Дали сте срамежливи?

RuthMcNabb22

Нов член
23 јули 2018
1
3
1
36
Јас на пример многу сум срамжелива, посебно со некој шо прв пат го гледам абе се топам од срам. Порано ко мала уште појќе бев, сега не толку многу, се поопуштив малце од ко почнав на работа ама пак, со тие шо не ги знам сум многу.
Значи прашањето ми беше дали и колку сте срамежливи? М? Ајдее....
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Многу. Не ни зборувам пред многу луѓе. Им се чудам на вревата што ја креваат :)
Тоа ти е поради намалена самодоверба..поработи малку на себе, почни да се дружиш со луѓе, занимавај се со некој спорт..:kafeбркај женски:D
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Тоа ти е поради намалена самодоверба..поработи малку на себе, почни да се дружиш со луѓе, занимавај се со некој спорт..:kafeбркај женски:D
Има нешто, мора да почнам фитнес нешто идење по млади мајки - да се дешава нешто :)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Бев и тоа премногу.
Мислам, уште сум, ама сфаќам дека срамежливоста и глупавоста одат рака под рака.
Исто и високата самодоверба и друг вид глупавост, ама тоа е.
Се трудам да се сменам и не сум ко порано, но имам уште доста пат. :zelen
Секако и дека срамежливост во одредени дози си е потребна, дури и слатка, но не и кога те спречува да извршиш сосема обични обврски.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ух, барем на ова поле сум избалансиран ко нова гума :kafe далечно минато сум имал моменти на повлеченост иако во основа сум бил отворен но средината не е погодна за искрена отвореност па како реакција на искуства човек ќе се повлече, после извесно време се вратив на старо т.е. обратно од она што е социјална анксиозност,до таа мера да имав друштво од сомалиец, црн ко грев, Сик (народ од индија) кој се тушираше со крпа на глава :D и пољаци двајца склони на трава, разни ситуации се дешавале како фрлање на тројка за соодветна награда на полувреме пред 3К народ "ветар во грб" и остало.
Тоа ми е убав спомен, како 3К раја уствари навиваше да погодам, значи синергија иако 99,9% од таа раја беа непознати скроз, што значи дека луѓето во основа, ако не ги гмечи системот би биле ок (освен 4-те вида персоналити дисордер за кои нема лек освен куршум ама тие се тешка мањина)...

А баш таквите особи со дисордер се најбучни и најгласни и изгледаат анти-срамежливи пошто со тоа компензираат за непостоењето на содржина во нив, црна дупка внатре имаат но тоа е друга тема, рант за социопати и остали штеточини...