Воспитување: како ќе ги третирате децата?

Дали ке /ги казнувате вашите деца

  • Да , кога ке заслужат

    Гласови: 12 63.2%
  • Не , секогаш ке стојам зад нив и ке ги прикривам нивните грешки

    Гласови: 2 10.5%
  • Ке се обидувам да ги решавам работите само со разговор , ако не ми успее кревам раце од нив

    Гласови: 5 26.3%

  • Вкупно гласале
    19

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Оууу со некои сум правел муабет, им спомнав тоа со газенцето и они ме направија фирер, антихрист, сатана. А не дека не треба. Само ела објасни им кога америчките филмови ги имаат научено нереална слика.


Види, секој си има различна перспектива и за секој тоа шо го праве му е океј. Секако дека има превише brainwashing од 'murica, нели ова она american dream, и кога ќе почнеш да им објаснуваш, ќе ти речат: немаш врска. Затоа поштеди се од објаснување и терај си пато.
Btw, sry за оф топико :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
Тука сум јас ме немаше цел ден , глем некој ми напишал дека не сум салам , ама не се врејџам , кој е салам на денешницава.

Изгледа таја или тој нема капацитет да ме свати шо сакав да кажам да крени раце од него ама ме мрзи да објаснувам шо сака нека си мисли , требаше да напишам се откажувам да разговарам со него оти нема фајде од секој ден солење памет , ама како иначе че и даев пост за хејтајне .....

Туку фак оф хејтери , не ви отворив тема за да ме хејтате овде и да ми кажувате колку сум ненормална , јас си знам , вие не знајте и не можите да си замислите колку сум ниту да соберите храброст да ги напрајте тие нешта јас шо сум ги напрајла ....
пс. се заебавам бе :showoff ама треба да прифајчате дека некој не размислува ко вас и сепак некој гласал за таја опција во анкетата

Он топик :
Имам други прашања и други ситуации...

Што ако некој друг крени рака на вашето дете ?
Што ако си заслужило ?
Што ако вашето дете натепало друго дете и другово дете дупло му вратило ?
Дали би удриле тујџо дете ако го нападни вашето ?
Што ако вашето дете е насилно и безобразно и ги малтретира другарчињата , и нон стоп ви идат комшивките на кавга( ајде нека не се однесува на животни ) ?
Што ако вашето дете е малтретирано од некое друго дете ?
 

toby2

Полноправен Член
16 мај 2013
59
21
8
Јас сеуште неам деца , али инспирирана од една случка денеска мислам дека по то шо ми се случи со едно детиште денеска и траумите од таквите деца ко незе од детството , моето дете ако прај така , че го постелам од чотек за уште еднаш да не му текни .......се думав дали да отвоам тема во животни , нешто како малтретирање на животни , ама ја сметаф дека е поопшта....

Извинете за нелитературнио јазик во дескрипшн....

Си го шетаф кученцето и се прибираф дома , и сретнаф едни кујчни пријатели и застанаф со ниф , и одеднаш осетиф нешто ме тропна по нога...

И изреагирав , се свртив назад и видов девојче кај шо го носи мајка му за рака и му вели :
Шо прајш така ...
И ова ако можи да се наречи чоек : Го мавав кучето ...
и мајка и : глеш оти не го мавна него , удри во лујџето ...

И ми го свтеја грбо , ни извини ни ништо ...
значи ако го мава кучето , само да не погоди во лујџето ...

И јас од ко по заминаја малку , ама доволно близу за да ме слушна : Да беше ова мое , јас да го воспитував че го довлечкав овде да се извини за уво , за да не му текни уште еднаш , утре можи да и текни со поголеми камења по лујџе да мава , а и нема шанси да и дозволам то да го прај да е со мене и да ја гледам...
И ова безобразнава мајка уште ми прозборна , кај крива , наместо да се усрами како ја воспитала черка и ....
Така че прајш ко че си ја родиш ти .....

Јас мислам дека поголемата кривица за однесувањето на децата ја носат родителите што му дозволуваат да се однесуваат така и по секоја цена ги бранат...

Па ги молам тие со деца и тие без деца да си кажат искуства , мислења како се воспитани нивните деца , дали тоа зависи од генетиката , од самиот карактер на децата или заради тоа што се премногу разгалени ...

Планирам еден ден и јас да иам деца , и ако вака си дозволи пред мене да малтретира животни па и дури да мава со камења по лујџе , мислам дека е подобро да си чувам животинче дома .

Ако има ваква слична тема , спојте ја , или канта , сепак во благодарам за обрнатото внимание , ова ми е прва отворена тема овде , за која што сакам да дискутирам .

За овој прост народ у Македонија ЌОТЕК само ЌОТЕК ништо друго не помага за жал!
 

mantra

Нов член
28 јули 2013
2
0
1
30
Абе дејче, не можеш да одиш против намислата на мало детенце. Еве јас ќе ти кажам една случка од мој чичко, кога бил мал постојано сакал да стави прстите во штекер зашто ете мало дете и му било интересно. Родителите штом го виделе веднаш го оттргнувале од таму, го казнувале со казни ко твоите демек ако го видат натаму нема чоколатце, кремче или сл. Знаеш што се случило? Само направиле на тоа да гледа како предизвик и искористил ситуација кога еднаш не го виделе и бам прстот во штекерот и среќа што поминал само со мали изгореници.
Исто ќе биде и со твоето детенце, ако намисли да ти ја удри кучката ќе најде мало невнимание и ќе ја удри. Ќе го оставиш без јадење? Ќе го казниш дома да седи и ќе му забраниш да се дружи? Така повеќе ќе го упропастиш детето само за да си ја зачуваш кучката негибната.


На ова само би се додало, дека ова е гледиште од еден аспект, родителите можат да бидат сфатени само од родители. Се прашувам дали кога ќе погледнеш свое дете ќе размислуваш исто, сигурно не, затоа изрекуваш престроги казнени мерки. Ако дете направи грешка треба на тоа поле да се разговара, можеби незнае дека не треба така. Или во тој момент направило грешка со цел да сфати што е добро, а што лошо. Ако веднаш преминеш со фрустрирачки однос, уште полошо, го наведуваш да размислува дека така треба, ти се однесуваш насилно, ќе се однесувам и јас. Или најдобро, на ова прашање би било да се поразговара со педагог или педијатар, очигледно е како размислуваш (еднострано)!
 

mantra

Нов член
28 јули 2013
2
0
1
30
Да не беше толку Animal Lover ќе знаеше дека има поневоспитани дечишта од тие што со камен фрлаат по куче и полоши родители од тие чии деца фрлаат по куче.
И јас сум удрила животно, на 5-6 години, па тоа не значи дека не ме воспитувале како што треба.
Чудно ми е како можеш да му замериш на детето, кога разбира исто колку што разбира и кучката твоја.


Или е иста реакцијата како мајката со детето вс. твојата реакција со кучето. Таа си го брани детето, а ти кучето.
Да имавте трошка емотивна интелегенција повеќе, можеби приказнава би имала друг крај.
И ти и мајката сте исти во моментов и според моја гледна точка.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Не можев да штиклирам ниту еден од наведените одговори само затоа што не е така лесно да се каже дали би и како би ги казнила децата кога нема да ме послушаат за некоја работа.

Има родители, посебно овие денешниве кои мислат дека се на некое реалити шоу, и се Кардашиани , па ги размазуваат децата, им дозволуваат се и сешто и тоа во оние години кога најмногу треба да се пази на детето за тоа каков карактер ќе создаде во иднина. И искрено жал ми е за децата затоа што ми изгледаат како да се некој моден детал за родителите. Ме плаши помислата дека ги имаат само затоа што е модерно. (Кој ќе го родам ќе се вози во најмодерна количка, ќе облекува само марка и ќе се дружи со кралското семејство од градот...wtf?) Мене ме родиле само затоа што се сакале премногу, се венчале и ја крунисале љубовта со деца за да им биде семејството целосно. Како второ дете носев облека од брат ми што ја надраснал без разлика што сум јас женско. Не ме рекламирале со патики, маички, капчиња и шалчиња, туку ме учеле на учтивост, култура, трпение.

Јас никогаш не сум била тепана, казнувана и не знам некако третирана, затоа што сум била во главном мирно дете. Во тинејџерски години знам кога закаснив од чаршија ме казнија наредниот викенд останав дома. Плачев се корнев ама преживеав хехе:)После во секунда дома бев.

Се надевам ќе имам пријателски однос со моите деца, ќе споделуваат со мене и добри моменти и тешкотии , па да нема потреба од некои строги казни.
Инаку нормално е да му се покаже на детето кога ќе направи некоја лоша работа дека е негативна и да му се даде до знаење да не ја повтори истата. Со разговор, со објаснување, со споделување искуства и слично. Па и да се подудри по газето за да знае друг пат тоа НЕ. :)
Никогаш не би дигнала раце од моите деца, колку и да се тврдоглави инаети и грешни. Зар да ги научам при секоја тешкотија да се откажуваат? аааа не не, тоа не. Додека сум жива ќе им помагам да бидат што подобри луѓе.

Немам се уште деца , ама додека го пишував се исфилмав дека имам , и некако ми дојде некое чувство на јас и моите деца хехе чудно.
 

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
имам уште еден пример од вечерва...

Едно ромче , џенгис се вика , од прилеп ако го знајте ....
Дојде вечерва со нас , и заспа во парко , мислам дека нема ни 7 години....
И ја прашувам една школска , како можи детенцево никој да не си го бара, и ми рече дека бегало од домашните оти го тепале и го малтретирале ...
И си остана да спија во парк....
Како е можно до сега никој да несе заинтересира од социјалниве служби за него , и е остаено на милос и не милос , и спија во парк и ако му дај некој че јади нешто денеска .

За овој прост народ у Македонија ЌОТЕК само ЌОТЕК ништо друго не помага за жал!

рече тоби и се појави во темава :)
јас за децата прашувам овде не за народо(think)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena