1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте истите како што се претставувате на интернет и надвор од него?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Hip.Hop_MKD, 21 февруари 2012.

1. Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    2,192
    Допаѓања:
    3,931
    Дали сте истите како што се претставувате на интернет и надвор од него?

Живееме во време каде што реалноста речиси ја знаменивме со виртуелниот свет. Компијутерите и интернетот станаа наше секојдневие. Луѓето може за себе да креираат целосно нов идентитет на интернетот, но дали ќе бидат истите зависи од нив. Доколку одбераат да креираат целосно нов идентитет на интернет и да се претставуваат како друга личност, за мене претставува водење на двоен живот... Јас не би можел да бидам таков и да водам двоен живот. Затоа што кога тогаш реалноста ќе излезе и ќе се види вистинското лице.
    Еве ќе дадам најпрост пример:
    Дали сте личност која води двоен живот т.е. на интернет се претставува како една, а во реалноста како друга или имате искуство со друга личност?

На N|ghtmare_f, Podem, marjan и уште 1 член му се допаѓа ова.
  2. Grim Reaper

Grim Reaper Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    326
    Допаѓања:
    338
    Јас сум си јас. Немам проблем со мене. Можеби не сум најубав, најпаметен, богат или др, ама не ми смета тоа. Како и повеќето имам фб профил и сликите 90% се од мене и не се кријам. Не се ни претставувам со др име, бидејќи не ми се допаѓа моето или слично.

На Trajche, emzzy, 048 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  3. Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    2,192
    Допаѓања:
    3,931
    Има и такви кој се отворени, но што е со другите? Водењето на таков двоен живот може подоцна до доведе до психички нарушувања.:confused:

4. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    скроз ист :stomp

5. Selma

Selma Ingenious

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    4,375
    Допаѓања:
    7,070
    Јас сум си таа Сара, а тука, а на Фб во живо тоа сум јас. Нема што да се кријам или да се правам дека не сум јас. Никогаш не ми текнало лажно да се претставувам како друга личност на интернет со цел да бидам некој кој не сум. Не се правам светица дека сум јас се во суперлатив, но не се претставуам лажно овде или на друго место, едноставно не ги разбирам некои кои се со лажни профили. :)

На 048, Avona Vi, parvati и уште 1 член му се допаѓа ова.
  6. mAcIkA

mAcIkA Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    376
    Допаѓања:
    516
    секогаш сум си јас истата...мои слики мои мислења,се мое...добро сеа на мирц во 3 одд лажно се претставував (happy)....

На Bum-Bum, emzzy и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
  7. marjan

marjan Истакнат Член

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    489
    Допаѓања:
    657
    истиот сум секаде нема потреба од некое лазно претставување глупо ми е тоа :)

На Elena и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
  8. ema09

ema09 Истакнат Член

Зачленет на:
    18 февруари 2012
    Мислења:
    225
    Допаѓања:
    410
    Јас си сум таа од стално шо сум била ... и сметам дека само личности кои имаат проблеми со егото водат таков живот ... Иначе од секогаш сум била отворена и нема причина зошто да се кријам .. воглавно на фб ги имам сите кои ги познавам и ме познаават лично па нема потреба да се прам тоа што не сум ... јас си се сакам самата себе онаква каква што сум ... па дали другите ме сакаат или не тоа веќе не е мој проблем .. :angel

9. Дејмон

Дејмон Староседелец

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    455
    Допаѓања:
    650
    Нормално.
    Нема причина за да се претставувам како друга личност, така и самите се лажеме.

На fantina, Marijanela, emzzy и уште 2 други им се допаѓа ова.
  10. marjan

marjan Истакнат Член

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    489
    Допаѓања:
    657
    тоа го прават оние кој не се задоволни од тоа што се и мислат дека ако лазно се претстават ке си го исполнарт сонот да бидат нај нај пред другите ,но како сто реце Hip Hop тоа мозе да доведе до психицки проблем, па ако некој се претставил лазно мислам дека веќе има психички проблеми :frantic

Сподели: