1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте суеверни?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од ipopovski, 10 март 2012.

 1. ipopovski

  ipopovski Админ Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,725
  Допаѓања:
  2,330
  Пол:
  Машки
  Уште од минатото луѓето веруваат во разни причини и разни природни настани, расни знакови кои укажуваат на среќа или несреќа.
  Некои од овие суеверија сигурно веќе сте ги чуле, но можеби има и такви за кои не сте знаеле.

  Внимателно читајте за да дознаете што може да ви донесе среќа, а што несреќа.

  Среќа е...
  • Ако во куќата ви влезе жаба.
  • Ако одите кај фризер и ја скратите косата кога има невреме, животот ќе ви биде посреќен.
  • Одење по дожд, кршење проѕирни чаши од необоено стакло, ако на вас слета бубамара, ако ве чеша главата на врвот на темето...
  Несреќа е...
  • Петок 13ти - Според скандинавското верување бројот 13 е несреќен затоа што 12-те скандинавски богови ги здружил 13-тиот кој бил зол; според христијанското верување Исус бил распнат во петок, а бројот на гостите на последната вечера бил токму 13 каде 13-тиот бил предавникот Јуда.
  • Црна мачка - во стариот Египет божицата Баст била црна женка мачка. Црната мачка која ви го пресекува патот според христијанските верувања е демон којна вашиот пат создава злобна препрека која ве одвојува од бога и спречува влез на небото.
  • Секако, ако сакате да ја избегнете несреќата немојте да ставате шешир на кревет, да сечете нокти во петок, да станете од кревет на лева нога, да искршите огледало, да пеете пред доручек, да отворите чадор дома, на Велигден обавезно облечете нови алишта и сл.
  Останати интересни верувања
  • Ако куче јаде трева значи дека ќе врне.
  • Стаорци кога бегаат од брод - бродот ќе потоне
  • Прекрстени нозе додека играте карти носи несреќа.
  • Ако ве чеша носот сигурно ќе се скарате со некого.
  • Дете кое се раѓа со заби кога ќе порасне ќе стане себична личност.
  • Ако додека сте живееле сте биле злобни, на гробот ќе ви расте коров.
  • Несреќа е ако на погреб дојде бремена жена.
  Колку сте вие суеверни? Имате ли да додате и вие некое верување?
   
  На Bibi@, lady_blue и Hexasto им се допаѓа ова.
 2. Alix

  Alix Полноправен Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  кај мене во зграда живеат само црни мачки кои секојдневно ми го препречуваат патот и ништо лошо не се случило до сега. така што тоа со црните мачки не важи :)
   
  На 84 sk_Y ^_- и Hexasto им се допаѓа ова.
 3. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,045
  Допаѓања:
  1,572
  Пол:
  Машки
  Има повеќе варијанти за Петок 13ти.Една е дека на Петок 13ти 1307 год. почнал прогонот на Витезите Темплари од страна на папата и францускиот крал при што овие проколнале се живо и диво. Патем, кога сме кај црната мачка...мојот Валтазар е поцрн и од најцрното црнило. Shit! I'm cursed! :place Oкеј, не сум суеверен и смешни ми се некои ликови кои параноишат за скршено огледало, мачка пресекла пат и сл.
   
  На Hexasto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,081
  Допаѓања:
  1,630
  Пол:
  Машки
  Да суеверен сум до одредена граница..посебно спортска коа играм :)..на пр ако сум фатил пари со одредено пенкало пак тоа го користам :rofl
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,252
  Допаѓања:
  9,035
  Нималку суеверен. 100% отпорен на суеверија затоа што прилично добро сум запознаен со човечката глупавост и пронаоѓање значење во се` што ќе види.
   
 6. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,362
  Допаѓања:
  7,069
  Пол:
  Женски
  До одредени граници, на пр. тест со едно исто пенкало пишувам или носам иста облека на тестови. :D Се мислам што да облечам во понедлник за писмената по македонски, а да ми текна капутот, бидејќи не се гледа кога препишувам. (happy)
  За црните мачки никогаш не сум верувала, напртив сакам црна да чувам. Сум се враќала 3 чекора само со друштво.

  Во подрум влезе и со месеци не ми се влегуваше таму.
   
  На 84 sk_Y ^_- му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ipopovski

  ipopovski Админ Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,725
  Допаѓања:
  2,330
  Пол:
  Машки
  Како дете ептен сум бил... значи црна мачка ако ти пресече пат, или сме оделе по друг пат, или за да го „избегнеме малерот“ - врати се три чекори назад и плукни три пати :)

  Ден денес практикувам „недај боже, чукни во дрво три пати“, и од стилот „гризни јазик, помести се од место“ да не се деси...
   
  На Bum-Bum и Bibi@ им се допаѓа ова.
 8. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,128
  Допаѓања:
  2,392
  Пол:
  Женски
  Мхм, суеверна сум.
  На пример верувам дека ако дечко ми се прибира константно секое сабајле со пекарите, следниот пат ќе спие пред врата.:giggle

  Што знам, освен она „ помести се од место “ кое повеќе го практикувам како навика отколку што навистина верувам во неговите исцелителски моќи, други суеверија немам.
  И најискрено, се трудам да немам :)
   
  На Bibi@ и Blueberry им се допаѓа ова.
 9. Alix

  Alix Полноправен Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  да тоа и јас понекогаш го практикувам. веројатно повеќе од навика отколку од страв дека ќе ми се случи нешто лошо
   
 10. Nighty

  Nighty Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  726
  Допаѓања:
  1,180
  Не, воопшто.
   

Сподели: