1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Древен Египет, фараони, пирамиди

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Altaïr, 20 декември 2014.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,749
  Допаѓања:
  2,567
  Пол:
  Машки
  Тема која ме интересирала отсекогаш. Имам некои книги дома ама не е тоа тоа, повеќе слики има во нив а ништо од тоа што сакам да го знам.
  Затоа еве една тема па секој што знае нешто нека си пише мислење.

  Еве на пример мене ме интересираат неколку работи.
  Како се изградени пирамидите и како тогашните луѓе што ги правеле успеале во тоа?

  Дали стварно фараоните биле богови на земјата? Колку што знам за такви ги сметале.

  Нормално не мора само да одговорите на прашањава, можете да си пишувате се во врска со египетската цивилизација, нивните богови и се поврзано со древниот Египет.
   
 2. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,735
  Допаѓања:
  994
  Иам одамна читано дека Јапонците пробале да направат нешто помала пирамида од веќе постоечките и дека до одредена висина ја граделе после се рушела, и веќе се откажале од намерата.
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  За да се започне сериозна дискусија околу ова, треба да се разграничи оноа што се знае и е научно поткрепено од оноа што научната фантастика пробува да го протне како факт. Кога првото ќе се стави на маса на дискусија тогаш би можело да се започне длабока дискусија.
  Летечки чинии и такви работи фрлете ги на страна, тоа е измислица на почетокот на повоениот поредок кој пробува да ни втисне некои лесно-соџвалкиви теории слични на оние во средниот век и библијата.
  Кој и како го измислил огнот е вечната дилема така да тука не треба да се тера таква асцендална политика туку се почнува од опашот кон главата, па до каде се стигне. Науката секогаш е отворена за нови теории секако ако се поткрепени од научни докази. Затоа ќе почнеме од историскиот факт дека египетската античка (пра)историја се дели на 3 главни периоди, на рaн, среден и доцен период со меѓусебни коридори или преоди од еден во друг период. Доста битен факт е дека пирамидите се одлика на раниот период додека храмовите се од средниот и посвено доцниот период. Кога ова вака би се разграничило би продолжил понатаму со дискусијата.
   
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,749
  Допаѓања:
  2,567
  Пол:
  Машки
  Да знаев ќе разграничев, врска си немам од ова. Затоа пишав не мора само прашањата да се одговараат. Пишете си што знаете не е проблем, мене се ме интересира а најмногу тие две прашања што ги пишав.
   
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,612
  Допаѓања:
  5,152
  А кој е изворот, од каде потекнува првично тврдењето за Кеопс како градител на пирамидите?

  Кој би знаел.
  Со алатите кои ги немале, со тркалото кое го немале, со финансиите кои ги немале, со сурплусот кој е потребен за дведецениски стендстил на економијата, со транспортот кој го немале, со инструментите кои ги немале и со работната сила која ја немале - најприродно објаснување е дека Египјаните го израмниле платото во Гиза за да направат гроб за фараонот? :rofl
  No wonder there`s a place for aliens if the oficial narative is so amazing.

  П.С. и после сет тој напор, заборавиле да го метнат Кеопса внатре.
   
 6. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  352
  Пол:
  Машки
  Па и во тогашно време да пробале да изградат Емпајр стејт ќе им се рушела.Пирамидата е античка емпајр стејт и функционира како денешниве облакодери што функционираат.Уствари,пробале да изградат во античко време вавилонска кула што не успеала никогаш.
   
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,612
  Допаѓања:
  5,152
  Eмпајер стејт спрема Гиза платото е како стојадин спрема Астон Мартин :)

  [​IMG]

  Оригинално, пирамидите биле обложени со бел камен и имале златни врвови а и целото опкружување било прилично различно него шо е сега.
  Мора да било спектакуларна глетка која го одзема здивот. И за разлика од емпајр стејт, биле градени за да траат. И траат. И траат... :kafe
  Во Египет имало поговорка дека луѓето се плашат од времето а времето се плаши од пирамидата, илјадниците години не се заслужни за сегашниот изглед туку рајата која со векови крадела материјал од пирамидите за да гради куќи и остали објекти во близина, немаштија, морале да се снаоѓаат, посебно после доаѓањето на исламот таму...
   
  На LittleButterfly и Podem им се допаѓа ова.
 8. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,682
  Допаѓања:
  727
  Пол:
  Машки
  Јас мислам дека тоа дека нема логика некој да се здроби од редење некаков си камен за да оддаде почит некому?
  Или пак да не ги граделе за да знаат кога ќе дојде пролетта , па нормално доаѓа кога ќе расцветаат цвеќињата ...
  Сигурно по мое мислење е некој знак ,сакаат со тоа да му дадат знак некому ?!
   
 9. existence

  existence Boolean Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,252
  Допаѓања:
  9,035
  Ги граделе за да знаат кога иде лето и да се припремаат за сончање.
  Каков муабет еј :facepalm2
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,020
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Машки
  Не е за почит само работата, фараоните си ги граделе пирамидите за самите себе, не за да оддаваат почит на некој друг. Со тоа сакале да останат бесмртни, и во буквална и во симболична смисла, бидејќи се додека постојат пирамидите, ќе постои и споменот за фараоните што ги создале.
   
  На existence, Mnogo Bitno и Saladin им се допаѓа ова.

Сподели: