Грин Деj (Green Day)

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
и ја ги слушав грин деј ко бев 8мо одделение, беа првите панкери ако можам да ги наречам што ми го привлекоа вниманието зашто до тогаш слушав најискомерцијализирани срања, подоцна и грин деј се искомерцијализираа, се префрлив на old school и си останав на тоа, со новата трилогија не знам ни дали воопшто се панк, али старите песни им се супер
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
уше се газам од смеење на преработкава.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Не можам баш да ги слушам сега. Порано и ми беа сварливи,али откако се насочив кон откривање нови музичари,сфатив дека се монотони,репетитивни и нивната музика ја гледам во филмови како American Pie итн. Кога излегоа,имаше наплив на бендови што свиреа панк-рок за фенси скејтери,како Blink 182,Sum 41,тука би ја сместил и Аврил во почетоците,и GD до некаде се издвоија,но панк-рокот излезе дека е one-hit wonder музика,бар за мене.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
:D :D :D :D :D


IfTDET1.png
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Не можам баш да ги слушам сега. Порано и ми беа сварливи,али откако се насочив кон откривање нови музичари,сфатив дека се монотони,репетитивни и нивната музика ја гледам во филмови како American Pie итн. Кога излегоа,имаше наплив на бендови што свиреа панк-рок за фенси скејтери,како Blink 182,Sum 41,тука би ја сместил и Аврил во почетоците,и GD до некаде се издвоија,но панк-рокот излезе дека е one-hit wonder музика,бар за мене.
Аврил со почетоците...сериозно? Јас искрено не знам шо "панк" се Blink 182 и Sum 41 ама знам дека Green Day припаѓаат во втората генерација на панк заедно со бендови од типот на Offspring и Rancid. Btw, one hit wonder, really?
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Аврил со почетоците...сериозно? Јас искрено не знам шо "панк" се Blink 182 и Sum 41 ама знам дека Green Day припаѓаат во втората генерација на панк заедно со бендови од типот на Offspring и Rancid. Btw, one hit wonder, really?
Не панк,туку панк рок. Грин Деј не се панк. А освен Wikipedia,никој друг не би ги ставил Rancid и GD у иста реченица,Rancid се уствари иновативни,и ретко се наоѓаат 2 исти песни и рециклирани рифови во нивниот материјал.
 

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Да те поправам, БЕА панк, веќе не се. Инаку Википедија и уште неколку документарки. Беа активни во ист период, никој не зборуваше дека музиката им е слична, Rancid се ска ако не за друго. (facepalm)
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Да те поправам, БЕА панк, веќе не се. Инаку Википедија и уште неколку документарки. Беа активни во ист период, никој не зборуваше дека музиката им е слична, Rancid се ска ако не за друго. (facepalm)
Ја не ги признавам ко панк,туку како панк-рок,а очигледно и многу други. Така и се обележани жанровски,панк-рок и поп-панк. Дури и првиот материјал имаше повеќе допирни точки со панк-рок отколку со панк.
За мене ова е панк: