Дали верувате во глупоста наречена „љубов“?

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
345
802
393
Кумановоoo !
Задоволството е мое :) Возвишено е самото чувство, да сакаш..не мора тоа да се однесува на личност, да ја сакаш природата, музиката, книгата, утрото, зајдисонцето.. И како што кажав предходно не мислам дека се " нужно" поврзани, затоа што можеш да бидиш среќен и без постоење на личност која ја љубиш, љубовта може да ја насочиш кон било што друго и тоа да те направи среќен..И мојот коментар беше поврзан со воведот во темата, во којашто колку што разбрав имаше исказ дека со помислата на љубовта сакаме да добиеме среќа, затоа можеби не си ме разбрала, драга :) ..со напушти и повреди сакав да укажам на тоа дека да сакаш некој не значи по дифолт да си среќен, сега се надевам сум појасна.. А поговорки за тоа како да живееме има милиони, секоја чест на оној кој успева да живее според нив, и да се сложвам дека многу зависи од нашиот поглед на работите, но во основа во животот не е се така црно-бело..поздрав и секое добро :*

Извини лошо сум разбрала Драга ..Се согласувам... ти благодарам <3 хихи :*
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: a.moon and crvenkapa

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
Не сум била ама не мислам дека љубовта е глупост .
Најмногу боли кога е невозвратена , знам од другите (brokenheart).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer

a.moon

Нов член
28 јуни 2013
1
1
3
27
Љубовта долго трпи, љубовта е милостива, љубовта не завидува, не се фали, не се вообразува; не се однесува непристојно, не го бара своето, не се раздразнува. Не држи сметка за зло, не и се радува на неправдата а и се радува на вистината; се премолцува, се верува на се се надева, се трпи. Љубовта никогаш не престанува. А сега остануваат овие три: верата, надежта и љубовта, но љубовта е најголема од нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
„Љубовта“ е апсурд на денешницава. Не постои, исто како што не постои Дедо Мраз или Пепелашка. Баш би сакал едно објаснување од страна на дечките кои „се заљубени“, што мислат дека е љубовта?
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133

Љубовта постои и се видоизменува во разни периоди на животот. Секој индивидуално ја доживува љубовта. Точно е дека ни го надополнува егото, ни ја полни душата, инспирира за многу пишани зборови и уметности. Најголем број од децата се создадени од љубов и потреба за продолжување на видот. Но таа не е вечна.Секогаш во врската едниот љуби а другиот го потурнува образот за љубење(некој повеке , некој помалку). Кога си помлад не го забележуваш тоа, ниту ти е битно. Со годините , со многу вложувања, успони и падови , разбираш дека ти самиот си најмногу битен и треба да се радуваш на секој нов ден поминат со себе си.
Љубовта ограничува исто како и било која религија, општество. Таа дава рамка на живеењето и однесувањето. Но е многу убава кога ја доживуваш, ти го трансформира умот, телото, ликот и ти не си ти ...................Дали е љубов ако не е возвратена?
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Некој.....I' ll dream of what I 've dreamed of ..and I dream of what I call love !

Не е работата за верување или не....љубовта е многу димензионална....таа е камелеон во универзумот!