Дали вреди да си добар?

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Инспириран од една ситуација за која повеќе не сакам да коментирам, уште еднаш пак ми се врти онаа мисла во главата: Дали вреди да бидеш добар? и повеќе пати сум се прашувал за тоа.. Единствено нешто што заклучив е дека колку повеќе си добар, толку повеќе те прават будала. Не сите луѓе знаат да ги ценат делата што си ги направил кон нив. Не знам што е причината но еве повеќемината заклучуваат дека тоа се должи на се побрзиот развој на технологијата. Ама баш ништо не се согласувам со тој дел. Повеќе би рекол дека највеќе на тоа влијае социјалната средина и околината со која сме опкружени која влијае на нашиот развиток и понатаму на нашиот карактер..

Во што ја гледате вие вината и дали вреди да се биде добар денеска?
Запамтете: Човек на човека е волк! Внимавајте кон кого сте добар, маските секогаш паѓаат па затоа пазете какво ќе му биде вистинското лице!

Вреди до одредени граници, сепак не рекле џабе добриот збор железни врати отвара, али тоа не значи дека треба да сме наивни да се правиме добри и кога отворено некој ни работи на наша штета али сепак дојде време кога.
Ако се конфронтираш отворено губиш сепак каква стратегија ти употребува непријателот таква ќе користиш и ти.
Самата средина ограниченоста на ресурсите работните места, ис лично влијае на тоа луѓето да се свртуваат еден против друг.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

m.i.m.i

Нов член
И да и не.Понекогаш треба да бидеш мн добар,а понекогаш пак мн лош.Никогаш не се знае.Освен добрината мн вреди да си мудар,бидејки ако си мн добар,а и мудар никој ништо не ти може (освен Господ).:)
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
ама мислам дека поубаво да си добар белки некој ке го цени и тоа :)
Белки.Убаво си го кажал белки.:)

Не вреди да си добар.
Колку си подобар толку толку повеќе те газат и искористуваат.
Некое непишано правило да лошите луѓе се поценети и поуспешни.
 

VULKAN-PEPEL

Истакнат Член
24 март 2012
160
126
343
не вреди да си добар бидејќи ќе се најде некој твојата добрина да ја искористи
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Од мала ме учеле дека вреди. Е сега често тоа го искористува околината за сопствени користи, а за мене шипак:):) Ама подобро добра а со чиста совест.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril

Kiril

Активен Член
24 јуни 2012
181
127
43
35
Струмица
Прави добро, со добро ке ти се врати-така ми кажуваа моите дома, но времињата се сменија премногу и веке добро-на стореното добро тешко дека ке ти се врати но како што вели Олери "Ама подобро добра а со чиста совест." ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri