Дали сте суеверни?

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
210
158
1,043
Скопје
Си се поместувам и си чукам во дрво. Црни мачки чувам така што тие не се важат. Плус и ја ете така си имам измислено некои свои суеверија :)
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Дека сум на штрек цело време, не сум. Дека внимавам на секакви ситници, не внимавам.
Зависи од моментот, односно како сум расположена.
Велат дека во престапна година не се стапувало во брак. Двеилјадита престапна беше. Понекогаш си велам - ете, арно велеле. Ама тоа обично кога сакам да си најдам „рачка“.
Не знам... можи сум малку.
„Чукни во дрво“ и „мрдни се од место“ си ги практикувам. Шо си е сигурно - сигурно си е :D
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Ау, најголемото мое суеверие не го споделив:
Значи НИКОГАШ, НИКОГАШ не збори нешто на рака, пред да се случи, или да се радуваш пред да се случи. Don't even mention it! :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alix, Selma and Blueberry

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Како дете ептен сум бил... значи црна мачка ако ти пресече пат, или сме оделе по друг пат, или за да го „избегнеме малерот“ - врати се три чекори назад и плукни три пати :)

Ден денес практикувам „недај боже, чукни во дрво три пати“, и од стилот „гризни јазик, помести се од место“ да не се деси...
да тоа и јас понекогаш го практикувам. веројатно повеќе од навика отколку од страв дека ќе ми се случи нешто лошо
Исто и јас :)
А за мачките не верувам бидејки чував црни мачки и ништо не ми се случило :D
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Неех. На петок 13 еднаш ме покака врапче на главата и пак не сум суеверна. Чиста случајност.
"Ако куче јаде трева, значи дека ќе врне"... Не, тоа значи дека кучето е гладно, толку гладно што нема што сруго да јаде.:D
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Само за факултетот сум суеверен.
Сум си направил нешто што ми носи среќа, секогаш си го носам и на никој не му кажувам што е камоли да падне во други раце.

Јебига сакам да завршам факс побрзо :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f and mAcIkA

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Ако кучето јадело трева ќе врнело...
Хм, тогаш треба секој ден да врне! Бидејки секој ден по некое куче јаде трева... Тие имаат потреба од неа, а ваквото суеверие е глупаво.
Туку да не ја тупам многу, не сум суеверна!
Дел од овие горенаведениве суеверија прв пат ги читам, дел ги знам. Знам и други, ама не еверувам во нив.
Можеби има нешто, можеби нема...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_- and Teona

Black Mamba

Активен Член
6 март 2012
121
125
43
Суеверна бев на факс, ако учам со тој и тој маркер-ќе положам, ако се смеам многу пред да влезам на испит - ќе паднам :D
Сеа некако не сум, а особено не за црни мачки пошто чувам црно маче и нема шанси такво мило створење да носи несреќа :)
Правам понекад чукни во дрво, али тоа е тоа