1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали со годините се повеќе се приближуваме или се оддалечуваме од она што сме во суштина

Дискусија во форумот 'Философија' започната од misti.diva orhideja, 19 јануари 2017.

 1. Falanga

  Falanga Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 април 2016
  Мислења:
  349
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Машки
  Аоо извини, да не си ти на некое повисоко еволутивно ниво или си вонземјанин? :D
   
 2. BioTrpe

  BioTrpe Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Машки
  Можеби, и така не сочувствувам со луѓево, поблиски ми се животните и растенијата..
  Околу еволуцијата и такви глупости .. па во ред, и тоа е глупост според мене, но ограничување во човековата перцепција на нештата е многу глупо, ова е диктирано од западната култура, треба малку повеке да се ориентираме кон источната, таму може доста работи да се научат.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. malo

  malo Староседелец Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  2,052
  Пол:
  Женски
  Од оваа жена може многу да се научи. @misti.diva orhideja , одвој некоја минута и погледни го ова, можеби ке најдеш некои одговори
   
  На misti.diva orhideja и BioTrpe им се допаѓа ова.
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,596
  Допаѓања:
  5,137
  Јас не се барам себеси, немам потсвест, не сум во контакт со некои длабоки ситуации, релативно сум искрен кон себе како рационален материјалист ама не ја негирам ситуацијата која во недостаток на подобар израз би се нарекла духовност.

  Дали партиските тролови сонуваат овци во форма на гласачки кутии?
  [​IMG]
   
  На Prashina, Big Berta, Saladin и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,072
  Допаѓања:
  925
  Пол:
  Женски
  Ако секојдневно го правиш или работиш тоа што сакаш поблиску си.
  Ако депресијата ти е најдобар другар и не си среќен тогаш се оддалечуваш.
   
 6. BadBoy007

  BadBoy007 Активен Член

  Зачленет на:
  26 септември 2016
  Мислења:
  207
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Машки
  Повеќе се приближувам дефинитивно. Како одат годините, станувам more and more тоа што сум во суштина - a human beast. Ѕвер кој знае што сака во животот и од животот и не се плаши да тргне по тој пат, макар бил обраснат со трње пошто патот до ѕвездите секогаш е попречен со трње, но како чекориш натаму бива се' полесно и полесно и поместуваш планини. Ако нешто е преедноставно и прелесно, или не е како што треба или предолго стоиш во место и животот ти станал рутина! Не живееш, само го правиш the same shit every day with years. Затоа keep moving forward е есенцијално за денешната егзистенција.
  Да не тупам со too much филозофии пошто има некој кој веќе одамна мислел и смислил.
  [​IMG]

  Треба. И никогаш да не се задоволи вечно со онаму каде што е во моментот пошто секогаш има level up. Човекот треба да се реинвентира, рекреира (recreate) и акомодира цел живот. Да станува подобар и подобар. Да не биде brainwashed sheep дека толку му е максимумот и дека до тука било судено. Еве пак да финиширам со Mark Twain, стварно ептен паметен бил човекот за неговото време. :)
  [​IMG]
   
  На misti.diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,682
  Допаѓања:
  725
  Пол:
  Машки
  Оддалечување , еве да кажеме дека човекот живее во неколку етапи во животниот век , етапно гледано навиките кој се практикуваат во тој период се едни ,а додека во наредните се раѓаат нови ,а дел од старите се занемаруваат , прифаќаме начини на живеење кој се соодветни на годините ,а и се прилагодуваме во зависност од просторот и времето ..
  Човек како индивидуа не може да се промени драстично , коренот е тој , средината во која израснал е таа , животот некогаш ќе те натера да прифатиш некој навики за кој не си ни знаел дека постојат , така гледано од страна таквите промени кај некој кој веќе го знаете добро се приметуваат ,а тоа не значи дека таа личност е сменета односно само исфрлил стари додала некој нови навики , мислам дека навиките и прилагодувањата во некоја нова средина друштово, работно место итн ни налага тоа да го промениме и се прилагодиме на истата , тоа е она кога ќе застанеш пред огледало и се чешлаш се чешлаш ,а не можеш да се трансформираш во Бред Пит или Том Круз едноставно си тој така и карактерните особини кој ги носиме и секојдневните навики на кој се прилагодуваме ..
  Годините се години ,а промените во нив не ни влијаат за промена во буквална смисла на збороот .. (shake):cool:
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: