1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вовед во програмирање и лесно совладување

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од ComputerService, 30 јануари 2013.

 1. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  445
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Машки
  Баш видов дека нема тема за почетници кој би сакале да поднаучат нешто за програмирањето или пак оние кој знаат да програмираат . да ги споделат работите на кој тие најлесно успеале да го совладаат програмирањето , тоа споделување на вашето искуство со програмирањето баш би му помогнало на некој кој би сакал да понаучи нешто.

  Едноставно и најлесно би можеле да се снајдите на програмот---->>
  Microsoft Visual Studio


   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  1,703
  Напамет ги учам сите програми.Зш учам информатика програмирање година ипол до некња завршив фала богу :D и онака нема да ми треба,а програмер скраја да е не станувам :D
   
 3. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  445
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Машки
  ее зшш ?! не е баш тешко ?!
   
 4. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  1,703
  баш е :D
   
 5. MountainMan

  MountainMan Активен Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Машки
  Пф тешко е програмирањето и тоа како, Ц++ и остали Ц глупости.. Од Ц само Ц витамин си пијам редовно си го програмирам организмот :biggrin Само Веб Дизајн ништо више! :p
   
  На $3Я3|\||)&p&†Y и Lepaa им се допаѓа ова.
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,132
  Допаѓања:
  9,087
  Пол:
  Машки
  Во прва на факултет имав се положено, ама само вовед во програмирање 1 и вовед во програмирање 2 не можев да ги положам.
   
 7. Trpana

  Trpana Нов член

  Зачленет на:
  30 март 2013
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  A ada poucime Java malku?Ja obozavam,objetktno orientirana programa,raboti recisi na site platformi,lesna za ucenje.....
   
 8. existence

  existence Boolean Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,252
  Допаѓања:
  9,035
  Објектно ориентирана програма не мора да биде направена само во Јава, може да направиш и во C++, C# и сите јазици кои подржуваат класи и класни хиерархии. Патем, објектно-ориентираното програмирање и не е така тежок логички предизвик затоа што е едноставно. Поголем предизвик се минимални алгоритми за графови, динамичко програмирање, пребарувачки алгоритми со најмала комплексност и бинарни стебла.
   
  На Trpana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Trpana

  Trpana Нов член

  Зачленет на:
  30 март 2013
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Java е објектен програмски јазик којшто се појавува во средината на 1990-тите, а е развиен од Американската фирма Sun Microsystems. Тој програмски јазик е сè позастапен во софтверските решенија на пазарот. Негова силна страна е што може да се користи на повеќе оперативни системи само со инсталирање на jre (java runtime enviroment) за извршување на програми напишани во Јава или на jdk (java development kit) за развивање на програмите во овој програмски јазик.
  Програмите напишани во Јава се составени објекти, произведени од класи кои што поседуваат својства и методи. Од напишаните класи во дадената програма се создаваат објекти со кои што преку дадените методи овие објекти се манипулираат.
   
 10. Trpana

  Trpana Нов член

  Зачленет на:
  30 март 2013
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  JSP страницa е всушност страница која е преведена во сервлет кога е повикана. Но, JSP страниците нудат повеќе можности од сервлетите, со тоа што овозможуваат поинаков пристап во создавањето, промената и одржувањето на апликациите. Тоа е мешавина од HTML код со Java и JSP тагови, кои можат да се создаваат, или искористат некои од веќе понудените моќни TAG библиотеки.
  JSP и Java Servlet технологиите ги нудат сите предности на Java програмскиот јазик, зрели, солидни решенија погодни за мали и големи корпоративни апликациски решенија.
  Ова решение нуди:
  • Подвижност помеѓу платформи и сервери
  • Масивно раководство со исклучоци, грешки и меморија
  • Пристап до широк обем на API технологии (JDBC, JavaMail, XML.)
  JSP и Java Servlet технологиите се дел од Java 2 Platform, Enterprise Edition (J2EE) платформата, и овозможуваат високо флексибилни и размерливи решенија за создавање на повеќеслојни апликации во “enterprise” околина затоа што:
  • Имаат пристап до Enterprise JavaBeans и J2EE компоненти и опслужувачи кои содржат широк опсег на апликациски функционалности, вклучувајќи безбедност и менаџмент на трансакции
  • Овозможуваат “multithreaded processing” и повеќе конкурентни барања, со што се идеални за апликации со голем број на истовремени корисници
   

Сподели: