Дали самите си ја правиме сопствената среќа?

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
Ќе го цитирам Маровинџи, карактерот од матрикс: "изборот е илузија создаден помеѓу оние кои имаат моќ и оние кои немаат"
Така да најчесто не, но има и ретки случаеви да ја осознаеме гравитацијата на секојдневните избори и соодветно последиците од истите, па да го направиме вистинскиот избор за патот до среќата.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не постои нешто како среќа. Постои самозалажување дека постои такво чувство. Еве на пример, опишете зошто сте среќни и ќе видите дека се` се сведува на задоволство од самиот себе поради извесно направено дело.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and kones

Utopian

Нов член
3 април 2012
27
24
3
29
Сами ја создаваме сликата за тоа како изгледа среќата според нас. Од тоа колку таа слика ќе се разликува од нашата ситуација, зависи нашето задовлување од самите себе-среќа. Доколку ние ја направиме сликата малку поедноставна поскромна и пореална, тогаш ќе се зачудиме колку мали работи можат да не направат среќни.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
неможеме само да си праиме,туку како ни налагаат ситуациите животов курвински
 

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Во животот не е ништо случајно. Ние сме креатори на она што ќе го работиме, на она што ќе бидеме, по кој пат ќе се движиме. Ние го режираме нашиот живот и нашата среќа. :)
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Да,тоа зависи од нас самите
Инчуленце душо, па зарем другите луѓе околу нас и што се со нас, зарем тие ни најмалку не делуваат на градењето на среќен живот..или па да ти го унесреќат!?
Зарем само од нас самите зависела среќата..хмммммммммммм..тури розови очила, боли те ку*ац за се и фурај :^)
:eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and BadBoy007

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Зарем само од нас самите зависела среќата..хмммммммммммм..тури розови очила, боли те ку*ац за се и фурај :^)
Зашто мислиш дека се розови очила? Не мора да е неку*оболие ако нејќеш другите да ти ја кројат среќата.

Јас мислам дека сопствената среќа не треба да ни зависи од други. Фак јес други може да ни влијаат на среќата, но сепак треба да сме среќни заради нас самите. Еве на пр. индивидуално сум среќен и таа среќа не ми зависи од никого, но на пр. во поглед на некои особи може да не бидам најсреќен, ама тоа е друго ниво на среќа. Битно е јадрото да е среќно. Капиииш мисти? :*