Дали постои почеток и крај?

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Во почетокот беше....... Кој почеток, почеток на што?
Постои ли навистина почеток, што било пред “почетокот“? еве она кое ние можеме да го согледаме, времето и просторот. Имаат ли тие почеток и крај? Кое е вашето мислење?
Моето мислење е дека не. Но повеќе ако се развие дискусија

П.С. Верските аспекти на ова прашање ве молам, на Религија, овде не.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Lena

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Секако дека постои почеток, и бидејќи не сакаш религија еве од други аспекти:
Љубов
-почеток на романса, или љубовна сторија. Се започна преку вејзбук....(почеток)
Здравје
-арен беше човекот, кога одненадеш започнаа да му се јавуваат симптоми...(почеток)
Кариера
- започнав да работам во една приватна фабрика, ама не даваа плата и излегов пичкаим мајчина. (почеток + крај)
Социјален живот
- порано бев многу повлечен, па ме удри пубертетот во глава и максимално се опуштив (почеток)
Секс
-убаво беше момето си имаше дечко, ама како се скара со него, се искомплексира и со цел град почна да се плеска (крај + почеток + кариера)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Секако дека постои почеток, и бидејќи не сакаш религија еве од други аспекти:
Љубов
-почеток на романса, или љубовна сторија. Се започна преку вејзбук....(почеток)
Здравје
-арен беше човекот, кога одненадеш започнаа да му се јавуваат симптоми...(почеток)
Кариера
- започнав да работам во една приватна фабрика, ама не даваа плата и излегов пичкаим мајчина. (почеток + крај)
Социјален живот
- порано бев многу повлечен, па ме удри пубертетот во глава и максимално се опуштив (почеток)
Секс
-убаво беше момето си имаше дечко, ама како се скара со него, се искомплексира и со цел град почна да се плеска (крај + почеток + кариера)
Па не се мисли на тој почеток и крај
тоа е само она материјалното
што се случува сега,
но има и нешто многу поголемо од тоа
што нема почеток и крај..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Секако дека постои почеток, и бидејќи не сакаш религија еве од други аспекти:
1. Љубов
-почеток на романса, или љубовна сторија. Се започна преку вејзбук....(почеток)
2. Здравје
-арен беше човекот, кога одненадеш започнаа да му се јавуваат симптоми...(почеток)
4. Кариера
- започнав да работам во една приватна фабрика, ама не даваа плата и излегов пичкаим мајчина. (почеток + крај)
5. Социјален живот
- порано бев многу повлечен, па ме удри пубертетот во глава и максимално се опуштив (почеток)
6. Секс
-убаво беше момето си имаше дечко, ама како се скара со него, се искомплексира и со цел град почна да се плеска (крај + почеток + кариера)
Се зависи од аспектот. :)

1. Почетокот на романсата било крај на претходната, крајот на истата ќе биде почеток на наредната и така до бескрај......
2. Не почнува од симптомите, претходело нешто друго (лоша исхрана, вишок килограми, 3 пакли цигари дневно... итд) после симтомите има развој до... бррр не сакам ни да помислам и така до бескрај......
3. Кариера, си се образувал претходно (или си билдал за да станешш Избацивач) па кариера една, па идеш на повискока позиција, па ако не иде таа идеш на друга професија..итн итн и така до бескрај......
4, 5, 6 исто како првите 3 и така до бескрај......
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Па не се мисли на тој почеток и крај
тоа е само она материјалното
што се случува сега,
но има и нешто многу поголемо од тоа
што нема почеток и крај..
ако бараш да ја демантирам мислата на Ајншајн "само човековата глупост и универзумот се безконечни" не можам. Ама преку општи секојдневни примери, секое утро нов почеток...
Се зависи од аспектот. :)

1. Почетокот на романсата било крај на претходната, крајот на истата ќе биде почеток на наредната и така до бескрај......
2. Не почнува од симптомите, претходело нешто друго (лоша исхрана, вишок килограми, 3 пакли цигари дневно... итд) после симтомите има развој до... бррр не сакам ни да помислам и така до бескрај......
3. Кариера, си се образувал претходно (или си билдал за да станешш Избацивач) па кариера една, па идеш на повискока позиција, па ако не иде таа идеш на друга професија..итн итн и така до бескрај......
4, 5, 6 исто како првите 3 и така до бескрај......
1. Додека ти мрда пилето
2. Генетски може и од самиот почеток, а крајот доаѓа со смрта
3. Сепак постои почеток...кариерата ја започнав по завршувањето на факултет на 21 година, пред тоа студирав (тоа не е кариера туку образование)... завршив кога се пензионирав (крај...пензионер си и стажот ти е фиксен, пензијата варијабилна зависно од владата)
4. 5 и 6 и 7 и 8...еден ден сите нас ќе не нема, и за нас ќе биде КРАЈ...а еден ден и светот ќе го нема и тоа ќе биде КРАЈ НА СВЕТОТ.
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
ако бараш да ја демантирам мислата на Ајншајн "само човековата глупост и универзумот се безконечни" не можам. Ама преку општи секојдневни примери, секое утро нов почеток...

1. Додека ти мрда пилето
2. Генетски може и од самиот почеток, а крајот доаѓа со смрта
3. Сепак постои почеток...кариерата ја започнав по завршувањето на факултет на 21 година, пред тоа студирав (тоа не е кариера туку образование)... завршив кога се пензионирав (крај...пензионер си и стажот ти е фиксен, пензијата варијабилна зависно од владата)
4. 5 и 6 и 7 и 8...еден ден сите нас ќе не нема, и за нас ќе биде КРАЈ...а еден ден и светот ќе го нема и тоа ќе биде КРАЈ НА СВЕТОТ.
Идемо даље.....
1. Ке мрда на син ти, кога нема и нему.... ќе мрда на внук ти..... и така до бескрај
2. Твојата смрт значи ново раѓање..... и така до бескрај
3. Криерата без знење не може да ја почнеш си учел школо пред тоа, пред тоа си се родил, пред тоа си бил во вид на сперматозоид.... и така до бескрај
4,5, 7 и 158793. Ако светов (планетава) умре ќе се родат илјадници други......... и така до бескрај
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Идемо даље.....
1. Ке мрда на синти, кога нема и нему.... ќе мрда на внук ти..... и така до бескрај
2. Твојата смрт значи ново раѓање..... и така до бескрај
3. Криерата без знење не може да ја почнеш си учел школо пред тоа, пред тоа си се родил, пред тоа си бил во вид на сперматозоид.... и така до бескрај
4,5, 7 и 158793. Ако светов (планетава) умре ќе се родат илјадници други......... и така до бескрај
Да смениме за нов ПОЧЕТОК
а) На син ми ќе му мрда, ама за мене е КРАЈ на тоа поле
б) не верувам во реинкарнација...така да смрта е крај
в) спермата , фетусот, бебето , детето , пубертетлијата и студентот немаат кариера...кариерата започнува со почеток на работно искуство, платени придонеси и стаж- другото е незаконски и невалидно
г,д, ѓ.е,ж и чкљ.) Ова твдење некако ми е многу сумливо, треба да испитам во лабараторија па да се навратам на темава
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
The_Mayor
потполно се согласувам со Ајнштајн, не затоа што е тоа тој, туку затоа што јас мислам дека е така.
Што е со времето?
Што е со просторот?
Нашите животи овде, имаат почеток и крај да,
меѓутоа нашите животи се само
игра на универзумот..
Универзумот нема почеток ни крај,
и се останато(мислам на нашите животи,
нашата планета и нашиот сончев систем)
имаат почеток и крај,но сето тоа се обновува како што рече Идиот и така до бескрај
и тоа не е се,има нешто многу помоќно
од сето тоа, тоа што нема почеток и крај.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Да смениме за нов ПОЧЕТОК
а) На син ми ќе му мрда, ама за мене е КРАЈ на тоа поле
б) не верувам во реинкарнација...така да смрта е крај
в) спермата , фетусот, бебето , детето , пубертетлијата и студентот немаат кариера...кариерата започнува со почеток на работно искуство, платени придонеси и стаж- другото е незаконски и невалидно
г,д, ѓ.е,ж и чкљ.) Ова твдење некако ми е многу сумливо, треба да испитам во лабараторија па да се навратам на темава
Ај сега да се уозбилам.
Кој праша за тебе аман. Tи ти ти ти... па ти.... Ти си толку небитен (и јас и секој друг) во цел универзум ни зрно прашина не сме. Нашето време поминато е нула во однос на многу поголеми настани. Не е муабетот почеток и крај на кариера. Ај го прочитај го воведниот пост уште еднаш (искрено се надевав дека ќе го направиш тоа досега)
Во почетокот беше....... Кој почеток, почеток на што?
Постои ли навистина почеток, што било пред “почетокот“? еве она кое ние можеме да го согледаме, времето и просторот. Имаат ли тие почеток и крај?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena