Гости - домаќини

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Имаат една поговорка дека гостите ти се секогаш мили:едните ако ти се допаѓаат кога ќе ти дојдат а другите кои не ти се толку мили кога ќе ги испратиш.
Има и еден вид на гости кои немаат осет и знаат да заседнат со саати па немаат абер да си одат (домаќинот врти сучи како да руча,три пати сиктер кафе и пак не се сеќаваат).
Што со вакви?
Сте имале ли искуство,како се справувате?
Гости три дена веќе не се гости:)
url
img-142891-1353948620.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

kizzo

Истакнат Член
14 јануари 2013
827
1,328
93
Скопје-Ченто
www.idadija-inz.com.mk
ХАХАХАХАХАХАХАХА брат за таквите гости има лек според мене. можеби не е најдоброте решение ама јас ич не ги вртам. а јас ги бркам ќе ги излажам треба да идеме ваму, треба да идеме таму. и ич не ми чуе татко ми и дедо ми ме караат, ама јас пак си зборам зш кога ќе дојдат се забораваат од седење. им правиш три пати сиктер кафенце и абер си немаат
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Имаат една поговорка дека гостите ти се секогаш мили:едните ако ти се допаѓаат кога ќе ти дојдат а другите кои не ти се толку мили кога ќе ги испратиш.
Има и еден вид на гости кои немаат осет и знаат да заседнат со саати па немаат абер да си одат (домаќинот врти сучи како да руча,три пати сиктер кафе и пак не се сеќаваат).
Што со вакви?
Сте имале ли искуство,како се справувате?
Гости три дена веќе не се гости:)

Имам вакви што седаат по 3-4 часа па и повеќе, тие се обично луѓе кои џаболебарат немаат никакви обврски и гледа да му помине времето некако. Ако треба да одам некаде му кажувам ајде стануваме, а ако немам обврски слободно нека си седи, ако сака и ќе им постелам да си легне, си немам проблем нив ако им е убаво мене уште поубаво.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Trajche Аристократ прашува што со оние кои ни се здодевни и со кои не ни е убаво :)

Иначе,ако се заседнуваат повеке од она време во кои ми се ,,мили,,
ке ги издржам еднаш,два пати.....ама после ке избегнувам да не ми дојдат пак на гости. :D
Порано кога си бев помлада имав потреба од оние кафе гости,за муабети ти реков ми рече,сега веке така не практикувам.
Кај мене или доагаат гости кои остануваат ден,два или воопшто не доагаат.
Моментот,,кафе гости,,практикувам да е некаде низ град,од причина што да можам да станам одприлика кога јас ке сакам.
А тие што остануваат на спиење обично ми се најблиските пријателки кои се од друг град,па за да можеме да се видиме како што треба остануваат на подолго.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Just Perfect and Saladin

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Кај нас доагаа едни... од 20 часот...и имам забележано пред полнок не си идат...Аиии па и децата со себе...Сакам деца ама не барабишта:rofl
Си заседнуваат ајде уште една чашка ракија ајде уште една чашка вино...Ми беа мили бе ама здодевни на крај...
Мене ми се јаде а тие абер немаат или за спиење...некој со децата треба да си игра...Де брееееееее.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Кај нас доагаа едни... од 20 часот...и имам забележано пред полнок не си идат...Аиии па и децата со себе...Сакам деца ама не барабишта:rofl
Си заседнуваат ајде уште една чашка ракија ајде уште една чашка вино...Ми беа мили бе ама здодевни на крај...
Мене ми се јаде а тие абер немаат или за спиење...некој со децата треба да си игра...Де брееееееее.
Пак си добра .. кај нас едни знаат кај 6 - 7 да дојдат и до 1 - 2 ноќеска да седат. Да бе .. шо е тоа одење дома, мислиш ги избркале од дома.
Ни се стемнува кога ќе ги видиме.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Мене не ми пречеа. Гости се, нека си дојдат, нека си седат, ако сакаат до утро нека седат. Од тука заедно на работа ќе одевме, ама сега ми пречи и тоа како.
И баш сега не сфаќам колку се без осет луѓево.
Пример вчера ни дојдоа гости во 10 ипол. Да, да во 10ипол. Изговорот „ Порано мислевме дека си маркет, вака дома да те најдеме“ - :cenzura
Си останаа до 4, се испијани мажот, се дереше, ќерка ми се разбуди, па уште вика „секоја ноќ вака ви се буди?“
И така, од сега решив... Портата од куќата ќе биде затворена од 10 навечер.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Мене искрено не ми пречат гостите воопшто..Кај мене има постојано гости, често доаѓаат..Моите имаат многу пријатели и со сите се во постојан контакт..
Кој сака ке си дојде ке си седи..мене ако ми се јаде ке си јадам ако ми се спие ке си спијам и готово..Инакуу со најблсиките пријатели се собираат покасно околу 10 па седат ехее до 4 сабајле...Ама мене не ми сметаат повеќе парови се и играат карти некогаш па и во град заедно излегуваат...Зашто би ми сметале .
Роднини доаѓаат и по недела седат.Ее има само едни роднини ни се ама и комшии и многу рано доаѓаат ...
уште во 8 сабајле на врата..
Јас израснав со луѓе и немам проблеми со тоа :))
Вратата кај мене е секогаш отворена
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: VULKAN-PEPEL and МиГ 21

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Ау имам ваква комшика, кај седи со саати па и сака сешто да знае. Ама ја средив ... секој пат коа ке дојдеше и викав ај на брзина да испиеме по едно кафе и одиме, имам работа. Неколку пати така и веке не доаѓа.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Како дете сум немала мака ни проблем од гости...израснав со полна куќа гости редовно...и тоа до 100 саат насабајле...ама мене не ми пречеле зашто сум била дете па ако ми се спиело ајде в соба и готово...ама сега кога треба јас да ги пречекувам ...а денот ми бил ужас, на работа па со детето па обврски низ дома, и на крај да ми се закачат такви гости “седелици“ ...толерирам еднаш два пати ама коа гледам дека немаат осет...наредниот пат ги игнорирам максимално не им дигам на телефон а и клучот на врата и готово...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Ghtalpo