Економски или правен факултет?

Кој факултет е подобар?

  • Правен

    Гласови: 14 53.8%
  • Економски

    Гласови: 12 46.2%

  • Вкупно гласале
    26

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
За разлика од некои факултети, да, полесни се. Никој не го оспорува тоа. Да не беше смерот е-бизнис, сигурно немаше ни ја да бидам на економски, ама со оглед на тоа дека е дефицит, и дека е актуелен сега во светов, сум таму. Нов смер, Македонијава не е заситена од е-бизнисмени, ги нема многу. Баш учиме економски предмети, ама ќе имаме и некои информатика.

Мислам, не би да се објаснувам дали е лесно-тешко. Секој со свое мислење. Ама пак ќе нагласам, секој си има своја тежина. И секој се запишува онаму каде што сака и каде што мисли дека е најперспективно за него.
 

steppenwolf

Староседелец
12 декември 2012
335
489
1,063
Скопје
пер не ми кажувај што имаат за учење. У прва имав цимери од правен, земав да им ги читам прашањата и скриптите и тоа ја го сметам за општо познавање на правниот систем. Коа ја можев да ги одговорам шо у живот неам видено книга од нивни смер што останало за нив. И пер, да ти покажам ли јас колку книги имам по електротехника, физика, математика? По 2-3 книги имам од предмет, плус скрипти плус збирки задачи. И сеа тежина на предмет ќе гледаме по страните на книгите? Седи бе.
Не знам за твоите цимери, јас гледам по сестра ми. По некој предмет им даваат законик со 400-500 страни и скрипта со 600 и кусур со еден куп тешко сфатливи глупости напишани внатре да набубаат за колоквиум кој мора да го положат (пази, не зборам за минимум поени) за да одат на испит. А тежина на факултет се гледа и по обемноста на материјалот. Не викам дека е претежок, ама не е ни ко ти што викаш дека е гола вода. Правен ти е у суштина само бубање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lepaa

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Секој факултет си има своја тежина, за некој тоа ќе биде правниот, економскиот, информатика, филозофски....
Јас сум за тоа човек да си го одбира она што најмногу го влече и што најмногу му оди, без ќеф секој факултет би бил напорен и ужасно тежок.
Кога веќе се запишуваш и им трошиш нерви и пари и на твоите дома а и на себе тогаш гледај да се запишеш на нешто во твоја полза што би ти одговарало.

И да, мојот одговор би бил Економски : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lollypop

4udenka

Нов член
5 јануари 2013
1
0
1
32
Ве молам ако некој знае број од таа што дава часови по предметот економија на инвестициите пишете ви благодарам поз.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Ве молам ако некој знае број од таа што дава часови по предметот економија на инвестициите пишете ви благодарам поз.

Економија на инвестиции не е воопшто тежок како што го прават. Проекциите, планирањата а особено пресметките (бар за мене) беа прелесни. Ако некогаш се приклучиш и ти требаат уште да ми пишеш обавезно ќе ти ги пратам моите скрипти и шеми. Еве јас гарантирам 8 минимум :cool:
 

Nevazna

Истакнат Член
13 април 2014
37
28
118
Kaj sto se pronaogas poveke,tamu odi da ne zazalis ponatamu i da bide: ,,trebase tamu'' ;)
 

linaa

Нов член
23 февруари 2016
4
0
1
31
некој од економски уким четврта год ако сака да ми пише да прашам нешто
 

justbeautiful

Староседелец
6 мај 2012
2
0
1,001
33
Знае некој која е цената на оригинал учебници од книжара за прв семестар на Економски факултет?