Домашна библиотека

Рушен

Активен Член
22 октомври 2012
181
124
43
Колкумина од вас на форумот имат домашна библиотека?
Колку книги содржи вашата домашна библиотека (доколку ја имате)
Од која област имате најмногу книги.

Ајде да видиме, кој од нас на форумов има домашна библиотека? Се разбира можеме и да си позајмуваме книги, зошто да не ? :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nightmare_f and Bibi@

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Моите се големи обожаватели на книги,особено мајка ми. Прва е по саеми и по книжарнициве за книги. Така да имаме дома библиотека,има секакви книги: историски,криминалистички,лексикони,речници бла бла ама најмногу љубовни романи. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Рушен

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
јас имам мала библиотека едно 10 наслови .. ја збогатувам засега... Плус јас и не читам книги нешто многу многу а кога читам најчесто позајмувам од другари или од гратска библиотека..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nightmare_f and Рушен

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Од книги...по број појма немам колку имам(неорганизираност то ти е)...од бесцелери до се и сешто...Фројд,Достоевски,Карл Маркс....па Пауло Коелјо неколку книги, некоја поезија,романи од не толку многу познати автори исто така ги има,македонски Цепенков и слично од пред 50 години со стоеле низ дома,Шејкспир(неколку дела негови), политички доста ги има како и неколку економски стручни....романи од исто не толку многу познати автори...
Што се однесува на е-библиотеката сигурно по број се повеќе од колку што ги има еден среден град во Македонија(мислма на градска библиотека)....и тие од најразличен вид...поезија проза,романи и се и сешто...
 

Рушен

Активен Член
22 октомври 2012
181
124
43
Па да се пофалам и јас.

Домашната библиотека ми содржи едно 2000 книги. Ги имам од секаков вид, Историја и Драма ги имам најмногу. А мојата е-библиотека ја уништив викендов, па од вчера почнав нова е-библиотека.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Slims and Bibi@

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Домашна библиотека немам, ама во план ми е да си направам една е-библиотека од книги што ми изгледаат интересно и постепено потоа да си ги читам. :)
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
имам, најмногу книги имам од моите школки денови, и од на мајка ми времето, може имам околку 1000 книги... така ми стојат само тие од мајка ми, порано некоја лектира ако се најдеше :D а оние моите често ми се наоѓаат за некоја работа :)
 

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
Засега имам мала домашна библиотека,ама забрзано ја зголемувам :)
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Мислам дека имаше некоја ваква слична тема или можи на друг форум сум пишувал. Небитно.
Имам приватна библиотека, да, со околу 70 книги. Повеќето ми се психологија, психолошко-морални, мистерии, ги имам тие 20 книги што паѓаа у Дневник и Утрински, Британиките исто така, шест љубовни романи од мајка ми уште некои други. Најстарата што ја поседувам е печатена 1945 ’’Швамбранија’’ - Љ. Касиљ. Имам и околу 200 книги во пдф формат на српскохрватски. Некои од нив ми се испринтани.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@