Егзотични животни како миленичиња

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Дали доколку сте во можности би чувале како милениче егзотично животинче?
Може некој и чува
Змии, тарантули, мајмунчиња, шкорпии, камелеони, гуштери, големи папагали итн.
Посебно за овие достапни егзотични животинчиња, не ми набројувајте тигари, лавови, панди, тие немаме никаква можност да ги чуваме како домашни милениче

Овие миленичиња не се класични домашни миленици, на некој начин несвојствени, но сепак има луѓе кои токму овие животинчиња ги привлекуваат. Не мора сите, може некој се плаши од змија а сака тарантула
Дали воопшто ве привлекува некое егзотично животинче?
Која е причината што сакате вакви животинчиња?
Или која е причината ако не ги сакате, стравот, немањето услови, скапото и потешкото одржување?

И дивите животинчиња можат да бидат питоми, се зависи од самото воспитување. Или сепак не мислите така, би немале доверба во нив како во куче или маче да речеме?

2006_Winter_article_parrot.jpgbizarre-exotic-pet-laws-406x258.jpgexotic_animal.jpgVASN_20100316_A006_newlawputsbiteo_640722_MI0001.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Семејството Hewitt во Велика Британија, својот дом го дели со дури 80 егзотични животни. Змии, гмазови, и птици се дел од нивното семејство.

Alan и Heather Hewitt својот дом го претвориле во место каде ги заштитуваат и спасуваат необичните животни и сега имаат колекција од 35 видиви. Меѓу нив има 20 змии, 15 рептили, 25 цицачи и неколку различни видови птици и други влечуги.

Нивните деца Abigail, Grace и Edward просто уживаат во дружбата со опасните животни. „Да се живее со 80 животни е навистина доживување. Многу животни завршуваат кај нас затоа што нивните сопственици не знаат како да се грижат за нив или едноставно им се плашат“, раскажал Alan Hewitt за The Sun.

egzoticni zivotni 1.jpg
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Семејството Hewitt во Велика Британија, својот дом го дели со дури 80 егзотични животни. Змии, гмазови, и птици се дел од нивното семејство.

Alan и Heather Hewitt својот дом го претвориле во место каде ги заштитуваат и спасуваат необичните животни и сега имаат колекција од 35 видиви. Меѓу нив има 20 змии, 15 рептили, 25 цицачи и неколку различни видови птици и други влечуги.

Нивните деца Abigail, Grace и Edward просто уживаат во дружбата со опасните животни. „Да се живее со 80 животни е навистина доживување. Многу животни завршуваат кај нас затоа што нивните сопственици не знаат како да се грижат за нив или едноставно им се плашат“, раскажал Alan Hewitt за The Sun
Се обложувам дека кај овие никој не им оди на гости.

Еве го ризикот за чување на вакви животни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Се обложувам дека кај овие никој не им оди на гости.

Еве го ризикот за чување на вакви животни.

Мечкава посилна од каратистот испадна. Ваков удар ни на филм немало. :rofl Иначе мечката не се смета за егзотично животно.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Мечкава посилна од каратистот испадна. Ваков удар ни на филм немало. :rofl Иначе мечката не се смета за егзотично животно.
Море ниту едно од овие опасниве не сакам/ биле екзотични или не:zelen .. повеќе би одбрал мечка да чувам одколку питон
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Море ниту едно од овие опасниве не сакам/ биле екзотични или не:zelen .. повеќе би одбрал мечка да чувам одколку питон

Ако биде ваква мечката како на видеото, веруј ми питон повеќе ќе сакаш. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_- and The_Mayor

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Отсекогаш сум сакала да чувам и би го избрала од било кое животно да ми биде понудено:

macaw-big.jpg
Blue_Macaw_by_linmorash.jpg
Macaw,%20Red-and-green%20BW.jpg


Цел живот плачам по вакво!
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Отсекогаш сум сакала да чувам и би го избрала од било кое животно да ми биде понудено:

macaw-big.jpg
Blue_Macaw_by_linmorash.jpg
Macaw,%20Red-and-green%20BW.jpg


Цел живот плачам по вакво!

Ако сакаш можам да ти најдам. Само еден човек во Македонија чува Ара папагал. И тоа е доста солена цената. Истиот човек ги донел Ара папагалите во Зоолошката во Скопје.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ако сакаш можам да ти најдам. Само еден човек во Македонија чува Ара папагал. И тоа е доста солена цената. Истиот човек ги донел Ара папагалите во Зоолошката во Скопје.

Колку солена е цената? :D Ама ќе ми треба сигурни поголем простор да му одвојам и некој џиновски кафез. (think)
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Колку солена е цената? :D Ама ќе ми треба сигурни поголем простор да му одвојам и некој џиновски кафез. (think)

За цената подобро да не ти кжам зошто одма ќе се откажеш и нема повеќе да плачеш за таков. :rofl
Иначе да си бара поголем простор и поголем кафез.