„Вистинските вредности“ во денешницата

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
постои и едно трајно чуство наречено Пасија било да се работи за објект пример автомобил или за особа се зависи од индивидуата како ги гледа работите, сепак се се сведува на индивидуализам а помалку на генерализирање на работите
Пасија или заслепено гаење на илузии дека работите се такви а всушност не се. Добро кажа дека е субјективно затоа што токму тие пасии се најсубјективните нешта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
А постои ли една дефиниција за едно нешто? И дали сите исто би ја разбрале таа дефиниција? Никој не може да оформи едно мислење и сите исто да го сватат. Така да... Не би рекла дека постои таа дефиниција за вистинските личности или моменти или ствари. Ми се свиѓаше моментот на Saladin: Едноставно постои компатибилно во моментот, се додека не му се најде замена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Според мене е сосема погрешно да се зацрта модел, е овој е вистинскиот и таков ќе барам и кога ( ако ) најдеш таков се разочараш. Едноставно бараш некој или некоја според изгледот но се вљубуваш во некој или некоја со сосема различен или спротивен изглед но има нешто што те задржува... невозможно е да се дефинира вистинскиот ( вистинската )
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Според мене е сосема погрешно да се зацрта модел, е овој е вистинскиот и таков ќе барам и кога ( ако ) најдеш таков се разочараш. Едноставно бараш некој или некоја според изгледот но се вљубуваш во некој или некоја со сосема различен или спротивен изглед но има нешто што те задржува... невозможно е да се дефинира вистинскиот ( вистинската )
Само според изглед ги бараме? Не знаев.


Ај да се изјаснам. Не постои вистински/вистинска. Едноставно постојат луѓе кои ви пријаат на гените и луѓе кои не ви пријаат на гените.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Само според изглед ги бараме? Не знаев.


Ај да се изјаснам. Не постои вистински/вистинска. Едноставно постојат луѓе кои ви пријаат на гените и луѓе кои не ви пријаат на гените.
Тоа беше како пример дадено дека не може да се постави модел и да се бара според моделот т.е. едноставно нема дефиниција туку за секој е посебно... Инаку имам добра другарка која никако не сакаше русокоси , па на крајот се омажи со таков и тоа после неколкугодишна врска. ( тоа е според изгледот нели )
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
...Знаеме дека е индивидуално, но што според вас треба да поседува една личност, за да го добие тој епитет? Кои се клучните особини на оние ’вистинските’? И дали во вашата дефиниција за “вистински“, физичката појава воопшто има некаква улога, или сликата се базира на карактерните особини на личноста?
Дали ти го прочита ова???
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
...Знаеме дека е индивидуално, но што според вас треба да поседува една личност, за да го добие тој епитет? Кои се клучните особини на оние ’вистинските’? И дали во вашата дефиниција за “вистински“, физичката појава воопшто има некаква улога, или сликата се базира на карактерните особини на личноста?
Дали ти го прочита ова???

А дали ти некаде употреби нешто што не е изглед?
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
пак ќе речам, очигледно треба да ти се повтори...тоа со изгледот го дадов како пример затоа што добро знам дека има луѓе кои според изгледот или висината ги моделираат да речеме вистинските.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
За луѓето не постојат вистински луѓе. Зар само така би го дале епитетот што си го доделиле себеси?
А кога се зборува од типот на муабетите е овој алал да му е си најде вистинска жена, се уствари старомодните сфаќања и да не речам комшиски лицемерии. Ја виделе невестата мирна, срамежлива зацрвенета во обравчињата и ете таа е вистинската. Пошто никој не ги сака паметните жени во куќа. Најчесто се тие најосудуваните и омразените. Ама друг пат за тоа.
И физичкиот изглед мислам дека им е пресуден на луѓето за да нарекуваат некој вистински за некој, па и за себе. Да се задржам пак кај женава, ако била ниска дебелка помалце убава нема да биде вистинската и алал да му е, него абе ај барем фина е, битно го сака. А кога ќе се погоди стројна, витка жена е тогаш алал да му е е оваа е вистинска за него. За жал.
Мене лично вистинската личност ми е онаа во која ќе се препознаам себеси, т.е ке се видам јас во друго тело. Е тоа друго тело е за мене вистинска личност. Како и за партнер така и за пријател и општо за човек со кого можеш да имаш мир, слога и рабирање во врската, пријателството, па макар и во едно обично кафе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin and lady_blue

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Не постои објективно вистинско,.....постојат милион субјективни вистински.....социјално вистинско за мене може да претставува нешто што за општеството и другите не само што не е вистинско туку и не е прифатливо како нормално однесување. Незнам ни дали сме стварни или сме рефлексија на нешто. Јас сум во константна скепса за се околу мене. А не патам и никогаш не сум патела од социолошки или антрополошки дефиниции дека стварното е стварно а најмалку од оние произлезени од медиокритетите.