Дали имате критериум според кој ги бирате другарите?

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
абе какви другари, не сум дете да барам и да бирам другари... си имам неколку лојални другари од детството и тоа е тоа ! сега можам само да стекнувам пријателства за некој соработки и интереси ... :igra
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Ете јас како ги бирам:
-Прво и основно КАРАКТЕР, ако нема добар карактер ништо не правиме па кој сака нека биде
-комуникативен
-не многу тупаџија и замаратор
-да сакаме исти работи, повеќето да ни се исти работи што ги сакаме, не мора сите
-да не се фалбаџии, и да се фалат цело време
-да не се мрзи
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
шо е битно шо музика слуша или каква мода брка?
битно е да е човек
од секој можеш да научиш нешто, а некогаш во животот може да ти помогне најмногу тој кој најмалку очекуваш
а шо муабет би праеле?
таа ќе ме убедува зошто треба да слушам турбо фолк, а јас ќе ја убедувам зошто не треба :D
Баш така.
Ако ги бираме пријателите во однос на музиката што ја слушаат тогаш тие се пријатели односно познаници конкретно за таа работа,и да не кукаме после дека лугето не чинат и дека не се она што сме го очекувале од нив.Па ние не сме ги избрале во однос на карактерот нивен за да очекуваме дека нема да не разочарат за одредени работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Порано немав критериуми.. сите ми беа другари и другарки.. со тек на време сваќаш дека не е другарство само да излезеш со другарките или другарите на кафе или навечер да се журкаш и толку... Сега ми се сменија критериумите за другарство, не барам многу, едноставно внимавам со кој колку и кога се дружам...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and Marick14

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
да .. си имам свои критериуми, и неможам да се дружам со секој еден. Едноставно, не ми одговара :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Немам некое мерило или правило за пријатели. Тие од средно ми се истите , многу забегани и скроз MОИ се !!! И ги сакам најмногу на свет! Секако дека имаме некои заеднички интереси , мислења , гледишта итн па и така почнува секое дружење ...имаме и многу различности и тоа ми се допаѓа , знаеме да се согласуваме ....и да добри и паметни и хумани луѓе се секогаш добредојдени и посакувани пријатели(hug)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Па немам некој критериум,освен да е искрен пред се да не е дволичен,себичен и арогантен.
Потешко се наога денес она "true frend" ,со кој можеш секакви глупости да правиш,се да си кажеш што ти лежи на душата,да знаеш дека е спремен во секоја ситуација да ти помогне кога ти е потребно.Јас имам 2 такви другарки од детството,со доверба како во сестра,и уште двајца другари од средно.Тие ми се во тој круг,е сега има уште ама тие се за кафенце чат-пат дружење.:)