1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Германија

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Marick14, 8 април 2012.

1. zombie#

zombie# Полноправен Член

Зачленет на:
    11 април 2012
    Мислења:
    72
    Допаѓања:
    65
    Летово одам на јазичен капм и од искуство досега шо ми кажувале супер си поминале. Едвај чекам :frantic

На cece17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Maks

Maks Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,363
    Допаѓања:
    1,863
    Средена Држава скоро во секој град имам одено, кој има одено не е Македонец ако нема посетено некој од овие маркети Lidl, Aldi, Penny, Hoffer... во тие има некој производи што се поевтини и одкај нас :D

На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marick14

Marick14 Истакнат Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    3,279
    Допаѓања:
    2,353
    Диселдорф е главен град на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија и е центар наметрополитенскиот регион Рајна-Рур.
    Диселдорф е важен меѓународен бизнис и финансиски центар и е познат по својата мода и саеми. Се наоѓа централно во рамките на европскиот мегалополис, градот е седиште на Форчн Глобал 500 и неколку берзански компании. Саемот во Диселдорф организира речиси една петтина од сите светски главни саеми.
    Културно, Диселдорф е познат по својата академија за ликовни уметности (Kunstakademie Düsseldorf, e.g. Јозеф Бојс, Август Маке,Герхард Рихтер, Зигмар Полке и Андреас Гурски), неговото влијание врз почетокот на електронската музика (Kraftwerk) и неговото голема јапонска заедница. Како град на реката Рајна, Диселдорф е упориште на прославите за Рајнскиот карневал. Секоја година во јули повеќе од 4,5 милиони луѓе го посетуваат најголемиот градски панаѓур на Рајна.
    Како седми најнаселен град во Германија во градските граници и урбаното население од 1,5 милиони луѓе, Диселдорф е еден од петте глобални градови во земјата. Според листите на градови со највисок квалитет на живот Диселдорф е рангиран на шестото место во светот и на првото во Германија.

6_dusseldorf.jpg 350px-Duesseldorf_riverside_by_night_01.jpg dusseldorf_20111.jpg

4. Foxboro

Foxboro Староседелец

Зачленет на:
    16 јуни 2012
    Мислења:
    716
    Допаѓања:
    1,479
    никогаш не сум бил ;(, а многу сакам да одам....:zelen

5. Badgirl

Badgirl Староседелец

Зачленет на:
    4 јануари 2013
    Мислења:
    1,477
    Допаѓања:
    3,259
    јас минатото лето бев и убаво е таму :)

6. Мортидо

Мортидо Староседелец

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    1,054
    Допаѓања:
    1,576
    Аман бре девојко. Вакво билдање постови ни за на Гинис немало. Известувањава само од тебе ми се.

:facepalm2

На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: