Воспитување: како ќе ги третирате децата?

Дали ке /ги казнувате вашите деца

  • Да , кога ке заслужат

    Гласови: 12 63.2%
  • Не , секогаш ке стојам зад нив и ке ги прикривам нивните грешки

    Гласови: 2 10.5%
  • Ке се обидувам да ги решавам работите само со разговор , ако не ми успее кревам раце од нив

    Гласови: 5 26.3%

  • Вкупно гласале
    19

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
Јас сеуште неам деца , али инспирирана од една случка денеска мислам дека по то шо ми се случи со едно детиште денеска и траумите од таквите деца ко незе од детството , моето дете ако прај така , че го постелам од чотек за уште еднаш да не му текни .......се думав дали да отвоам тема во животни , нешто како малтретирање на животни , ама ја сметаф дека е поопшта....

Извинете за нелитературнио јазик во дескрипшн....

Си го шетаф кученцето и се прибираф дома , и сретнаф едни кујчни пријатели и застанаф со ниф , и одеднаш осетиф нешто ме тропна по нога...

И изреагирав , се свртив назад и видов девојче кај шо го носи мајка му за рака и му вели :
Шо прајш така ...
И ова ако можи да се наречи чоек : Го мавав кучето ...
и мајка и : глеш оти не го мавна него , удри во лујџето ...

И ми го свтеја грбо , ни извини ни ништо ...
значи ако го мава кучето , само да не погоди во лујџето ...

И јас од ко по заминаја малку , ама доволно близу за да ме слушна : Да беше ова мое , јас да го воспитував че го довлечкав овде да се извини за уво , за да не му текни уште еднаш , утре можи да и текни со поголеми камења по лујџе да мава , а и нема шанси да и дозволам то да го прај да е со мене и да ја гледам...
И ова безобразнава мајка уште ми прозборна , кај крива , наместо да се усрами како ја воспитала черка и ....
Така че прајш ко че си ја родиш ти .....

Јас мислам дека поголемата кривица за однесувањето на децата ја носат родителите што му дозволуваат да се однесуваат така и по секоја цена ги бранат...

Па ги молам тие со деца и тие без деца да си кажат искуства , мислења како се воспитани нивните деца , дали тоа зависи од генетиката , од самиот карактер на децата или заради тоа што се премногу разгалени ...

Планирам еден ден и јас да иам деца , и ако вака си дозволи пред мене да малтретира животни па и дури да мава со камења по лујџе , мислам дека е подобро да си чувам животинче дома .

Ако има ваква слична тема , спојте ја , или канта , сепак во благодарам за обрнатото внимание , ова ми е прва отворена тема овде , за која што сакам да дискутирам .
 

La Bruha :)

Истакнат Член
28 јуни 2013
74
157
333
Скопје
Не поголемиот дел, туку целата вина за воспитувањето и изградбата на карактерот на децата ја имаат родителите. Мислам дека таквото однесување е резултат на големата разгаленост и слобода што родителите им ја даваат на децата.
Уште не сум родител, затоа не можам да зборувам, но знам дека моите родители не ме разгалиле, а ниту пак ме држеле строго..затоа мислам дека треба да се одржува една средина- ни многу да му се допушта на детето, ни да го чуваат како во кавез.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and Furby

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
Не поголемиот дел, туку целата вина за воспитувањето и изградбата на карактерот на децата ја имаат родителите. Мислам дека таквото однесување е резултат на големата разгаленост и слобода што родителите им ја даваат на децата.
Уште не сум родител, затоа не можам да зборувам, но знам дека моите родители не ме разгалиле, а ниту пак ме држеле строго..затоа мислам дека треба да се одржува една средина- ни многу да му се допушта на детето, ни да го чуваат како во кавез.

Ми идеше сешто да и изнакажам на мајка и , да и појдам , многу сум бесна некој ко че ми го мава моето кученце , то ми е како дете , и арно шо ме погоди мене шо не го погоди кучето , оти ако квикнеше вилма , спремна бев да ја отепам черка и , па уште еднаш да не и текни да малтретира животни .....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: La Bruha :)

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ми идеше сешто да и изнакажам на мајка и , да и појдам , многу сум бесна некој ко че ми го мава моето кученце , то ми е како дете , и арно шо ме погоди мене шо не го погоди кучето , оти ако квикнеше вилма , спремна бев да ја отепам черка и , па уште еднаш да не и текни да малтретира животни .....

KILL THE KILLER. That's the stuff. Откако ќе ја отепаш сигурно нема да и` текне такво нешто.


Он: Хаус рече: Everyone is screwed up by the parents.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Ми идеше сешто да и изнакажам на мајка и , да и појдам , многу сум бесна некој ко че ми го мава моето кученце , то ми е како дете , и арно шо ме погоди мене шо не го погоди кучето , оти ако квикнеше вилма , спремна бев да ја отепам черка и , па уште еднаш да не и текни да малтретира животни .....


Ти си надркана ради вилма твоја.
Одговори ми на едно прашање.Имаш дете и ја имаш вилма кучката.Детето твое ја удира вилма.
Дали ќе го тепаш твоето дете?
 

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
Ти си надркана ради вилма твоја.
Одговори ми на едно прашање.Имаш дете и ја имаш вилма кучката.Детето твое ја удира вилма.
Дали ќе го тепаш твоето дете?

Да , и че ја прашам :
Те боли ?
така му е и на кутрото кученце , и него го боли , шо ти згрешило шо го удираш , а јас те удрив со причина да видиш како е ко че некој те удира без причина .
Нема многу брутално , во споредба со чотеко јас од татко ми шо го иам кркано...секош ко че се каравме со брат ми...
Не прашуваше шо е работата , туку дирек ....ем то со клоци и со каиш не има тепано
За да си знајме пред него да не се расправаме .
И сега јас си иам прекасен однос со татко ми ,си имаме најдругарски муабет ...а брат ми му вели само дај ми ја картицата или дајми пари...од ко пораснавме свати кај му беше грешката шо двајцата не најдуваше криви а најмногу се каравме оти брат ми сакаше се за него да си присвои , а јас си чутев за да не си јадам плус чотек од татко ми посекако то шо сакаше , брат ми си го земаше....и го казни госпо татко ми , сега брат ми за живи не ги смета со мајка ми , само пари ги гледа , шо можи да извлечи од нив . И нема потреба да му го кажам ова , си го гледа сам , сето то јас шо го трпев како дете , сега дупло му се врајча. А мене за ништо од материјалното не ми е гајле , ама за кучето , то било единственото нешто кое не ми нанело неправда ....и да ми го тепа со камен некое чупиште па и да ги трпам безобразлуците од мајка му ....:ненене...тако дете нека си го чува дома , опасно е за околината, не и чутам па мајка јана нека е
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Furby а мајка Стојна ако е? А како ќе знаеш колку му е доста на детето? Може ич да не го боли туку да се преправа само за да ти падне жал да престанеш и утре ќе си рече „Абе оваа вчера ме погали малку, ама мерак ми е ете да го треснам кучено.“ и пак ќе си прави тоа што намислило. А може па и да го истрауматизираш уште од малечко. Стварно не ми е јасно како знаете колку ќотек е доволно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Furby

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јас пак стварно не знам што очекувате од мали деца.
Сите сме наравиле бељи, а не е до (не)воспитувањето. Не може еден родител постојано секое трепкање на детето да го следи.
Несакајќи имам удрено човек со количка ко мала, го имам плеснато и тетин ми по келајца со гребло зошто ми светела. Едноставно, сум била црпка, табула раса која штотуку почнала да се полни со знаења, не значи дека дома не ме воспитувале или дека сега не знам дека тоа било глупо и неправилно.
Дете ко дете, зарем теории на заговор и воени планови ќе крои пред да направи нешто?
Јес да има родители ко неонката во случајов кои си ги оправдуваат децата или едноставно не им е гајле, ама од самото дете да очекуваме да се понаша ко британска гарда, не може. На родителот си е (не)културата, а воспитните не се мерило за промена кон подобро, напротив, ствараат уште поголем отпор и агресивност.
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Да не беше толку Animal Lover ќе знаеше дека има поневоспитани дечишта од тие што со камен фрлаат по куче и полоши родители од тие чии деца фрлаат по куче.
И јас сум удрила животно, на 5-6 години, па тоа не значи дека не ме воспитувале како што треба.
Чудно ми е како можеш да му замериш на детето, кога разбира исто колку што разбира и кучката твоја.
 

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
Furby а мајка Стојна ако е? А како ќе знаеш колку му е доста на детето? Може ич да не го боли туку да се преправа само за да ти падне жал да престанеш и утре ќе си рече „Абе оваа вчера ме погали малку, ама мерак ми е ете да го треснам кучено.“ и пак ќе си прави тоа што намислило. А може па и да го истрауматизираш уште од малечко. Стварно не ми е јасно како знаете колку ќотек е доволно.

Не чотек , има и други дирекни радикални мерки , нема јадење , нема сладолед , нема џепарлак , нема излегуавње , телефоно че му го земам , сето то дури не забележам дека детето е свесно дека зависи од мене и дека не можи шо сака да прај без некакви последици ...дури е под мој кров че се однесува јас како че речам ....и ако го повтори то нешто за шо сум ја казнила , казната че биди дупло полоша ..се дури не ја свати тежината и последиците за грешката шо ја прај и се покај навистина .....

Јас че ви кажам шо кажува татко ми за мене ко сум била мала , ама изгледа многу сум била мала шо не се сејчавам....

Ми дал пари да купам нешто , и продавачкава згрешила ми вратила појче кусур.
И јас сум му кажала , цела кевојни , тато продавачкава ми даде фазла пари ...
И татко ми : Замисли вака , и таја има детенце дома , зависи од нејзината плата , и сега тие пари шо ти ги дала тебе , за да можи да се покрија , треба да си ги дај од платата шо и е за детенцето ...
И јас....: Тато одма одам да и ги вратам и да и кажам шо напрајла......

Се има начин да се реши нештото , зависи од карактеро на детето , колку е то добродушно , колку е свесно за својте постапки .....