Депилација

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Цело тело :D Со депилатор и со топол восок.. на бикче не ни помислувам! Еднаш пробав и морав на 2 дена да ги средувам, рани се направив, па преминав на депилатор, и затоа сеа поткожни имам.. Сеа се мислам да ја пробам и таа шеќерна депилација, нешо мн ја фалат. Па ако има некој искуство , нека сподели :)
И btw првата депилација, 7мо одд :)
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Цело тело :D Со депилатор и со топол восок.. на бикче не ни помислувам! Еднаш пробав и морав на 2 дена да ги средувам, рани се направив, па преминав на депилатор, и затоа сеа поткожни имам.. Сеа се мислам да ја пробам и таа шеќерна депилација, нешо мн ја фалат. Па ако има некој искуство , нека сподели :)
И btw првата депилација, 7мо одд :)
Шеќерната е поефикасна, барем кај мене. Подолго време си остануваш мазна. Башка можеш и сама дома да си ја направиш, ама јас додека научив како се прави килници шеќер истрошив :D
 

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Шеќерната е поефикасна, барем кај мене. Подолго време си остануваш мазна. Башка можеш и сама дома да си ја направиш, ама јас додека научив како се прави килници шеќер истрошив :D
Поефикасна и поскапа :D И ја ја правев дома порано, и ја погодував, сеа скоро правев пак - неуспешно. Дај пиши ми во пп рецептата твоја да видам дали е иста :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Angiie

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Абе ова децава да земеш еден стап и да им објасниш некои основни поими.
У 5, 6, 7 одд депилации.
Абе ајде аман, од кожата уште млеко им испарува, битно мора да бидат тасмосани.
Ццццц....страшно.

Инаку се депилирам целосно од причина што се чувствувам чисто, средено и некако полесно.
Макар што, почесто се дружам со Жилет сензитив, не можам да ги дочекувам за повторна депилација :D
Додека се туширам на брзина, пошто не ги оставам да ми растат многу, да не речам ич.

Дечко ми се бричи под мишка, интима.
На гради не ни има што да депилира :giggle Мазен е, има тек тук некое, трчи трчи спрепни се.
А ако недај боже ми се избричи на нозе, ќе спие пред врата.
Мислам тоа ми е веќе претеризам, одвратна метеросексуалност или ватева...
И најглупо од се, демек се вадат на хигиена...абе ај. Ти не се бањај па ако сакаш и кожата откорни ја исто ти се фаќа.
Просто незгодно да ти дојде ако ти никне влакно на ноџето, ќе треба ред да чекате за чупкалката.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and melpomena

iva89

Полноправен Член
27 февруари 2012
76
75
18
Ај некој нека пише како се прави шеќерната, јас инаку се депилирам со топол восок..првиот пат беше патешествиа (happy) ама после тоа кожата се навикнува и помалку боли
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Ај некој нека пише како се прави шеќерната, јас инаку се депилирам со топол восок..првиот пат беше патешествиа (happy) ама после тоа кожата се навикнува и помалку боли
Рецептот е превземен од Фемина. Ми требаше упатсвото да ја правам за проект хемија, но не ја пробав.

- 9 г.лаж шеќер
-9 м.лаж вода
- 2 лимонтуса
една и пол шоља (за чај) шеќер,еден лимонтус и четвртина чаша вода,колку да го покрие шеќерот,ама не да плива во вода.Ќе го пржиш (или печеш,како му доаѓа) се додека не се стопи и не добие жолта боја или многу светло портокалова,пази да не го препечеш.Може да ти се чини многу течен,ама ќе го оставиш да се олади малце,тогаш се згуснува,таков ќе го истуриш на ладна површина и ќе го измесиш убаво,да добие светло жолта седефеста боја и после постапката ја знаеш.Мачкаш контра од растењето на влакната,ама убаво неколку пати за да се подкренат сите влакненца,а тегнеш во правец на растењето.
 

iva89

Полноправен Член
27 февруари 2012
76
75
18
Рецептот е превземен од Фемина. Ми требаше упатсвото да ја правам за проект хемија, но не ја пробав.

- 9 г.лаж шеќер
-9 м.лаж вода
- 2 лимонтуса
една и пол шоља (за чај) шеќер,еден лимонтус и четвртина чаша вода,колку да го покрие шеќерот,ама не да плива во вода.Ќе го пржиш (или печеш,како му доаѓа) се додека не се стопи и не добие жолта боја или многу светло портокалова,пази да не го препечеш.Може да ти се чини многу течен,ама ќе го оставиш да се олади малце,тогаш се згуснува,таков ќе го истуриш на ладна површина и ќе го измесиш убаво,да добие светло жолта седефеста боја и после постапката ја знаеш.Мачкаш контра од растењето на влакната,ама убаво неколку пати за да се подкренат сите влакненца,а тегнеш во правец на растењето.
Фала, баш ке пробам се надевам ќе ми успее ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma