Душа

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@corki
Напредната медицина вели дека е откриена постапка со која би можело да се замени човечко срце со свинско срце (сложена постапка, на крај од свинското останува само сврзното ткиво ама не е толку тоа важно). Пошто ти велиш дека душата е срцето уствари, несакајќи ти реши уште едно големо прашање и докажуваш дека дури и животните имаат душа. Две во едно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav and Outrider

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
@corki
Напредната медицина вели дека е откриена постапка со која би можело да се замени човечко срце со свинско срце (сложена постапка, на крај од свинското останува само сврзното ткиво ама не е толку тоа важно). Пошто ти велиш дека душата е срцето уствари, несакајќи ти реши уште едно големо прашање и докажуваш дека дури и животните имаат душа. Две во едно.


Срце мое,душо моја,мој животе! (handshake)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Како се дава душа? Или како се прима душа кога некој ќе ти ја даде? Oh my... Дали еден може да остане бездушен зашто ја дал душата, а друг да биде дво-душен зашто земал уште една душа? Како? Дај некој нека ми објасне како се дава и прима душа?
Најде одговор на прашањево?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Душа е првиот здив што се зема со излегување од мајчината утроба и "влегување" во нов живот.Душа е вистинско ЈАС,неосакатено со лоши емоции,рајот во телото каде е само сласта,љубовта,нежноста,милоста.Душата знае само да љуби и да се радува,да негува и воздига,да го гледа љубеното чедо или друго створење на земјата како капка вода на дланка.Бебе во мајчина прегратка мирно легнато на цицка,но отргни го насилно ке почне да плаче;ако на цела таа љубов и нежност и вратиш грубо,ја повредиш,душата тагува со една болка во градите,околу срцето,замираат другите инстинкти,не ти са јаде,не ти се спие,не ти се живее.Најголема болка е душевна болка,разара и пече повеке од казанот во пеколот.Давање душа е давање убави емоции,кој дава спротивно тој е лош или бездушник.Душа се прима ако наубавото со убаво вратиш.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Душата нема чувства.
Телото е тоа со чувствата.
Зман како боли душа,го осетив тоа на сопствена кожа.Не ме болеше цело тело туку само околу градите.една болка што јаде,гребе.ти ги парализира сите други сетила(да не даде бог никому па и мене веке не).
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Зман како боли душа,го осетив тоа на сопствена кожа.Не ме болеше цело тело туку само околу градите.една болка што јаде,гребе.ти ги парализира сите други сетила(да не даде бог никому па и мене веке не).
Душата те болела?