Дали ги лажете вашите родители?

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Ги лажам понекогаш кога ми требаат итно пари. Татко ми лесно се лажи дека ми требаат пари за да платам нешто за на школо и за многу брзо време добивам, доколку барам за лична употреба малку потешко ги добивам, а вака полесно.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Во тинејџерските денови знаев некогаш да ги излажам, ама тоа било ретко...никогаш не сум морала да лажам или да кријам нешто...секогаш сум наидувала на подршка и разбирање...ама ете понекогаш се случувало да излажам...
А и денес ми се случува да излажам (и тоа оние “бели лаги“), не за друго, туку да ја поштедам мајка ми од непотребни грижи...
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Мама не а лажам,оти она секогаш ме капира.А и кога ќе а излажам,само це насмее демек ми поверувала и во некоја друга пригода ќе ми спомне дека сум ја излажал и се чувствувам непријатно.Затоа веќе не а лажам :D А тато е друга приказка.Него и да го лажиш,он не се замара.Не ме ни слуша што му зборувам така да некогаш и да си подлажнам,за 5 секунди ќе заборае што сум му рекол.
 

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
не ги лажам..добро ако се рачуна кога бевме помали со сестра ми и само измислувавме за што ни требаат пари...
сега..сега немам потреба ..најверојатно они попрво би ме излажале него јас нив..а да ви кажам искрено и срам ми е бе да лажам...
се си мислам дека некој таму ја знае вистината и дека ќе ме открие...а и за што да ги лажам?? Каде ќе одам или со кој?Кога цело друштво ми го знаат...кога знаат дека и сама сум способна да одредам што е добро за мене а што не е...вака барем кафенце,муабет и сите новости ќе си ги кажам..па и дали некој ме изнервирал или израдувал и сл.
Подобро нешто ќе си преќутам него да лажам.
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Ги лажам по потреба за нивно добро ќе речам , па и за мое бидејќи имаме различни мислења и свајќања , понекогаш е подобро да кажам тоа што сакаат да слушнат тие :)
Али како мине времето машала и тие поднаучуваат да лажат се подобро :D
 

child develop

Нов член
28 април 2013
1
1
3
70
Ги лажев ама за нивно добро:D ...како мала...сега скоро никогаш не ги лажам...

Нема дете кое не ги излажало своите родители, некогаш тое е страв од казна а некогаш заради социјалните поблеми со другарите... Родителите,иако оваа појава кај малите деца не е проблем, треба да внимаваат тоа да не прерасне во навика или потреба http://www.childdevelopmentstory.com/moeto-dete-laze/#more-583
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Badgirl

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Не се прашува ова се подразбира не може се да се споделува со родителите невозможно е тоа колку и да сме блиски ќе се најде нешто за што ќе треба да ги излажеме.
Јас моите колку многу ги имам лажено и богами ќе продолжам да ги лажам за нивно добро, а богами и мое :)
 

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
36
Сто има да ги лазам кога одвај еднас годисно ги гледам