Врска без обврска

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Се случува некој маж да сака само секс со некоја жена, а и жена да сака само секс и ништо повеќе со некого (имитирање на машко однесување или...?)

Како давате до знаење дека сакате само секс од личноста која е пред вас?
Дали додека разговарате се интересирате да дознаете нешто повеќе за нејзе/него или ве интересира само каков/каква е во кревет?

Дали има шанси врска - без обврска да доживее втора фаза - фаза на врска во вистинска смисла на зборот?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Мојата последна врска беше таква. И добро е што беше, зошто не ми беше потребен емоционален бродолом.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cece17 and Scars

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
И јас не сум за таква врска... не ми е убаво така, поубаво ми е кога знам дека некој има што ме подржува во се и ме сака а исто и јас него
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Blondie and Nemirna.

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
според мене.. би сакала таква врска.. ама многу зависи од двајцата партнери, дали ќе бидат со исти мислења.. можеби е само еден почеток на сигурна врска, а можеби и само пролазна фаза која треба и двајцата исто да ја сфанат :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Се случува некој маж да сака само секс со некоја жена, а и жена да сака само секс и ништо повеќе со некого (имитирање на машко однесување или...?)

Како давате до знаење дека сакате само секс од личноста која е пред вас?
Дали додека разговарате се интересирате да дознаете нешто повеќе за нејзе/него или ве интересира само каков/каква е во кревет?

Дали има шанси врска - без обврска да доживее втора фаза - фаза на врска во вистинска смисла на зборот?
Со болдираното не се сложувам затоа што секој си има право на свој избор и на свое лично мислење, така да доколку некоја девојка е поопуштена (иако таквите тука се ретки но сепак ги има) и се сврти муабет околу тоа доколку ми се допаѓа зошто да не.

Како давам на знаење незнам ни самиот да си објаснам.Зависи од ситуација, нејзино однесување, расположение мое и нејзино.

После некое си време од завршување на чинот, си разговарам најчесто за општи теми, не ме интересира нејзина интима, приватност, дали има дечко нема и слично.
Некогаш не ни зборам само сакам да спијам.

Ако таа девојка која сум ја одбрал само за врска без обврска или поточно кажано секс без обврска ја декларирам само како таква и сум ја пикирал да ми биде „другарка“ тогаш гледам да ми се допаѓа.Ретко ептен ретко со таква да влезам во врска, од проста причина што не си одговараме карактерно.
 

Tifani

Нов член
3 октомври 2012
10
2
3
Нешто во стилот на friends with benefits, само без одредени делови
emoticon-0100-smile.gif

што мислите вие за нив? колку е убаво на наши 18, 19, 20 години да немаме сериозна врска?
која е убавината на врските без окови, но и колку траат? и кој ти гарантира дека нема да му бидеш само една од многуте
emoticon-0100-smile.gif


Колку трае страста и дали е вредна?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Општо земено таквите врски на таа возраст се да не речам стандард. И мислам дека подобро е така да бидат, што поради екпериментирање со самите себе, што со тоа подоцна да бидеме изградени пред се` емотивно како личности.
Но... пак ќе речам, не сите сакаме да имаме такви врски. Искрено според мене, е трачање време, во ред разбирам да има нешто као веза у пет минута ама пак овака loose loops? ептен либерално ми е и некако се судира со нормите кон почитувањето дека сепак таа личност вреди повеќе од другите. Дека треба луфт простор, треба. Шетање со другарки/мешано не ми претставува никаков проблем. Но веќе емотивната и сексуалната поврзаност rather than me, ја сметам за прељуба и тука веќе не постои место за почитување на еден. Прељуба е нешто кое јас никад не би сторил најпрво според ставот кој го имам - почит и разбирање кон партнерката. Но барам и истото од неа. Затоа што ако би шврљала она наоколу сепак се работи за повинување кон ниски страсти и недоволно почитување на самата себе, мене и она што сме го граделе заедно.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Врска без обврска, мување, friends with benefits, fuck buddies, се гледаме, врска ама не моногамна.... Да му се слоши на човек од сите терминологии.

Некои ќе мислат дека ми е застарено мислењето, ама тоа сум јас.
Врска без обврска ти е кога партнерот те користи за бакнување и секс, но не е должен за другите "oбврски" кои ги бара врската.
Пример: - Kај беше вчера?
- Што мора да ме контролираш, не сме во врска.

Тоа ти е кога партнерот му/и се сака да те побара, а во меѓувреме да си живее живот на сингл човек. Ни да те праша како си, како ти е денот, дали нешто ти е тешко, да те држи за рака кога треба. Си шетка наоколу, си флертува, но секогаш кога хормоните удираат, си го има партнерот за секс без обврски.

Едно големо НЕ. Сум била, живци си искинав, на крај не излезе ништо од тоа.
Јас сум ти класика човек, сексот ми значи, задоволство ми е, ама не се грижам само покрај кого ќе легнам, туку и покрај кого ќе се разбудам. Секоја им чест на луѓето што издржуваат вака, јас ете не можев.

Ми недостасува времето кога бевме помали. Се беше толку лесно.
Сакаш да се фатиме? Да/не. Сега женска/дечко си ми? Да/не.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
That is my stile....само што јас не ги нарекувам врски, туку контакти.
А траат една вечер, и не се знае кога нареден пат и дали пак ќе се повторат...затоа не се нарекуваат врски.
И во овој тип и стил на живот има убавина/позитивна страна, страста е неприкосновена и зависна од моментот што треба да се направи, а понекогаш и страшно грозна...но во секој случај не е монотона. Се треба да се проба, и се да се изживее.
Уствари животот е еден, ако го живееш правилно, еднаш е доволно.
Френдс вит бенифитс- тоа во америка, на балканот се нарекува дискретни пријатели.