Дали љубовта се купува со пари?

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
парите се основа на се.....од љубов не се живее. обратно мислев до пред некоја година....сега веќе не
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Прво според мене, среќата со пари се купува-до некаде се сложувам. Ако те прави среќен еден мобилен ќе си го купиш и ќе си среќен, ако те прави било што среќен (што може да се купи со пари) и ако си го купиш ќе си многу среќен. Нели?
Е сега добро има работи што не се купуваат со пари, а да ги имаш би те правеле среќен.
Второ..љубовта некаде е и поврзана со парите. На денешно време нема вистинска љубов. Порано и да била жената сиромашна а мажот богат ќе се земеле од љубов, а сега повеќето се земаат само заради парите. Колку старци-бизнисмени ги има со млади женски само ради пари, ехухааа..а сега дури и средношколките почнаа да одат со постари ради „слава“ и пари.
:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Прво според мене, среќата со пари се купува-до некаде се сложувам. Ако те прави среќен еден мобилен ќе си го купиш и ќе си среќен, ако те прави било што среќен (што може да се купи со пари) и ако си го купиш ќе си многу среќен. Нели?
Е сега добро има работи што не се купуваат со пари, а да ги имаш би те правеле среќен.
Второ..љубовта некаде е и поврзана со парите. На денешно време нема вистинска љубов. Порано и да била жената сиромашна а мажот богат ќе се земеле од љубов, а сега повеќето се земаат само заради парите. Колку старци-бизнисмени ги има со млади женски само ради пари, ехухааа..а сега дури и средношколките почнаа да одат со постари ради „слава“ и пари.
:)

Е ова болдираново дефинитивно не можам да го соџвакам никако и да го разберам.Колку пари вреди човекот како особа? Дали има вредност? И ако да, тогаш колку чини јас да си купам една женска?
Срамота е тоа што за некоја си гучи ташна и мочано станче и кола да се газат сами себе мислејки дека се фаци.Ни тие старци, нити пак било кој кој може да си дозволи луксуз не можеш баш така лесно да му собереш пари.А таа нема да биде ни прва ни последна во неговата низа на млади коковчиња.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak, emzzy and Scars

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Во љубов веруваат само будалите, се е пари, моќ, секс и политика! x)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Прво според мене, среќата со пари се купува-до некаде се сложувам. Ако те прави среќен еден мобилен ќе си го купиш и ќе си среќен, ако те прави било што среќен (што може да се купи со пари) и ако си го купиш ќе си многу среќен. Нели?
Е сега добро има работи што не се купуваат со пари, а да ги имаш би те правеле среќен.
Второ..љубовта некаде е и поврзана со парите. На денешно време нема вистинска љубов. Порано и да била жената сиромашна а мажот богат ќе се земеле од љубов, а сега повеќето се земаат само заради парите. Колку старци-бизнисмени ги има со млади женски само ради пари, ехухааа..а сега дури и средношколките почнаа да одат со постари ради „слава“ и пари.
:)


аман бе од кога :giggle не сум забележал по охридов :gladen
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
На денешно време нема вистинска љубов. Порано и да била жената сиромашна а мажот богат ќе се земеле од љубов, а сега повеќето се земаат само заради парите.

Ах, луѓето секогаш склопувале бракови од интерес, ретко од љубов. Само се немало фејсбук и медиуми за ние тоа секојдневно да го гледаме.

Уште порано семејствата ги договарале браковите, се барале семејства кои се со слични приходи и тие ќе ги оженеле/омажеле децате. Уште од порано највлијателните мажи ги добивале најубавите жени. Колку само парови од типот на Убавицата и ѕверот познава историјата. Сега можеби затоа што гледаме колку се е во неповрат заминато затоа така размислуваме. Реалноста е дека луѓето од секогаш го имале тој расипан ген, не е некоја нова мутација. И се дури ќе има пари, ќе има и врски и бракови од интерес. Тоа е реалноста.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Ах, луѓето секогаш склопувале бракови од интерес, ретко од љубов. Само се немало фејсбук и медиуми за ние тоа секојдневно да го гледаме.

Уште порано семејствата ги договарале браковите, се барале семејства кои се со слични приходи и тие ќе ги оженеле/омажеле децате. Уште од порано највлијателните мажи ги добивале најубавите жени. Колку само парови од типот на Убавицата и ѕверот познава историјата. Сега можеби затоа што гледаме колку се е во неповрат заминато затоа така размислуваме. Реалноста е дека луѓето од секогаш го имале тој расипан ген, не е некоја нова мутација. И се дури ќе има пари, ќе има и врски и бракови од интерес. Тоа е реалноста.


а заборавата една ствар во денешно време дека голем дел од двојките се и економски независни и тоа во поголем број
така да теротијата за брак од интерес делумно е точна