1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Домашни ликери

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Aleksis, 9 мај 2013.

 1. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,536
  Еве од мене еден преубав ликер,го пробав првпат сега за викендов и се заљубив...:)
  Ликер од кокос
  Состојки :
  • 100 гр кокос
  • 300 мл ракија
  • 400 мл трајно млеко
  • 300 гр шеќер
  Подготовка :
  Кокосот и ракијата се ставаат во тегла да одстојат 24 часа.Потоа се цедат и во течноста му се додаваат млекото и шеќерот и се меша додека не се стопи шеќерот.
  Споделувајте ваши рецепти... ;)

   
  На Хоуп*, i_wanna_fly, Kisserboy и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Многу шеќер има, тоа значи дека денеска пиеш 4-5 чаши и утре главата те кине.
   
 3. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,536
  не ми бидна ништо мене! :D
   
 4. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Па добро сеа, не си претерала па ити
   
 5. LittleButterfly

  LittleButterfly Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,268
  Допаѓања:
  1,884
  Јас си обожавам вишновка и кај мене дома нон стоп ја има :)
  Се ставаат 50-60 вишни во шише од литар, со 300 грама шеќер и до литар се надополнува со ракија и така стои 40 дена со повремено мешање... и тоа е тоа :)
   
  На Anakin, Arkantos, street_chic и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. crvenkapa

  crvenkapa Староседелец

  Зачленет на:
  15 јануари 2013
  Мислења:
  235
  Допаѓања:
  593
  Ликер од чоколадо

  Состојки:
  - 200 гр. чоколадо во прав
  - 200 гр. шеќер
  - 500мл. млеко
  - 2 дц. ракија
  - 4 пакувања ванилин шеќер
  Подготовка:
  Сварете го мелекото заедно со шеќерот и ванилата, додека пак чоколадото во прав измешајте го со ракијата.
  Мешајте убаво за да не ви останат грутки.
  Откако млекото ќе се олади, измашајте го заедно со ракијата и ставете го во стаклена флаша.
  Пред да го конзумирате оладете го убаво.
  Преубав е!
   
  На i_wanna_fly и Aleksis им се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,007
  Едно прашање, тоа 100 гр кокос значи вистински кокос или оние трошките од кокос?
  Иначе имам пиено домашен ликер од малина и беше пре-вку-сен ! А си поштувам ликеерчиња од кокос и чоколадо, може и од кафе.
  Патем, за само 24 часа готов е? Нема да биде пресилен поради ракијата?
   
 8. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Ликер од црно вино и листови од вишни

  1 л. црно вино
  600 гр. шекер
  100 броја листови од вишни

  Припрема
  Измиените листови се стават во тегла, се додава шеќерот, виното - се затвара теглата и се остава на сонце да стои 40 дена. За целото време морате да ги промешувате листовите во виното.
  Напомена
  Не е битно кое вино е, дали е домашно, флаширано или старо вино.
  edit: Ако сум машко, обожавам овај ликер да го правам и да го пијам, едноставно многу фкусен е !
   
  На Bibi@ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,536
  Трошки од кокос се, шо се ставаат во колачи и такви работи :) нема да е пресилен затоа што има млеко и шеќер,ракијата не се ни познава ептен е благ и преубав!јас првпат пробав ваков од кокос и се заљубив!Дури поубав ми е и од ликерот од чоколадо...ама сепак тоа си е до вкусовите...пробај го и кажи ни :)
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,439
  Допаѓања:
  3,791
  обожавам ликеро еден има ментол и зелен во боја као и црвениот од вишна уфф :gladen
   

Сподели: