1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Духови

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Hip.Hop_MKD, 18 февруари 2012.

?

Дали верувате во духови?

1. Верувам/Имам видено

47 глас(а)
    61.8%
  2. Не верувам

27 глас(а)
    35.5%
  3. Не сум сигурен/на/Ќе објаснам подолу

2 глас(а)
    2.6%
  1. Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    2,192
    Допаѓања:
    3,929
    Според традиционално верување дух претставува душа или дух на починато лице или животно кое може да се пројави во видлива или друга форма, пред живите луѓе. Има разни описи за пројава на духовите: Начинот на пројавувањето може да варира од едно невидливо присуство, проѕирна или шумовидна форма, па се до реални луѓе прикажани како визии. Обидот да се повика дух на почината личност е познат како црна магија, или во спиритизмот како „сеанса“.
    Верувањето во пројава на духовите на умрените е широко распространето, и датира од анимизмот или од обожувањето на предците опишано во постарите книжевни култури.Одредени религиозни ритуали - погребни обреди,егзорцизми,одредени ритуали на спиритизмот и обредната магија се специјално смислени за да се смириат духовите на мртвите. Духовите се обично опишани како осамени суштества кои прогонуваат одредени места, предмети или луѓе кои биле дел од нивниот живот, преку приказни за армии од духови, возови со духовен облик, бродови со духовен облик, па дури сеспомнуваат и духовни животни и броеви.
    Дали верувате во духови и зошто?
    Видеа, слики, стории слободно постирајте.

На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,007
    Не верувам во духови. Поимот "дух" не го поистоветувам со поимот "душа" и сметам дека духовите се измислени појави, ако така можам да ги наречам. Според мене, после смртта нема ништо, нашата "душа" едноставно изчезнува и ми нема логика дека се манифестира како дух.

3. Marinna

Marinna Староседелец

Зачленет на:
    13 април 2012
    Мислења:
    117
    Допаѓања:
    160
    Дали верувате во духови? Дали ви се случиле некогаш паранормални активности? Дали сте пробале да контактирате со нив?

На __Fenix__ и 84 sk_Y ^_- им се допаѓа ова.
  4. $3Я3|\||)&p&†Y

$3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

Зачленет на:
    12 мај 2012
    Мислења:
    3,683
    Допаѓања:
    3,859
    :D знаев дека ќе ја отвориш темава, кога те видов во рандом факти дека пиша последно :D
    Инаку не .. не верувам во такви нешта.

На Sweetgirl1605 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,007
  6. turop

turop Активен Член

Зачленет на:
    15 март 2012
    Мислења:
    105
    Допаѓања:
    68
    Да зашто сум видел.

7. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,873
  8. Marinna

Marinna Староседелец

Зачленет на:
    13 април 2012
    Мислења:
    117
    Допаѓања:
    160
    Мене повеќе пати ми се случиле некои паранормални актиности. Еднаш го изгаснав мониторот (зошто јас кога го гаснам компјутерот го гаснам и мониторот) и после седнав на креветот, и посоле едно 2-3 минути мониторон и компјутерон ми се уклучиа сами.... Еднаш кога бев во тоалет (ги миев рацете) бричот кој беше поставен на држач за брич самиот се крена и падна, и потоа повторно се крена и повторно падна. Еднаш телевизорот сам ми се уклучи....
    Еднаш додека јадев вратата од кујната сама се отвори, јас ја затворив, ама после пак се отвори и ја оставив.
    Еднаш ко ја сликав дневната се фати дух на сликата -.^

На __Fenix__, I love you, Mistery :) и уште 1 член му се допаѓа ова.
  9. МиГ 21

МиГ 21 Староседелец

Зачленет на:
    12 ноември 2012
    Мислења:
    1,250
    Допаѓања:
    2,453
    Не, не верувам во духови(shake)

10. Varosanec

Varosanec Староседелец

Зачленет на:
    27 мај 2012
    Мислења:
    67
    Допаѓања:
    24
    Ех духови, дали некој има преседено покрај гробишта ноќно време цела ноќ да неспија?
    Јас например го имам тоа направено цела ноќ седев на викендица која е 250м одалечена од гробишта а да биди уште поморничаво дента имаше пресен гроб, па вечерта немаше ништо така да јас неверувам во духови досега па ни отсега.
    Кој се плаши од духови нака повели со мене на викендица цела ноќ че седиме и че пијаме до гробишта.

На Sweetgirl1605 и alba им се допаѓа ова.

Сподели: