Во стан или во студентски дом?

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
На ист факултет ќе одиме 3 - јца другари, сакаме да бидиме цимери. Во студентскиве домови сами можеме да си ги избереме цимерите, или како што ќе одлучат од студентскиот дом? Или пак ако земеме стан, колку би плаќале месечно со се струја, вода, парно, интернет.. се што е потребно? За во Скопје прашувам.

Најдобро е да си земеш стан. Аеродром и центар ти се поскапи, затоа би ти препорачал негде карпош да најдеш поефтино или друга населба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
Стан за 150 евра малце потешко да најдете.. сите трошоци ќе ви бидат околу 100 евра по човек у стан.
А иначе, мислам дека студентскио е најдобро искуство за секој студент, тоа шо ќе го сретнеш и научеш тамо не можеш на друго место. Седела сум у студентски, оваа година у стан и сега па ќе одам у студентски.. Поубаво ми е, ако сакаш да учеш ќе учеш, ако сакаш да се дружеш ќе се дружеш, у стан ко си не можеш у секое време да одеш кај некој или некој да дојде. А дека имало повеќе гужва у студентски... има ама и у стан не е сјајно ние бевме 4ри и нон стоп имаше некој друг, ретко седевме сами. У секој случај, и едното и другото имат позитивни и негативни страни, двете треба да се пробат :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
А, кој студентски дом е најблиску до Европски факултет?
 

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
Кузман. Собите се за 2-ца, едно ВЦ на еден спрат, нема лифт ама е у центар и затоа сите сакат да седат таму.
Пелагонија е на 15-20 мин. Седев таму 2 години, најубав студентски е. Две згради едната 8 другата 6 спрата. Таа со 8 спратови е поделена по спратови на машки и женски, таа со 6 е женска зграда на 6ти спрат има читална и теретана. Лифт има у двете згради и ВЦ у секоја соба..
Ако се решете за студентски фаќајте врски. За сите домови треба да имаш врски, ама во овие двата кој ќе ти рече дека случајно бил на листа- лаже.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bonini-N, Bum-Bum and LMFAO

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Во Пелагонија по колку можат да седат во соба?

Инаку, ако сакаме, можиме сигурно да се сместиме во Стив Наумов, само колку е блиску до Европски.. ?

За другиве студентски.. незнам дали би фатиле некој врски..
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Ако си сега за прва година тешко Кузман, требаат ОГРОМНИ врски, бидејќки бруцоши не ''примаат''.
И јас се согласувам дека Пелагонија е најубав студентски, не дека имам седено по она што имам видено стварно најубаво, собите се големи секоја соба си има свое вц.
За машко јас мислам најубаво е студенстки.

Во Пелагонија по колку можат да седат во соба?

Инаку, ако сакаме, можиме сигурно да се сместиме во Стив Наумов, само колку е блиску до Европски.. ?

За другиве студентски.. незнам дали би фатиле некој врски..

4 во соба.
Стив е прилично далеку, со автобус 50 или 2 некој пола саат ти е....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
Пелагонија 4. Стив не е блиску има околу пола саат-40 мин. одење пешки и директен автобус има, а има и соби за 3ца мислам а и таму машките соби имат ВЦ внатре.. цените Пелагонија е 3700 месечно, а Стив мислам дека 3200 ама не сум сигурна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
I jas se dvoumev pomegju stan i studentski.. sepak izbrav studentski dom. Imam edno prashanje. Koj studentski dom e poblisku do Fakultetot za Turizam i Menagment??
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO