Дали купувате брендирана облека?

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Сакам да носам она во кое ќе се чувствувам убаво и кое ќе ми стои убаво, а дали е брендирано или не е не ми е толку важно. Измешани ми се алиштата во плакарот има и такви и такви, но да правам колекции од чанти и наочари кои се брендирани не баш.
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Да,ама брендот не е се за да изградиш стил.Јас имам многу парчиња од реномираните спортски фирми,Аемани,Версаче,Манго,Бершка,Зара,Страдивариус,Пул & Бир,Макс Мара,Луј Витон,Долче и Габана,Гучи,Прада,Гес,Диор,Кензо,Миу Миу,Маркеза,H&M итн.
 

Angel-Alessandra99

Староседелец
2 јули 2015
46
44
628
25
Во светот на модата
Имам брендирани парчиња,односно алиштата ми се измешани.Мене искрено не ми е ни важно дали е бренд или не,ако ми се допаѓа парчето и притоа ми стои убаво,ќе го купам.
 
Последна промена:

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Никогаш не купувам брендирана облека,затоа што не е издржлива како небрендираната.Брзо се оштетува,џабе пари се дадени на таква облека,според мене.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Ниту една од овие фирми не е спортски бренд,а и си немала сигурно ни 90% од овие парчиња,а и да си имала 10% тие биле 3та или 4та класа (Арачиново систем) затоа што една маица пример Прада е 150е,имам јас таква дома купена со фалц картица во Торино (не од мене нормално).
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
И да носиш оригинал луѓето се простички и мислат дека се е копија.
Имам брендирана чантичка Луј Витон која ми е пратена од Франција. Поставата мириса на кожа и си стои заштитниот знак. Дури и на нитните стои. Една простичка ми рече од пазар дека сум ја купила :unsure(star).
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Можеби копиите се многу добри, не значи дека луѓето се глупи.
Во Милано имаш облека иста како кај нас, секако не мислам на сите брендови, ама оние на пример шо со во Сити Мол, Рамстор овој оној, се исти како и во Милано а разликата во цената е небо земја. Пак ќе кажам, не мислам за брендовите кои ги нема кај нас бидејќи тие во Милано се со цени од 1000 евра нагоре.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Не туку луѓето не се навикнати на фактот дека може да имаш чанта што не може да се дозволи со плата во нашата земја.
Веднаш се познава емитација. Тоа од пазар не е кожно и ќе ти се скине после еден месец.
(star)
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Да ама па еве многу други како на пример Најк,Адидас,Лото нели од спортските и Армани и Бос се со многу даун цени во Шпанија него во Македонија ..
Еве пример во Тенерифе Најк патики еден модел ти е 25е ,а истите во Спорт М се 7илјади и нешто денари и кого дупат сега ?
Баш другар со слика ги спореди овие во евра овие во денари,Бос има на ул Македонија,кондури купени во Катар 80е ,а во Мк 18 илјади и кусур незнам тоа е ако проџе проџе,а има и обратни ситуации.