До мене е, или до него?

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Zdravo.. Nova sum na forumov a pratam sto se komentira so godini.. :) Odluciv da napram prof posto mi treba pomos i sovet..
Vo vrska sum 4 god.. Od najdobri drugari stanavme partneri. Na pocetokot se bese sovrseno ova e kaj sekoj ne samo kaj mene. Do pred nekoj mesec se bese taka ubavo i podnoslivo ke imase nekoja kavga ali nisto strasno.. A SEGA?! Bukvalno ne mozeme da se podneseme. Za se nekoja sitnica se raspravame se karame.. Odbivni sme. Duri i mislam deka se e navika ama stom pomislam deka ako stavam kraj nema vekje ni da me gusne me fakja panika. Se gubam. Sepak mislam deka e ljubov vo prasanje ali ne e toa toa..
Vo drustvo ni e bifsa negova (taa misli deka ne znam deka mu e bifsa ;) ) i stalno provocira so nekoj muabeti a ovoj i vozvrakja.. Ova se slucuva posledniov mesec. Msm ne mrazam nego mi e odbivna (logicno) ko paun mi se due koa go prasuva nesto. Mozno e da ima cuvstva kon nea pak? sepak ne bila toa vrska. Ne ja ni baknal imale samo sex.. Se plasam, nekjam da go izgubam iako si vikam ne vredi ne e toj so go zasakav.. Se smenil dolgo vreme ne me gleda ko porano i jas isto ne go osekjam ko porano ali... Nekjam kraj! samo sakam sovet da se potrudam da go vratam nazad.. Mozda i vekje se otkazal od ovaj inaet i gordosta moja.. Nekjam radi toa dr da zasaka.. (inace ko i po obicaj sakam se da e po moe. ne mi zameruva samo toj duri i cela moja familija go primeti toa sto mu go pravam):place:place
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Колку долго биле во врска со бившата? И како може да има чуства спрема неа кога имале само секс? Очигледно авантура им била врската.
А ти ако не сакаш да го изгубиш, инатот и гордоста остави ги настрана. Не му се лути..нека биде се по негово не го притискај многу, извини му се ако си згреешила нешто, или разговарај со него, кажи му дека го сакаш и дека неќиш да го изгубиш, прашај го што чуствува и што мисли во врска со вашата врска дали сака да продлжите или не. Кажи му дека ти смета тоа што си дофрлаат со бившата девојка. Не може туку така да се растуре врска од 4 години. А и периоди се верувај..има денови што сите парови неможат да се поднесат..дај те си време. Сигурна сум и тој те сака, но ете се случува во секоја врска.
А ако не оди, не оди..со сила убавина не бива. Разговарај те си убаво и смирено..и ќе си одлучите.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Kako sto kaza ne bilo vrska vec avantura.. samo taa vecer i tolku. Pred mozda da ne preteram 10 god. Mozda toj ne, ama taa i te kako saka da razbudi nesto vo nego.. sam mi kaza deka ne ja ni sakal. Kaza ne ja ni baknav se sluci slucajno i zaboraviv. Po pogledot i po toa kako se ponasa so mene pred nea svativ deka saka taa da svati deka me saka zosto znam deka me saka. Osekjam. I da sme skarani za bilo sto ako se pojavi od nekade ke me guska, ke me miluva pred nea. Ubavi zborovi kazuva. Se sum pominala so nego i najloso i najubo. Znam deka e period ne ni e prv pat ali ova kriza trae podolgo zatoa se plasam. Planiram da razgovaram utre zatoa i ne mozam da spijam... tesko mi e:(
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ти се плaшиш oд бившaвa дa не ти гo земе , зaтoa пo дифoлт реaгирaш пoсесивнo штo нему ич не му oдгoвaрa. Акo ти кaжaл декa не нaмерaвa дa имa ништo сo бившaтa нaјчестo е тaкa, a секoе пoсесивнo oднесувaње е чекoр пoнaпред дa јa избере неa нaместo тебе. Верувaј ни гoдините зaеднo немa дa вршaт никaквa улoгa aкo тoј се реши дa биде сo неa, a тебе те стaви у втoр плaн. Чaре? Oлaбaј гo мaлку и пoсмљтрaј oтстрaнa кaкo ќе реaгирa. Акo имa пoдoбрувaње oдличнo. Нo никaкo не се врaќaј вo претхoднaтa фaзa. Мoжеш oдoкoлу к неприметнo дa дoзнaвaш зa негo нo требa мнoгу претпaзливo дa игрaш тoј дa не примети. Акo зaбележувaш декa типoт си прoдoлжувa пo стaрa шемa викни гo нa здрaв муaбет. Е сеa нaјбитнo е дa не пaднеш нa негoвите убaви збoрoви туку дa му предoчиш декa му дaвaш фер игрa. Се штo пoнaтaму прaви прoтив врскaтa е сaмo причинa + дa и стaвиш крaј нa истaтa. Нит ти си дoлжнa дa пaтиш пo негo, нит тoј е дoлжен дa јa трпи твoјљтa пoсесивнoст. Акo знaе кoлку вредиш пoсле тoлку пoминaтo време, ќе знaе штo сaкa и ќе избере. Акo не, имaш рaбoтa сo недoзреaн дечкo.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
@malozauvek вие се знаете доста време ?!
Да не се правиме надри лекари али таа љубов што ја имате мислам дека ви е омалаксана и досадна па од тоа произлегуваат сите потешкотии кој сега еве ти ги доживуваш ...
Може и сите недостатоции сега што ги имате е знак на она ( доста беше неможам веќе ) ,а може он си го изговара тоа сам во себе па тебе погрешно и лошо те води кон тоа да ставите крај на врската .
Незнам ти како гледаш на сето тоа и каков план имаш,дали навистина уште го сакаш е сеа или се водиш со памет или со срце .
Треба самата да му ги отвориш картите и да си ја решиш дилемата кога веќе он не го направил тоа ,не си должна ти како девојче да трпиш притисок каков и да е од негова страна ,кога он тапка во место , ИМА ОН ВИЗИЈА ВО ГЛАВАТА И ПЛАН ДА ЗНАЕШ ;) ,едноставно биди спремна на се и слабост никаква да не покажуваш ! ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Otvoreno razgovaravme za nea. Sam kaza deka pretera taa so nejzinite muabeti . Jas otvoreno mu kazav deka toa mi smeta deka TAA vo nasiot zivot mi smeta. Sea fala Bogu ne mozam jas posle 10-15 god druzenje skros da go trgnam od toa drustvo (samo koga doagjaat so decko i od nejziniot grad togas sme zaedno, ednas na 3-4 meseci). Do sega nemase reakcii ali sega tipkava stv pretera..dali toj nejziniot ne ja zadovoluva ili sto e nz ali ovaj pat koga bese.. a be zivci mi iskina, v licr mu kazav. Ne mozam da ja podnesam a on vika kao batali ja be somo se ponizuva pred dvajcata nas.. ona ne znae deka znaes pa misli ke me isprovicira.. batali ja .
Denes bese se super. Do sega bevme zaedno..
Mi kaza muabet kao da mi dadat resenie na rab i se zenam. (Vrskata ni e seriozna, odam kaj nego toj kaj mene . Po svadbi veselbi) uste od prviot den oficijaliziravme uste togas znaev deka ona bas za mene .. sepa se so razgovor se resava
Vecer ke se vidime i ke go prodolzime razgovorot. Otvoreni sme za vakvi raboti. Maka mi bese dane pominr poloso ali ke vidime. Sepak ne mozam da se opustam ...
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
@MNOGO BITNO Znaes vo pravo si dali ima plan vo glavata da provocira da mu raskinam.. Ima logika.. kao te sakam ama raskini mi radi ovaa.
Dobro a zosto togas koga sum otsutna i me nema koga ne mi e do nego me bara po 15 pati vo min i saka da znae sto zgresil i ne saka takva da sum..
Dobro i aj sea ne zbini se! :D
 

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Kako sto kaza ne bilo vrska vec avantura.. samo taa vecer i tolku. Pred mozda da ne preteram 10 god. Mozda toj ne, ama taa i te kako saka da razbudi nesto vo nego.. sam mi kaza deka ne ja ni sakal. Kaza ne ja ni baknav se sluci slucajno i zaboraviv. Po pogledot i po toa kako se ponasa so mene pred nea svativ deka saka taa da svati deka me saka zosto znam deka me saka. Osekjam. I da sme skarani za bilo sto ako se pojavi od nekade ke me guska, ke me miluva pred nea. Ubavi zborovi kazuva. Se sum pominala so nego i najloso i najubo. Znam deka e period ne ni e prv pat ali ova kriza trae podolgo zatoa se plasam. Planiram da razgovaram utre zatoa i ne mozam da spijam... tesko mi e:(

Разговараше ли?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Otvoreno razgovaravme za nea. Sam kaza deka pretera taa so nejzinite muabeti . Jas otvoreno mu kazav deka toa mi smeta deka TAA vo nasiot zivot mi smeta. Sea fala Bogu ne mozam jas posle 10-15 god druzenje skros da go trgnam od toa drustvo (samo koga doagjaat so decko i od nejziniot grad togas sme zaedno, ednas na 3-4 meseci). Do sega nemase reakcii ali sega tipkava stv pretera..dali toj nejziniot ne ja zadovoluva ili sto e nz ali ovaj pat koga bese.. a be zivci mi iskina, v licr mu kazav. Ne mozam da ja podnesam a on vika kao batali ja be somo se ponizuva pred dvajcata nas.. ona ne znae deka znaes pa misli ke me isprovicira.. batali ja .
Denes bese se super. Do sega bevme zaedno..
Mi kaza muabet kao da mi dadat resenie na rab i se zenam. (Vrskata ni e seriozna, odam kaj nego toj kaj mene . Po svadbi veselbi) uste od prviot den oficijaliziravme uste togas znaev deka ona bas za mene .. sepa se so razgovor se resava
Vecer ke se vidime i ke go prodolzime razgovorot. Otvoreni sme za vakvi raboti. Maka mi bese dane pominr poloso ali ke vidime. Sepak ne mozam da se opustam ...
„Батали ја“ не е целосното решение, иако тој суптилно ти вика да не ја врзуваш работава у крпче. Тоа значи он нејзе ја има баталено по цена да биде со тебе - значи можно е овој муабет да го вади низ нос цело време. Ако го вади, тогаш ништо не баталил, само ја ставил целава врска на условно.
Секако дека не треба да се опуштиш во ова (да не зајдуваш во 2те крајности - од посесивност до крајна либералност) туку да посматраш уште време на неговите индиректни реакции. И не скокај како врел костен на најмалите негови пермутации туку напрај нему да му е убаво со тебе чим гледаш дека малку работата стивнува. После одредено време ако пак оладува, извагај и ако се осеќаш запоставено седни пак на здрав муабет.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
„Батали ја“ не е целосното решение, иако тој суптилно ти вика да не ја врзуваш работава у крпче. Тоа значи он нејзе ја има баталено по цена да биде со тебе - значи можно е овој муабет да го вади низ нос цело време. Ако го вади, тогаш ништо не баталил, само ја ставил целава врска на условно.
Секако дека не треба да се опуштиш во ова (да не зајдуваш во 2те крајности - од посесивност до крајна либералност) туку да посматраш уште време на неговите индиректни реакции. И не скокај како врел костен на најмалите негови пермутации туку напрај нему да му е убаво со тебе чим гледаш дека малку работата стивнува. После одредено време ако пак оладува, извагај и ако се осеќаш запоставено седни пак на здрав муабет.
Чеκам паκ да дојде.. Имам план само ми тρеба стρпление.. а овој мојов.. пρедобаρ е и нај мρази κоа се ρаспρавам за безвеза.. без веза не е али и толκу стρашно не е..
Ај κе видиме