Дали технолошките и научните достигнувања ни го подобруваат квалитетот на животот?

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Опис на темата мислам дкеа не мора да дадам, самиот наслов си кажува, а мое лично мислење и не можам да дадам пред се зошто мислењата ми противречат. Долга е листата на позитивни и на негативни страни и не само што е долга туку и се испреплетуваат меѓусебе.
Но генерално мислам дека не оддалечуваат од реалноста, луѓето и природата. Вредностите изопачени, лајк или коментар на статус имаат поголем ефект и вредност одколку насмевка, преградка, бакнеж.
Смеам да прашам зошто под технолошки и научни достигнувања сите алудирате на интернетот? Јас велам дека науката никогаш не ни имала намера да го подобри квалитетот на животот туку напротив отсекогаш се стремела кон разбирање на универзумот.
 

Utopian

Нов член
3 април 2012
27
24
3
29
Зад секоја приказна си има своја друга приказна. Ништо не е создадено со само една причина на неговото постоење. Онаа која е примарна обичниот човек сигурно не ја знае. Денес технологијата е развиена на ниво што луѓето ја користат во секојдневниот живот почесто одколку што замислувавме порано. Измисени се машини и апарати за секаква прмена без кој поголемиот дел од нас неможат да си го замислат животот. Ни служат за олеснување и забрзувањ на постапките и акциите што ги превземаме секојдневно и Да, животот ни го олеснуваат. Дали тие го подобруваааат квалитетот на жвотот?> Според мене можам да кажам дека главно НЕ. Затоа што има технологија која ја користиме само по потреба, а има онаква која ја користиме прекумерно и дури и тогаш кога не ни е приоритетна. Пример за таква ќе ја споменам сметачката машина компјутерот кој драстично ги намалува моралните вредности, го одзема слободното време и можностите за разивање на персонални вештни надвор од технологијата, ни го нарушува социјалното дружење и контакт со други личности од реалниот свет. Друга мана која компјутерот ја споделува заедно со телевизијата е искрививање на реалноста односно програмирање на нашата психа со погрешни ставови и мислења за светот, кои водат до девијантно однесвање и каратер изграден врз она што го гледаме на телевизија. Што ќе биде понатаму кога технологијата ќе се развие на ниво кога еден човек нема да може да направи ништо без помош на технологија...А нели тоа би било една од најголемите противности на развитокот на човековото суштество кое започнало со откривањето на физичката работа, а таа сега е нарушена од технологијата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones