Дали Бог е незаинтересиран и бесчувствителен?

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Вистинските чеда се чедата кои што го прифатиле Божјето слово и Божјата волја, целиот живот го водат според истите и тие го прифатиле Бога во своето срце без никакво сомневање.
Покајанието за неверниците е прифаќање на Бог и Божјата волја. Од моментот кога неверникот го прифаќа Бога во своето срце тој станува друг човек, човек кој го прифатил патот Господов.
Каков е тој друг човек? Подобар него неверникот? Подоблесен? Поморален? Што е тоа различно?
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Да, затоа што не ги казнува тие што прават злосторства, убиваат, крадат. Зошто изневерувањето се смета за грев? Страдаат тие што не треба. Некој се мачи да добие нешто на чесен начин, и наеднаш ако се се уништи, тој некој нема помош од никого, нема каде да се обрати за помош, сите му вртат грб. А тој/тие што добиваат нешто на нечесен начин, тие се охрабруваат, никој ништо не им може, заштитени се. До кога така?
Вака не може да продолжи. Мора нешто да се прави. Да се почитуваат закони, ама кај нас тешко.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Да, затоа што не ги казнува тие што прават злосторства, убиваат, крадат. Зошто изневерувањето се смета за грев? Страдаат тие што не треба. Некој се мачи да добие нешто на чесен начин, и наеднаш ако се се уништи, тој некој нема помош од никого, нема каде да се обрати за помош, сите му вртат грб. А тој/тие што добиваат нешто на нечесен начин, тие се охрабруваат, никој ништо не им може, заштитени се. До кога така?
Вака не може да продолжи. Мора нешто да се прави. Да се почитуваат закони, ама кај нас тешко.
Аман бе девојче , ти си промашила еони од твоето постоење.
Ако го гледаш и размислуваш само за злото , само гнев и омраза ќе "извира" од тебе, а со такви размислувања лесно ќе се вклопиш во тоа сивило.Дали светот/општеството е добар или лош , не се достижни за оние кои преку емоции нештата ги вагаат.
При таа замаглена слика на доброто и лошото ќе биде потикнато секое идно човеково дејство.

Ова видео е добар пример за тоа.
 

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
105
353
Да, затоа што не ги казнува тие што прават злосторства, убиваат, крадат. Зошто изневерувањето се смета за грев? Страдаат тие што не треба. Некој се мачи да добие нешто на чесен начин, и наеднаш ако се се уништи, тој некој нема помош од никого, нема каде да се обрати за помош, сите му вртат грб. А тој/тие што добиваат нешто на нечесен начин, тие се охрабруваат, никој ништо не им може, заштитени се. До кога така?
Вака не може да продолжи. Мора нешто да се прави. Да се почитуваат закони, ама кај нас тешко.
Тоа што се прави во нашава земја, тоа со законите, заштитеноста нема врска со Бог.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Тоа што се прави во нашава земја, тоа со законите, заштитеноста нема врска со Бог.
Како тоа нема врска со бог?
Нели е напишано дека секоја власт е од бога.Дури и Исус плати за данок, види побарај и прочитај.
Тоа дали вас ви се допаѓа или не е сосема друго.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
За божјите работи не се расправа.
Не сите се христијани, ниту муслимани.
Нацијата повеќе не може да биде врзана со религијата и верувањето.
Тоа создава поделби и страдање.

Божественото е во ред, на човечкото му е потребно „израмнување“ на сметките.

Човештвото пред се, потоа боговите. ;)

Нели е напишано дека секоја власт е од бога.Дури и Исус плати за данок, види побарај и прочитај.
.
Тоа беше стариот еон. Големото оправдување за ропството меѓу народите и вештачката хиерархија „по раѓање, по крв“.


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
За божјите работи не се расправа.
Не сите се христијани, ниту муслимани.
Нацијата повеќе не може да биде врзана со религијата и верувањето.
Тоа создава поделби и страдање.

Божественото е во ред, на човечкото му е потребно „израмнување“ на сметките.

Човештвото пред се, потоа боговите. ;)


Тоа беше стариот еон. Големото оправдување за ропството меѓу народите и вештачката хиерархија „по раѓање, по крв“.

Да те цитирав тебе сигурно немаше да го спомнам Исус.Знам дека ти имаш друг пророк.
И те молам поштедине од коментари во кој зборуваш во името на целото човештво / нација, никој не те изгласал или повикал да го застапуваш.

И еони..стари или нови се само твои термини, не и на останатите луѓе , слично како со јеховини сведоци...сега само што не дошол крајот.
Тоа пред огледало рецитирај си.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
@-alf-

Ова колку да ми напишеш нешто, без да размислиш што сум кажал.

Зошто да не зборуваме за Исус? Исус не е проблемот, наследниците се. И дрдорковците како тебе кои се просветлени по форуми и зборуваат сешто, од поезии до ефтини Руми стихови..

Тој Исус, на кој му дадоа епитет Христос, грчки епитет, е еден од големите иницијанти на минатото од кои неупатените создадоа касапница од верувања и учења... Кои каде го донесоа човештвото?

Христијаните и муслиманите се тие кои поврзуваат верување, читај религија, со нација, етнос, "дедово верување" итн итн...

Јас го зборувам спротивното од сето ова што ти го говориш.
Ти ќе зборуваш за боговите?

Прочитај го повторно постот што си го коментирал, ќе го сфатиш во друго светло, над омразата и потребата да се докажуваш во однос на божествените ствари..

П.с. НА БОГОВИТЕ не им требаат луѓе за да зборуваат за нив, тие бараат само бакти јога од човекот ❤️

Но ти не можеш тоа да го правиш затоа се дрзнуваш да расправаш божественото на што е се способно..
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
@-alf-

Ова колку да ми напишеш нешто, без да размислиш што сум кажал.

Зошто да не зборуваме за Исус? Исус не е проблемот, наследниците се. И дрдорковците како тебе кои се просветлени по форуми и зборуваат сешто, од поезии до ефтини Руми стихови..

Тој Исус, на кој му дадоа епитет Христос, грчки епитет, е еден од големите иницијанти на минатото од кои неупатените создадоа касапница од верувања и учења... Кои каде го донесоа човештвото?

Христијаните и муслиманите се тие кои поврзуваат верување, читај религија, со нација, етнос, "дедово верување" итн итн...

Јас го зборувам спротивното од сето ова што ти го говориш.
Ти ќе зборуваш за боговите?

Прочитај го повторно постот што си го коментирал, ќе го сфатиш во друго светло, над омразата и потребата да се докажуваш во однос на божествените ствари..

П.с. НА БОГОВИТЕ не им требаат луѓе за да зборуваат за нив, тие бараат само бакти јога од човекот ❤️

Но ти не можеш тоа да го правиш затоа се дрзнуваш да расправаш божественото на што е се способно..
Море Хепта, го искоментирав тоа бидејќи ти не би бил Хепта ,а да не го протнеш новиот еон на било кој пост.НЕ беше цитиран ти, НЕ се однесуваше постот на некој твој коментар, цитирав друг член кој според напишаното е христијанка.

Што си се фатил за староеонски учења и ново еонски, што те фркнува да се лигавиш тука за нешто кое е само твое верување.Иди бре прошетај малку, не седи обесен на форуми да го мериш со секого...брее што човек беше.

Ај пиши кога ќе излезе книгата.:)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
,,,

Ај пиши кога ќе излезе книгата.:)

Не сум дојден јас тука ко тебе да се промовирам како просветлен, сезнаен, најмудар познавач на божественото по форуми. Тоа такви ко тебе рака подрака со христијанските секташки размисли зборуваат богот зошто е ваков или онаков, и нормално сето тоа да лежи на темелот наречен „верување“.
Јас сум тука да зборувам за Телема, за магика, езотерија и слично... тоа е факт и секој го знае тоа. На секој форум :)

Дојден сум на форуми да зборувам дека денес не може да се „крстите“ на старите учења и нормално, да глумите просветлени. На секој форум по 5 луѓе едни та исти просветлени. Цитираат библии, курани, нешто гностички и суфи размисли и тоа не за да објаснат некоја философска размисла од светите книги, праткично што со тоа, туку за да докажат колку тие со богот се tete-a-tete секој ден во муабети? Ој полека Мојсие и Првосвештеници Израилеви, Македонците ве претекнаа и кај нив богот во нивните шатори зборува! :)

И на други форуми со години зборувам, си ме читал на Кајгана форумот но забораваш бидејќи така ти одговара:

За божјите работи не се расправа.
Не сите се христијани, ниту муслимани.
Нацијата повеќе не може да биде врзана со религијата и верувањето.
Тоа создава поделби и страдање.

Божественото е во ред, на човечкото му е потребно „израмнување“ на сметките.
Човештвото пред се, потоа боговите. ;)

Јас ти коментирав за тоа твое парафраризрање на христијанските (еврејски) закони дека власта доаѓа од божественото и затоа е оправдана. Демек оправдана!

ТОА ВАЖИ САМО ВО ЕДЕН СЛУЧАЈ!
Но ти си просветлен и ги знаеш евреите и нивните закони, па сам ќе си одгатнеш. Не важи за владите и политички лидери денес, нели?
Што правиме со атеист на власт? Од богот е? :D

Тоа што ти сеуште веруваш дека „некоја власт“ е дадена од богот, а на другите дали тоа им се допаѓа или не си е нивна работа... не оди.
Зборуваш за стари учења, а сакаш да важи нов закон за тебе.


Затвори ја устата, не зборувај глупости, не мисли глупости, обожувај и живеј си го животот. За боговите сигурно нема тебе некој да те слуша, или пак мене :)
Постојано нешто проповеди читам, ужасни сте кога почнувате да расправате за боговите...


Бегај таму, прибери се. Еден ден децата ќе те читаат, мисли малку што и како пишуваш, не е само да се глуми „фраер“ и сезнајко.

 
Последна промена: