1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Древен Египет, фараони, пирамиди

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Altaïr, 20 декември 2014.

 1. __Fenix__

  __Fenix__ Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,713
  Допаѓања:
  739
  3333030303.jpg

  Пирамидите од древниот Египет за своето време биле извонредно достигнување, поради што многумина се сомневаат дека нив ги направиле луѓе.

  Иако многумина мислат дека научниците никогаш не ја откриле тајната на изградбата на овие величенствени градби во толку далечното минато, сепак, помалку-повеќе, техниката на изградба е откриена.

  Иако се служепе со примитивна технологија, таа била во најмала рака генијална. Бидејќи, Египќаните тогаш немале тркало користеле техника на навлажнување на песокот за намалување на триењето, додека ги влечеле големите „санки“ со тешки камени блокови.

  Се знае дека тие биле градени директно покрај каменелом што го олеснувало транспортот.

  Бидејќи се следело движењето на ѕвездите и ја познавале астрономијата на основно ниво, Египќаните можеле да прават градби под прав агол.

  Порано било откриено дека за изградбата на Големите пирамиди биле потребно нешто помалку од две илјади луѓе и околу 23 години... :^):cool:
   

Сподели: