Грамoфонски плочи

BlackArrow

Староседелец
9 април 2012
14
5
1,013
Ме интересира како се движи цената за грамафонските плочи, од големите.
 

MimeQueen

Полноправен Член
13 јануари 2014
86
41
18
25
Има разни цени. Најдобро оди во музичка продавница и прашај ;)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ме интересира како се движи цената за грамафонските плочи, од големите.

Во југотон во ГТЦ имаш новокомпоновани големи грамОфонски плочи, пред 6 месеци видов една од Coldplay за 600ки. Ама ова зборам за новоизгравирани. Додека на старо имаш кај споменикот на Таткото на Воинот на коњ една тезга, на самиот влез пред чаршијата, мислам дека беа 200 денари само на старо. Пробај си ја среќата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Мене ме занима дали има некој да ми продаде грамофон?
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Исправен... тешка работа. и тие што се нудат по огласнициве се полни со прашина, а дијамантски игли нема ни за лек... со среќа потрагата...
 

BlackArrow

Староседелец
9 април 2012
14
5
1,013
Абе јас имам грамафон, поточно татко ми има, тоска 21 мислам, ама нема иглица (јас сум крив за тоа:zelen)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Абе јас имам грамафон, поточно татко ми има, тоска 21 мислам, ама нема иглица (јас сум крив за тоа:zelen)

Исто и ја кд беше мал скрши гу иглицу несакајки, а грамафон не сам га видеја од тк, ваљда тато га даја на некога
Не е требаја, а и плоче имаше миљон по дома, ск и њима ги нема, ееее тк да сам размислуваја овакој, да ги сачувам, кои хипи и ју рок плоче е имало.Тато е бија диџеј на игранке
Винил плоча дава најчист пјур триде саунд од сфи стфари.А ја се играше сс њима како да су ми фризби, летачки тањири : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Malinna

Староседелец
20 јануари 2014
48
41
1,018
27
Има во ГТЦ,Сити Мол,Капитал Мол.... Скапи се ама, големите зависи од музиката а малите се движат 100-500!
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Плочи има кај таткото на воинот на коњ таа тезга и тоа доста голем избор од стандард ју рок и некои тогашни поп ѕвезди (ништо од тоа не ме занима ама имаше кутија полна со тие ствари), до легендарни албуми од времето кога плочите биле единствен носач на звук, па така имаш класика, хард рок, психоделичен рок, филмска музика, џез... ќе се изненадиш колку ретки и добри ствари има типот. Ова ју рокот и слични тралалајки може да се по 200, ова другово е негде 500 до 800 зависи што (бар тоа што ја сум проверил). Иначе музиката од тоа време да се слуша на грамафон (по можност од тоа време), има мноооогу посебен шмек и убавина, крцкањето на иглата, на момент шумот од плочата, не е чист звукот како во дигитален формат ама во тоа е и убавината. Пример Армстронг, Реј Чарлс, Цепелин, Парпл или што и да е. А ова што се продава нови изданија нови плочи на нови изведувачи ми е многу безвезе работа, што сериозно задира у доменот на хипестерлукот. Нема сврха да слушам албум издаден лани на плоча, сниман во денешни услови... А да, ако си од Скопје иди на бувљак, другарче зема комплетно функционален грамафон за 500ден, грамафонот си работи, дековите за касети беа нешто заебани али маље више тоа и така никој не слуша ленти у денешно време, така да провери таму. А за игли за грамафон имаше една продавница у беверли горе за аудио опрема и таму знам доста луѓе најдоа грамафонски игли (не беа баш евтини) ама ако го имаш меракот и си при пари ќе ги прежалиш
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackArrow