот го имам гледано а римејкот не... тоа бил реален експеримент во америка некаде... е сега не е тоа околу различна ситуација туку што би правеле доколку им се даде авторизација од надворешен авторитет и доколку се заштитат од последиците на своите дела...

Glavniot vinovnik e egoto. So razvivanjeto na samata svesnot kaj covekovite sushtestva, se razvila i spored mene, taa pogreshna predstava za sebe koja doprinelacovekot da se cuvstvuva odvoen od celinata. Koga covekot ke uspee da razbere deka ne e odvoen , tuku deka toj e celinata, togash ne bi se buntuval , ne bi ubival, nebi kradel, ne bi mrazel... koga covekot ke razbere deka toj i celinata se edno isto, ke razbere deka so sekoja krazba toj vsushnost krade od sebe, so sekoe ubistvo, sebesi se ubiva... grabanjeto za sebe, licnoto bogatenje e vsushnost osiromashuvanje, samo iluzija koja egoto mnogu dobro znae da ja prikaze kako neshto realno. Coveshtvoto moze da se izleci samo ako svati deka e del od edna celina, od eden sistem i koga ke prestane da pribira za sebe. Sosema se soglasuvam za anarhijata, no ne sum sigurna dali anarhijata ke ima mok da ni ja promeni svesta ili pak prvo treba svesta da se promeniz za da nastane anarhija

Анархичните односи меѓу луѓето веќе си постојат и тие се воедно најубавите (иако се ризик и може да бидат кошмар, но тоа е дел од животот).
На пример имање деца, сопруга, дечко, пријатели, другари, ортаци...било каков доброволен однос со луѓе е анархична ствар бидејќи не постои насилен авторитет кој делегира контакти или партнертства со раја, се` е оставено на интересот, желбата и совеста на поединецот.

Тоа пренесено во една поширока смисла, каде што не само наведените туку и било кои односи би биле на основа на доброволно здружување и акција... е социјалната Анархија.

Проблем е што мислам дека процентот на психипати е секогаш константен иако психопатијата по се` изгледа не е наследна, некои испитувања зборуваат за 1 од 200 луѓе како психо а 1 од 25 како социопат (психо за сиромашни)... од другата страна на човештвото (да кажеме добрата) се оние кои ги викаме Херои (1 од 200) кои можат да направат сериозни подвизи, да спасат луѓе и сето тоа...е 1 од 25 е алтруист (херој-лајт :kafe)...
така да секогаш ќе има арамии и секогаш ќе има добричини, работата е да им се оневозможи на првите да имаат власт над сите останати, макар и по цена да бидат елиминирани :x

Останатите 90-91% од раја се нешто измеѓу, табула раса, сива средина и се приклонуваат кон една или друга парадигма која владее во даден момент.
Ако средината е ок, раја ќе биде ок, ако средината е срање - рајата ќе биде срање, ќе беси црнци, пали евреи и носи луѓе во полињата на смртта.
 
Последна промена од модератор:

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Што крадат и зошто крадат? Лугето крадат за да повредат некого, за да уништат нешто. Лугето крадат со гнев.
Убивање има и кај Јарците ... за женки ... но нема геноцид, нема тероризам.
Мачките не ни влегуваат во домот и да ни го расипат блендерот или пак столот скршат. Ние им идеме на шатките и ги пукаме со пушка или им идеме на елените за да ги закачеме роковите како трофеј.
Политиката , образованието, религијата го направија човекот каков што е.
Тогаш човекот се однесувал животински, со животински инстинкти како што и би требало да се однесува .. се однесувал природно.
Тоа е разликата Со и Без овие три наведени.
Додека да завршам со читање... мораш да ми објасниш што толку лошо му виде на образованието...
Ако е оф-топик, објасни ми, белки ќе стигне одговорот додека јас завршам со читање :)
 

Big Berta

Староседелец
7 февруари 2015
106
208
1,053
Додека да завршам со читање... мораш да ми објасниш што толку лошо му виде на образованието...
Ако е оф-топик, објасни ми, белки ќе стигне одговорот додека јас завршам со читање :)

Претпоставувам дека нема ништо против образованието во смисла на надградување на знаењето, туку се противи на државното образование, кое го обликува човекот во еден послушен роб кој не е способен да размислува критички.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

UNISTUVAC

Истакнат Член
24 ноември 2015
1
2
103
44
Dvojnite arsini na kaznata se mnogu pogresni.
Prvo drzavata nalaga da nema kazna kako merka na neposlusnost tuku toa da se promeni vo Nagrada kako NADEZ deka taka kje se stimulira odnesuvanjeto.
Dodeka samata taa ista drzava ne samo sto gi ZGOLEMUVA kaznite tuku voveduva sekakva kazna za sekoe loso delo.
Toa za mene e dvoen arsin za edno loso odnesuvanje.

Potoa kje gi spomenam RODITELITE koi se istotaka vinovni do nekoj stepen zatoa sto roditelskata ljubov ja zamenuvaat so materijalna ljubov i pogresno gi zastituvaat decata. Sega namesto da mu pruzi vnimenie i ljubov on go potkupuva i ide se rasprava so nastavnicite zosto mu stavile niska ocenka ili nedajboze go ukorile pred cel klas. Porano kaj kje izedev vospitna od nastavnikot tamu morav da im kazam na roditelite da dojdat vo skolo pa i doma kje izedev kjotek zosto ne sum bil poslusen i na kraj koga kje dojdat vo skolo za da pokazat pred nastavnikot deka ne gi ucat taka decata uste nekoja zauska kje dobievme. Denes e obratno, decata im se serat na glava na nastavnicite i na roditelite.

Se izgubija site osnovni nacela na ponasanje i pocit. Sekoj sekogo gleda preku prizma na parite. Skolite od OBRAZOVNO VOSPITNI CENTRI stanaa samo OBRAZOVNI centri i toa ne se bidejki materijalot im e nafrlan kolku da se rece deka e predaden a ne i objasnet. Setoa toa bidejki programata e sosema pogresna, dali namerno ili nenamerno neznam. Nemozes ti na dete da mu predades i da ocekuvas samo da nauci ili doma da uci so roditelite bidejki nacinot na objasnuvanje e razlicen i moze samo da dojde do zbunuvanje na deteto. Ono e vo red da se ima nonstop povtoruvanje na materijalot za da ne se zaboravi toa sto se ucelo na pocetok na skolska godina no ne i nacinot i vremeto na predavanje na istiot. Za edno polugodie se da im se predade pa posle vtoroto celo da bide povtoruvanje. Dzabe e taka se.

I NA KRAJ BI ZAVRSIL SO EDNA MISLA KAZANA OD POZNAT GLUMEC Dragan Bjelogrlić: “Ne treba nam društvo u kojoj će djeci biti kriminalci idoli, a prostitutke uzori”


P.S. Moram i da go prenesam negovoto razmisluvanje za celava situacija :
“Ali nema kukanja. Dosta i s tim. Daj da se udružimo svi koji ne želimo da živimo u ovom primitivizmu. I novinari i prosvetari, lekari, sportisti, filmski stvaraoci i svi ostali čija se reč čuje moraju da puste urlik koji kaže: nećemo da nam deca rastu s ovakvim medijima, da se leče u propalim bolnicama, školuju u obezglavljenim školama, da su im kriminalci idoli, a prostitutke uzori! I moramo da ponudimo rešenje. Svako u svojoj profesiji. Mi smo tu da nudimo rešenja i tražimo od političara da ih sprovode, ako znaju. Ako ne znaju, da nađemo one koji znaju i mogu. Kada to shvatimo, možda nam i krene.“