1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали Бог е незаинтересиран и бесчувствителен?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од balerina, 3 јуни 2014.

 1. Idiot

  Idiot Староседелец

  Зачленет на:
  5 март 2013
  Мислења:
  317
  Допаѓања:
  231
  Каков е тој друг човек? Подобар него неверникот? Подоблесен? Поморален? Што е тоа различно?
   
 2. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  377
  Допаѓања:
  125
  Да, затоа што не ги казнува тие што прават злосторства, убиваат, крадат. Зошто изневерувањето се смета за грев? Страдаат тие што не треба. Некој се мачи да добие нешто на чесен начин, и наеднаш ако се се уништи, тој некој нема помош од никого, нема каде да се обрати за помош, сите му вртат грб. А тој/тие што добиваат нешто на нечесен начин, тие се охрабруваат, никој ништо не им може, заштитени се. До кога така?
  Вака не може да продолжи. Мора нешто да се прави. Да се почитуваат закони, ама кај нас тешко.
   
 3. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  77
  Аман бе девојче , ти си промашила еони од твоето постоење.
  Ако го гледаш и размислуваш само за злото , само гнев и омраза ќе "извира" од тебе, а со такви размислувања лесно ќе се вклопиш во тоа сивило.Дали светот/општеството е добар или лош , не се достижни за оние кои преку емоции нештата ги вагаат.
  При таа замаглена слика на доброто и лошото ќе биде потикнато секое идно човеково дејство.

  Ова видео е добар пример за тоа.
   
 4. Ballet is my life

  Ballet is my life Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  282
  Допаѓања:
  85
  Тоа што се прави во нашава земја, тоа со законите, заштитеноста нема врска со Бог.
   
 5. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  77
  Како тоа нема врска со бог?
  Нели е напишано дека секоја власт е од бога.Дури и Исус плати за данок, види побарај и прочитај.
  Тоа дали вас ви се допаѓа или не е сосема друго.
   
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,722
  Допаѓања:
  880
  За божјите работи не се расправа.
  Не сите се христијани, ниту муслимани.
  Нацијата повеќе не може да биде врзана со религијата и верувањето.
  Тоа создава поделби и страдање.

  Божественото е во ред, на човечкото му е потребно „израмнување“ на сметките.

  Човештвото пред се, потоа боговите. ;)

  Тоа беше стариот еон. Големото оправдување за ропството меѓу народите и вештачката хиерархија „по раѓање, по крв“.


   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 7. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  77
  Да те цитирав тебе сигурно немаше да го спомнам Исус.Знам дека ти имаш друг пророк.
  И те молам поштедине од коментари во кој зборуваш во името на целото човештво / нација, никој не те изгласал или повикал да го застапуваш.

  И еони..стари или нови се само твои термини, не и на останатите луѓе , слично како со јеховини сведоци...сега само што не дошол крајот.
  Тоа пред огледало рецитирај си.
   
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,722
  Допаѓања:
  880
  @-alf-

  Ова колку да ми напишеш нешто, без да размислиш што сум кажал.

  Зошто да не зборуваме за Исус? Исус не е проблемот, наследниците се. И дрдорковците како тебе кои се просветлени по форуми и зборуваат сешто, од поезии до ефтини Руми стихови..

  Тој Исус, на кој му дадоа епитет Христос, грчки епитет, е еден од големите иницијанти на минатото од кои неупатените создадоа касапница од верувања и учења... Кои каде го донесоа човештвото?

  Христијаните и муслиманите се тие кои поврзуваат верување, читај религија, со нација, етнос, "дедово верување" итн итн...

  Јас го зборувам спротивното од сето ова што ти го говориш.
  Ти ќе зборуваш за боговите?

  Прочитај го повторно постот што си го коментирал, ќе го сфатиш во друго светло, над омразата и потребата да се докажуваш во однос на божествените ствари..

  П.с. НА БОГОВИТЕ не им требаат луѓе за да зборуваат за нив, тие бараат само бакти јога од човекот ❤️

  Но ти не можеш тоа да го правиш затоа се дрзнуваш да расправаш божественото на што е се способно..
   
 9. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  77
  Море Хепта, го искоментирав тоа бидејќи ти не би бил Хепта ,а да не го протнеш новиот еон на било кој пост.НЕ беше цитиран ти, НЕ се однесуваше постот на некој твој коментар, цитирав друг член кој според напишаното е христијанка.

  Што си се фатил за староеонски учења и ново еонски, што те фркнува да се лигавиш тука за нешто кое е само твое верување.Иди бре прошетај малку, не седи обесен на форуми да го мериш со секого...брее што човек беше.

  Ај пиши кога ќе излезе книгата.:)
   
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,722
  Допаѓања:
  880
  Не сум дојден јас тука ко тебе да се промовирам како просветлен, сезнаен, најмудар познавач на божественото по форуми. Тоа такви ко тебе рака подрака со христијанските секташки размисли зборуваат богот зошто е ваков или онаков, и нормално сето тоа да лежи на темелот наречен „верување“.
  Јас сум тука да зборувам за Телема, за магика, езотерија и слично... тоа е факт и секој го знае тоа. На секој форум :)

  Дојден сум на форуми да зборувам дека денес не може да се „крстите“ на старите учења и нормално, да глумите просветлени. На секој форум по 5 луѓе едни та исти просветлени. Цитираат библии, курани, нешто гностички и суфи размисли и тоа не за да објаснат некоја философска размисла од светите книги, праткично што со тоа, туку за да докажат колку тие со богот се tete-a-tete секој ден во муабети? Ој полека Мојсие и Првосвештеници Израилеви, Македонците ве претекнаа и кај нив богот во нивните шатори зборува! :)

  И на други форуми со години зборувам, си ме читал на Кајгана форумот но забораваш бидејќи така ти одговара:

  За божјите работи не се расправа.
  Не сите се христијани, ниту муслимани.
  Нацијата повеќе не може да биде врзана со религијата и верувањето.
  Тоа создава поделби и страдање.

  Божественото е во ред, на човечкото му е потребно „израмнување“ на сметките.
  Човештвото пред се, потоа боговите. ;)

  Јас ти коментирав за тоа твое парафраризрање на христијанските (еврејски) закони дека власта доаѓа од божественото и затоа е оправдана. Демек оправдана!

  ТОА ВАЖИ САМО ВО ЕДЕН СЛУЧАЈ!
  Но ти си просветлен и ги знаеш евреите и нивните закони, па сам ќе си одгатнеш. Не важи за владите и политички лидери денес, нели?
  Што правиме со атеист на власт? Од богот е? :D

  Тоа што ти сеуште веруваш дека „некоја власт“ е дадена од богот, а на другите дали тоа им се допаѓа или не си е нивна работа... не оди.
  Зборуваш за стари учења, а сакаш да важи нов закон за тебе.


  Затвори ја устата, не зборувај глупости, не мисли глупости, обожувај и живеј си го животот. За боговите сигурно нема тебе некој да те слуша, или пак мене :)
  Постојано нешто проповеди читам, ужасни сте кога почнувате да расправате за боговите...


  Бегај таму, прибери се. Еден ден децата ќе те читаат, мисли малку што и како пишуваш, не е само да се глуми „фраер“ и сезнајко.

   
  #100 Хептаграм XI, 30 април 2019
  Последна промена: 30 април 2019

Сподели: