|Гласање| Фотографираме на тема: macro

Кој има најдобра фотографија?


  • Вкупно гласале
    14
  • Poll closed .
Статус
Затворена за нови мислења.

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ај вака, пошо по втор пат тепам, овој пат ќе дадам шанса на второпласираната @Lady* (ем гласав за неа чинам).
Мис, да беше уште малце close up на бубамарата, фотката ќе ти веше совршенство. Убаво што стави и сторија зад истата, понекогаш не мора да биде најубавата фотка ако нема сторија позади неа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ај вака, пошо по втор пат тепам, овој пат ќе дадам шанса на второпласираната @Lady* (ем гласав за неа чинам).
Мис, да беше уште малце close up на бубамарата, фотката ќе ти веше совршенство. Убаво што стави и сторија зад истата, понекогаш не мора да биде најубавата фотка ако нема сторија позади неа.

Знаеш дека го размислував истото, особено после коментарот на @existence . Али па со телефон (како и увек) сликав и буквално, на 5 см оддалеченост ја сликнав. Треба да си го ископам апаратот, мислам дека подобри слики би успеала да фатам. Еј знаеш, вака со "Фотографираме" доста се учи. :D
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Знаеш дека го размислував истото, особено после коментарот на @existence . Али па со телефон (како и увек) сликав и буквално, на 5 см оддалеченост ја сликнав. Треба да си го ископам апаратот, мислам дека подобри слики би успеала да фатам. Еј знаеш, вака со "Фотографираме" доста се учи. :D
Се учи, иако најмногу со сопствен труд, (кој секако после ќе биде пласиран по мреживе :zelen)
Реално, можеш многу да научиш и од најобичен поинт енд шут (светло и позиција на камера). DSLR има само малку поразличен концепт на баратање кој исклучиво со вежба се постигнува. Но ако знаеш да читаш светло и позиција, брзо ќе научиш и да бараташ.
Ова за 5 см ако е, тогаш камерата на мобилниот ти е повеќе широкоаголна, затоа испаднала така. Пробај со мобилниот повеќе на пејсажи, панорамио, целосни портрети. А за апаратот види прво каква му е леќата. Ако е тесноаголна, тогаш повеќе gros-plan, макро и евентуално некоја street art фотка. Мада последново можеш супер да го вадиш и на мобилниот.
(I`m just getting smartass right now, don't I :zelen)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous
Статус
Затворена за нови мислења.