Дозволи и забрани во врската

Lucia

Староседелец
14 февруари 2012
34
58
1,018
Колкумина од вас бараат дозвола од партнерот/партнерката за излегување, купување нешто и такви слични работи? Колкумина од вас му забрануваат на партнерот/партнерката да излезе со другари/ки?
Дали овие дозволи и забрани се нормална појава и и користат на врската или пак ја уништуваат и ја гушат? Па, повелете со мислења :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: divaaa

Glorry

Истакнат Член
14 февруари 2012
262
369
63
Ниту бранам,ниту ми бранат.Од исто друштво сме,па кога не сме сами,излегуваме заедно со другите,ама сепак почесто сами остануваме. :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
ниту бранам па ниту сакам да ми бранат. имаше една таква дешавка со моја бивша, му кажувам дека ке ода мсо дргарите во кафан сами ние неколку души ми вика не ке одиме со нејзини другари, не можи да одиш со нив. а пред ден два бевме со ситите луѓе и доби само bitch get the fuck out ...и тоа беше тоа..
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Ни сум му забранувала, ни ќе му забранам, ни сакам да ми забранува. Довербата е многу важна во една врска. Тоа ја прави врската многу напната, а јас не би можела во таква. И те како ја гуши врската.
 

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
според мене не треба да има дозволи и забрани, сами треба да сме свесни за добрите и лошите последици...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: divaaa

Nemirna.

Активен Член
14 февруари 2012
116
84
28
Мислам дека е многу погрешно да се забранува на парнтерот нешто. Па со тоа се уништува слободата на човекот. Никогаш нема да му забранам на дечко ми да прави нешто и никогаш нема да дозволам некој мене да ми забранува. Дури и се чудев пред некој ден како мајка ми го прашува татко ми за да си купи една ташна. Па жено божја, сама заработуваш, кој е тој да ти кажува дали нешто да купуваш или не... Можеби многу не се разбирам во тоа како функционира бракот, но јас не би постапила така.
 

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Мислам дека е многу погрешно да се забранува на парнтерот нешто. Па со тоа се уништува слободата на човекот. Никогаш нема да му забранам на дечко ми да прави нешто и никогаш нема да дозволам некој мене да ми забранува. Дури и се чудев пред некој ден како мајка ми го прашува татко ми за да си купи една ташна. Па жено божја, сама заработуваш, кој е тој да ти кажува дали нешто да купуваш или не... Можеби многу не се разбирам во тоа како функционира бракот, но јас не би постапила така.
Тоа го направила од почит, нормално е да си го прашаш мажот.. сигурно нема да ти забрани, но зошто да не му покажеш дека го почитуваш... тоа им ги крева акциите... со мјау мају нова ташна па плус и нови чевли... паметна жена
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Реми

Proton

Староседелец
12 февруари 2012
148
279
1,063
Скопје
Никој не брани, ниту му бранат, ама некако мислам дека во реалноста е поинаку.
Во секој случај колку повеќе браниш/ти бранат толку полошо за врската.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Baronessa

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Колкумина од вас бараат дозвола од партнерот/партнерката за излегување, купување нешто и такви слични работи? Колкумина од вас му забрануваат на партнерот/партнерката да излезе со другари/ки?
Дали овие дозволи и забрани се нормална појава и и користат на врската или пак ја уништуваат и ја гушат? Па, повелете со мислења :)

Таква ми беше последната врска која за среќа заврши.Таков притисок не сум почуствувал одамна :D
Пред се’ моите дома не ми забрануваат нити пак им барам било каква дозвола.Дома ми е како во шатор, кога сакам доаѓам кога сакам си одам.А башка и ретко дома се прибирам, најчесто си седам во мој стан со друштво или уште почесто сам.
Па, кога ќе појдеме од таа точка тогаш никој ама баш никој, нити Denise Milani да ми дојде и да почне да ми дава забрани или да морам да барам дозвола ќе ја отерам во триста.
А сум забележал дека во мои случаеви, ај додека се муваш пак е по light, ама кога ќе си во врска девојката станува толку посесивна и љубоморна што навистина напнува.Се од тие такви дозволи, или рапортирања, ко на пример, еј си отишол во ѓорче а не си ми кажал -.-

Инаку не забранувам, нит се замарам каде е и со кого е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Реми

Elizabeth Bathory

Истакнат Член
13 февруари 2012
353
406
363
Skopje
Не му забранувам ама се има граница, мора да се стегне малку на време после да не си ја трескам главата од sид.
Ни мене не ми забранува баш толку да претера , ама се љути кога ќе излезам некаде сама ама тоа е...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum